V Dánsku spí na matracích i krávy

V Dánsku spí na matracích i krávy | foto: Profimedia.cz

Dobrá matrace je základ. V Dánsku na nich spí i krávy

  • 15
Zařizujeme-li si novou ložnici, většinou dbáme na hezký design nábytku. I materiál či barva postele pro nás hraje často větší roli než výběr roštu či matrace. Přitom na matraci trávíme třetinu života a propotíme do ní přibližně tři a půl litru potu za rok.

Ráno vstáváme celí rozlámaní a ztuhlí, což nám na náladě nepřidá. S přibývajícím věkem se stupňují i potíže a jednou nám nezbude nic jiného, než se poohlédnout po nějaké dobré matraci.

Matrace pro dánské krávy
Ne, to není vtip, dánští farmáři zjistili, že kráva, kterou při ležení nic netlačí, vydrží v klidové pozici déle a vyprodukuje více mléka. Po nás se produkce mléka nepožaduje, ale je prokázáno, že po lepší tělesné regeneraci ve spánku podáváme vyšší výkony.

Podle čeho vybírat
Nabídka je široká, každý obchodník logicky vychvaluje své produkty. Pokud klienti navštíví více obchodů, hůř se ve výběru orientují. Pro správný výběr matrace je důležitá odborná rada, která by neměla zákazníka zahltit přemírou informací, ale také možnost matraci si pořádně vyzkoušet. "Samotným ohmatáním výrobku není možné zjistit, zda je ta pravá. Zákazníci se často stydí lehnout si na matraci, vyzkoušet různé polohy," říká Vítězslav Hájek ze studia Alphadream.

Jak poznat kvalitu?
Kvalitu matrace lze určit dle Hájka jednoduchým testem. Stačí se na matraci položit a sledovat, jak velká oblast se při zatlačení prohne - čím je větší, tím menší kvalita. Matrace nebude dobře kopírovat nerovnosti těla a to je největší bolest klasických pružinových produktů.

Který materiál je nejlepší?
"Těžko říct, v každé oblasti jsou inovace, které se snaží odstranit její zápory. U pružinových jsou to taštičky, které umožnily pružiny od sebe oddělit a jejich velikost zmenšit. Latex byl dlouho považován za výborný materiál, jeho slabostí je však horší prodyšnost, důvodem je velmi hustá pěna," vysvětluje Hájek a dodává, že kvůli dobrému odvětrávání byl vyvinut materiál se strukturou mořské houby a elasticitou blízkou latexu, takzvaný Bulltex. Trh ale pamatuje i na milovníky přírody, kterým vadí, že jsou pěny v matracích vyrobeny z ropy. Speciálně pro ně byla vytvořena hmota z oleje bodláku.

INFOGRAFIKA: Sedm různých zón tvrdosti

Samostatnou kapitolou jsou matrace vodní, které jsou velmi příjemné, ale ne každému vyhovují, špatně se na nich mění poloha. Hájek proto doporučuje spíše viscoelastické pěny, které se nazývají líné a byly vyvinuty pro kosmonauty. "Největšího uplatnění se dočkaly u dlouhodobě ležících, díky tomu u těchto pacientů nevznikají tak rychle proleženiny. Osobně na ní spím a musím říct, že se na ní tolik nevrtím, spánek je mnohem vydatnější a nepřerušovaný."

Kde zákazníci chybují
"Již několik let mne fascinuje, jak lidé při nákupu párkrát do každé matrace zatlačí rukou a komentují tvrdost či měkkost," stěžuje si Hájek. Dnešní špičkové matrace mají sedm různých zón tvrdosti, aby se co nejlépe přizpůsobily lidskému tělu. "Zákazníkům vysvětluji, že tento výrobek se kupuje na přibližně deset let, takže kvalitnímu výběru by se měla věnovat dostatečná péče a čas. Někteří lidé se za nic na světě nedají přimět k tomu, aby si lehli a v klidu si třeba pár minut poleželi v různých pozicích. Nedávno jsem zahlédl reklamní spot, kde to prodejce vyřešil po svém - používá chvatu juda, aby zákazníka na matraci dostal."

Problém levných matrací je, že jsou málo prodyšné a brzy se proleží, takže se jedná o vyhozené peníze. Dobrý materiál je v cenových kategoriích mezi pěti až deseti tisíci. Existují samozřejmě i dražší, ale více komfortu již zpravidla nenabídnou.

Jak o matraci pečovat
Kvalitní matrace by měla mít snímatelný a prací potah, který odchytí i většinu potu. Ten může být velkým nebezpečím pro zdraví. Pokud se neodvětrává, začne matrace zevnitř plesnivět. Také roztočům se velmi líbí vlhko, teplo a tma. Co pak každou noc do sebe vdechneme, to ani nemusíme rozebírat. Pokud prací potah chybí, dá se nahradit matracovým chráničem, který je možné vyvařit. Při každé výměně povlečení by se matrace měla otočit, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu.

Jak vybrat k matraci správný rošt se dozvíte 10. července.