Pod vyvýšeným spaním vznikly další úložné prostory.

Pod vyvýšeným spaním vznikly další úložné prostory. | foto: Vizualizace: Kateřina Mlejnková

Do garsonky pro mladého muže se vešla i oddělená ložnice

  • 26
Oslovil nás čtenář, který chce poradit se zařízením garsonky. Pokoj o velikosti 24,6 metru čtverečních musí sloužit jako kuchyň, jídelna, obývák a ložnice s pracovnou zároveň. Při proměně bude nutné počítat s každým centimetrem a volit barvy, které místnost opticky zvětší.

Pro čtenáře jsem navrhla čtyři varianty nábytkového vybavení a zařízení, z nichž každá je jiná a základní rozmístění je totožné pouze pro kuchyňskou linku s ohledem na vedení vodo a elektro instalace.

V první verzi jsem v bytě vytvořila vestavnou skříň po celé délce hlavní stěny a využila tak každý centimetr pro uložení věcí. Přibližně v polovině je prostor pro stahovací vertikální rolety, které oddělují obývací a spací část. 

Na tuto nábytkovou stěnu navazuje malý pracovní stolek pro PC. Před stěnou jsou umístěna dvě pohodlná otočná křesla, namísto klasické pohovky. Ve výklenku je širší jednolůžko. Součástí kuchyňské linky je jídelní pult, který může sloužit i jako odkládací prostor při vaření.

První varianta. Pohled do bytu
První varianta. Pohled do bytu

První varianta

Nábytek jsem volila v kombinaci tmavého dřeva a bílé. Stěny, židle, světla a jiné drobnější prvky jsou rovněž bílé v kombinaci s kovem, barevně výraznější jsou pak tmavá křesla.

Může se hodit

Hledáte malý byt? Vyberte si z široké nabídky bytů k prodeji i k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Druhá varianta vychází v zásadě ze stejně zařízeného prostoru, pouze barevně světlejšího. Nábytková stěna zůstala stejná, ale kuchyně je výrazně světlejší. Postel jsem otočila a od zbylého prostoru ji oddělila vyšší komodou a závěsem.

Ke stejné barevné paletě bílé, tmavě hnědého dřeva a kovu jsem nyní volila výraznější tmavě červenou barvu na textil a osvětlení. Pracovní stůl je  zakomponován do nábytkové sestavy.

Druhá varianta. Pohled do bytu

Druhá varianta

Ve třetí verzi již došlo k větším úpravám. Spací kout je zcela oddělený od ostatního prostoru posuvnými skleněnými panely a kromě postele v něm není další nábytek.

Před touto zástěnou je mobilní skříňka s televizí, která se dá otočit směrem do obývacího prostoru nebo k ložnici. Veškerý nábytek je bílý a s krémovou stěnou dobře ladí. Pro zútulnění jsem do kuchyňské linky, na jídelní stůl a židle volila tmavý dekor dřeva. Barevně výraznější je zelená pohovka a tapeta za postelí. Rozhodně je v této variantě méně úložných prostor, místnost je ale vzdušnější.

Třetí varianta. Pohled do bytu
Čtvrtá varianta. Pohled do bytu

Třetí a čtvrtá varianta

Čtvrtá varianta je zcela odlišná. Spaní je zde řešené vyvýšeným patrem, pod kterým vznikly úložné prostory.

V bytě vzniklo zákoutí pro relaxaci a spánek bez použití panelů, zástěn a rolet. Do prostoru se vešla i relativně velká pohovka a TV stolek, jenž slouží zároveň z druhé strany jako jídelní pult.

PROMĚNA BYTU

Na bydleni@idnes.cz pošlete:

  • plánek bytu nebo pokoje
  • foto původního stavu 
  • požadavky na změnu
  • oblíbené barvy a styly
  • finanční možnosti

Velikost kuchyňské linky se nezměnila. V bytě převládá světle hnědý dekor dřeva, který svou výraznou kresbou evokuje surovost materiálu a zajímavě kontrastuje s bílými dvířky a kovovými zapuštěnými úchytkami. Vše doplňuje výrazná hnědobéžová barva na některých stěnách, tmavá pohovka a světlý koberec.

, pro iDNES.cz