Snahou bylo prostor nezahltit přemírou nábytku.

Snahou bylo prostor nezahltit přemírou nábytku. | foto: Amis Architekti

Do černobílé garsoniéry se musela vejít kuchyň, obývák i ložnice

  • 22
Mladá žena se těšila na svůj první byt, byť jej tvoří jediná větší místnost. Na svou představu o účelném a zároveň jednoduchém interiéru však zatím nenašla odpověď v žádném z navštívených bytových studiích.

"Mým přáním je propojení kuchyně, ložnice a obýváku tak, aby kuchyňská linka tvořila s ostatním nábytkem jednotný celek. Upřednostňuji moderní styl, kombinaci černé a bílé barvy na lakovaných plochách, barevnost bych si představovala jen v tapetách a doplňcích," vypočítává svá přání čtenářka.

Dnešní proměnu připravili: Tomáš Janáček a Amis architekti.

Navrhované řešení lze snadno změnit pro bydlení dvou osob.

Vše v jednom

Hlavním smyslem návrhu bylo vytvořit kompaktní prostor s požadovanými funkčními zónami, který by byl přesto vzdušný a nepřeplněný zařizovacími předměty.

Kuchyňskou linku jsme proto navrhli v moderním stylu tak, aby ladila s ostatním nábytkem. Skříňky jsou v jednoduchých liniích s bezúchytovým systémem push-to-open s plně vestavnými spotřebiči.

Součástí kuchyňské linky je barový pult, který opticky odděluje obytnou a odpočivnou část a zároveň slouží jako jídelní stůl. Materiálové a barevné řešení jsme zvolili s ohledem na přání čtenářky, tedy černé a bílé lakované plochy s vysokým leskem. Stěna mezi skříňkami za pracovní plochou je z bíle lakovaného skla. Celkový dojem minimalistického stylu doplňují průhledné barové židličky.

Kuchyni odděluje od obývací části barový pult sloužící zároveň ke stolování.

Černobílé řešení

V obývací části jsme navrhli úložné prostory tak, aby byly složeny z několika navzájem se prolínajících prvků ve stejné barevnosti a materiálovém provedení jako kuchyně. Tím se docílilo optického propojení celého prostoru.

Hlavními prvky stěny jsou skříňky v podobě "šachovnicové kostky" a TV panel, který slouží zároveň z boční strany jako nika pro ukládání DVD. Naproti obývací stěně je postel s relaxačním koutkem. Postel je podepřena pouze uprostřed, aby působila odlehčeným dojmem, vypadá jako vznášející se prvek v prostoru.

Kolem postele je praktický rohový úložný systém, v čele postele pak klopna s možností ukládání lůžkovin. Boční část jsme navrhli jako úložnou niku pro knihy, navazující na obytnou část.

Jako barevný akcent funguje především pohovka s taburetem, koberec a výrazná tapeta.

Protože byt je zatím určený pouze pro jednu osobu, zvolili jsme místo sedací soupravy pohodlnou lenošku doplněnou taburetem a designovým drátěným stolkem. Nad lenošku jsme umístili zavěšený stěnový komplet doplněný ve spodní části odklápěcími dvířky, jež slouží jako pracovní plocha.

Proměna bytu

Na bydleni@idnes.cz pošlete:

  • plánek bytu nebo pokoje
  • foto původního stavu 
  • požadavky na změnu
  • oblíbené barvy a styly
  • finanční možnosti

Stěnový komplet je řešený stejně jako kuchyňská linka v bílém a černém lesklém laku se systémem otvírání push-to-open.

Přestože je na chodbě velká vestavná skříň, úložného prostoru není nikdy dost. Proto jsme hned za dveře umístili vysokou komodu na oblečení. Pro zavěšení kabelek je vedle komody na zdi instalována kovová tyč, na kterou si majitelka může pověsit kabelky nebo přehodit šálu.

V interiéru převládá bílá a černá barva.

Celkovou černobílou barevnost a výraz interiéru dotvářejí barevné doplňky: dominuje zde tmavě růžová lenoška s taburetem a zelenožlutý koberec. Další barevný akcent v místnosti představuje ornamentální tapeta na čelní stěně.
Osvětlení prostoru jsme zvolili tak, aby určovalo jednotlivé funkční zóny a zároveň vytvářelo příjemnou atmosféru.