Lidé, kteří přicházejí do hlavního města za prací, hledají nejméně na rok pronájem

Lidé, kteří přicházejí do hlavního města za prací, hledají nejméně na rok pronájem | foto: Profimedia.cz

Do Prahy za prací a s rodinou

  • 18
Co uděláte, když dostanete zajímavou pracovní nabídku v hlavním městě? Jsou lidé, kteří kvůli tomu změní celý život. Sbalí sebe i svou rodinu a přestěhují se.
Říká se, že Češi se za prací stěhují neradi. Možná je to pravda. Ale na druhou stranu: rodin, které se do metropole v uplynulých letech přestěhovaly z různých částí země, jsou stovky. A všechny chtějí bydlet, většinou proto alespoň pro prvních pár měsíců shánějí pronájem.

Ještě než začnete vhodné bydlení v Praze hledat, ujasněte si základní věci: kolik si vaše rodina může dovolit měsíčně platit za nájem a jak velký byt byste chtěli. Pokud máte děti, garsoniéra vám stačit nebude.

"Jde-li o rodinu, která hledá bydlení, jsou to minimálně tři osoby v bytě,“ říká Hana Pařízková z realitní kanceláře Sting. "To znamená, že tak z osmdesáti procent budou hledat byt od 3+kk, a za něj zaplatí i s poplatky kolem sedmnácti tisíc korun.“

Proč ne hned do vlastního?
Řada lidí si řekne, proč dávat tolik peněz za nájem a nekoupit si rovnou vlastní bydlení na hypotéku. Ale tak jednoduché to není. Banky se totiž budou ptát na vaše příjmy a ty budoucí je nezajímají.

Třípokojový byt v Praze stojí minimálně tři miliony (ve starším panelovém domě) a většina lidí, kteří do Prahy přicházejí za prací, na tak vysoký úvěr nedosáhne.

Navíc banky požadují, aby žadatel nebyl ve zkušební době, takže minimálně první tři měsíce, ale spíš půl roku až rok budete pronájem potřebovat.

"Banky standardně vyžadují potvrzení o výši příjmů, výpis z běžného účtu, prohlášení o splácení dalších dluhů a spotřebitelských úvěrů,“ uvádí Petr Toman z Hypo Finance CZ.

Cenu určuje lokalita
Při hledání pronájmu přemýšlejte také o tom, zda vám spíš vyhovuje bydlení v panelovém domě, nebo chcete raději do cihlového činžáku nebo rodinného domu.

Důležité je také vědět, zda si chcete pronajmout byt již zařízený, plně či částečně, nebo nezařízený. "Rodiny mají většinou nábytek svůj, takže preferují byt nezařízený,“ uvádí Pařízková.

Pokud stojí o vybavení, pak jde především o komfortně zařízenou kuchyň. "Ostatní není tak podstatné,“ doplňuje Ondřej Psohlavec z realitní kanceláře Remax Alfa.

Nejlevnější nájmy jsou ve starších panelových domech, které nejsou v blízkosti metra a jsou dále od centra. Ale kdo se stěhuje za prací s rodinou, bude potřebovat poblíž bydliště minimálně školku a školu a alespoň autobusovou či tramvajovou zastávku v docházkové vzdálenosti, takže se většinou nedostane s cenou níž než na třináct až patnáct tisíc za měsíc.

"Především rodiny s dětmi se ptají na školky, školy, praktické lékaře,“ potvrzuje Pařízková.

Zajímavé mohou být z pohledu ceny bytů na Praze-východu a Praze-západ. Tam za docela slušnou cenu seženete celý rodinný dům k pronájmu.

"Menší domek 3+1 se dá pořídit při troše štěstí už kolem 15 tisíc korun měsíčně,“ uvádí makléřka. Za tyto peníze je přímo v Praze panelový třípokoják.

Ale musíte počítat se složitějším dojížděním, i když i tam záleží na výběru lokality - z mnoha obcí v okolí hlavního města jezdí příměstské autobusy až ke stanicím metra, jinde jsou vlaková nádraží, z nichž se do centra Prahy na Masarykovo či Smíchovské nádraží dostanete vlakem během půl hodiny.

Na jak dlouho uzavřít nájemní smlouvu
Odborníci doporučují, abyste hledali pronájem, v němž budete moci bydlet alespoň rok. Uvědomte si totiž, že minimálně první půl rok vám bude trvat, než si vy zvyknete na nové zaměstnání, děti na nové spolužáky a všichni na život v hlavním městě.

Rozhodně nebudete mít v té době energii na hledání nového bytu. "Když jsme se před šesti lety přistěhovali do Prahy, prvních několik měsíců jsme řešili především všechny změny, hledali chůvu pro tříletého syna, vysvětlovali tehdy devítileté dceři, že opravdu nemůže vyběhnout kdykoliv z bytu ven, protože se o ni bojíme,“ vzpomíná Marie Poppová.

Byt měla její rodina pronajatý na rok, po půl roce v Praze začali znovu hledat, vyřídili hypotéku a přesně za rok se stěhovali už do vlastního bytu. "Většina lidí vybírá tak, aby se v průběhu jednoho roku nemuseli dále stěhovat,“ potvrzuje Marcela Rindfleischová z Mexx Reality.

Vyhovuje to i majitelům bytu, vědí, že minimálně rok nemusí shánět další nájemníky. "Proto jsou roční smlouvy velmi časté,“ dodává Rindfleischová.

Vývoj cen pronájmů v Česku

Praha a její okolí
Praha již několikátým rokem zažívá pokles cen pronájmů, hlavně v oblasti luxusnějších nemovitostí, meziročně o 10 %. Naopak ceny menších pronájmů spíše stagnují.

Střední Čechy
Ceny pronájmů jsou už delší dobu stabilní. Nejvyhledávanější jsou pronájmy v ceně maximálně 10 tisíc korun za měsíc.

Plzeňsko
Ceny pronájmů se meziročně v průměru snížily o zhruba 5-8 %. Vyhledávány jsou malé a levné byty do 6 tisíc korun v centru a 4,5 tisíce korun mimo centrum.

Ústí nad Labem
Jednou z výjimek tuzemského trhu pronájmů je Ústecko. V kraji se ceny zvýšily meziročně až o 20 %. Nárůst se týká především bytů v zajímavých lokalitách a v dobrém stavu.

Karlovarsko
Za poslední rok zde ceny nájmů spíše stagnovaly. Malé byty v centru Karlových Varů se pronajímají zhruba za 8 tisíc korun, mimo centrum za 6 tisíc korun.

Královéhradecko a Pardubicko
Ceny pronájmů se drží na stejné úrovni jako v loňském roce. Největší zájem je o byty s dispozicí 1+1 a 2+1 za cenu 6-7 tisíc korun.

Liberecko
Velký zájem je o pronájmy levnějších nemovitostí v centrech měst či s dostatkem pracovních příležitostí v okolí. Nejatraktivnější je Liberec, nejmenší zájem je o Frýdlantsko a Semilsko.

Jižní Čechy
Trh stagnuje. Ceny pronájmu malých bytů začínají na 4,5 tisících korun měsíčně. Velkometrážní byty se nabízejí za ceny od 9 tisíc korun výše.

Jižní Morava
Největší zájem je o malé byty do sedmi tisíc korun měsíčně včetně plateb inkasa.

Zlínsko
Malý byt v cihlové zástavbě v centru města se dá pořídit za šest tisíc korun, mimo centrum v panelovém domě za čtyři tisíce korun.

Olomoucko
Olomouc jako univerzitní město patří k dražším městům. Pronájem menšího bytu v centru se pohybuje mezi 7 a 9 tisíci korun měsíčně.

Ostravsko

Malý byt v centru města se pronajímá za 6 tisíc korun. O malé a levnější byty je také největší zájem.
Zdroj: AAABYTY. CZ