Většina zájemců volí koupi levnějšího bytu s možností jeho pozdější rekonstrukce

Většina zájemců volí koupi levnějšího bytu s možností jeho pozdější rekonstrukce | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Do bytu před prodejem neinvestujte. Vyplatí se jen drobné a levné úpravy

  • 45
Pořádně uklidit, umýt okna, vyleštit a nalakovat zašlé parkety na podlaze, vyměnit kapající kohoutky a vymalovat. Jen takové drobnosti má podle obchodníků s realitami význam udělat předtím, než nabídnete nemovitost k prodeji.

Pouštět se do nákladné rekonstrukce s vidinou vyšší prodejní ceny je nesmyslné. "Efektivní je pouze minimální investice. Vyšší investice se nevrátí a už vůbec ne s efektem výdělku," varuje Robert Hanzl ze společnosti Next Reality.

Jen ukliďte, případně vymalujte

Byt je v každém případě dobré na prodej předem připravit - uklidit jej, provést drobné opravy nebo ho vymalovat. První dojem, který zájemce o koupi má, bývá totiž velmi často tím rozhodujícím. Proto odborníci tolik zdůrazňují navození čistoty a příjemné atmosféry.

RADA MF DNES

Nezvedejte cenu bytu rekonstrukcí

Při prodeji bytu a jeho případném vylepšování, vedeném snahou zvýšit prodejní cenu, byste měli být rozumní. Pokud jej zrekonstruujete a poté nabídnete za nereálně vysokou cenu, která neodpovídá lokalitě, stáří ani velikosti, riskujete, že byt neprodáte. Nebo budete muset cenu stejně snížit, čímž se rekonstrukce nevyplatí.
"Zhruba 80 procent klientů volí koupi levnějšího bytu s možností jeho pozdější rekonstrukce.
Pouze 20 procent klientů dává přednost opaku - koupí dražší byt po celkové rekonstrukci, do něhož se mohou okamžitě nastěhovat," uvádí Robert Hanzl z Next Reality.

Příchod realitního makléře se zájemcem o koupi by se tak dal přirovnat k příchodu vážené návštěvy, na kterou je potřeba udělat ten nejlepší dojem. "Drobné úpravy přispějí k tomu, že se byt lépe prodá, což je v současné situaci velmi důležité," říká Helena Kačerovská z realitní společnosti Maxima.

Vyzdění jádra ani výměna oken se nevyplatí

Zhruba po deseti letech od dokončení začíná hodnota bytu klesat. Kromě skutečného fyzického opotřebení bytu a zařízení dochází i k takzvanému morálnímu opotřebení: byt přestane odpovídat nejnovějším standardům. Ty se stále zvyšují a ovlivňují i trh s realitami - mnohem lépe se například prodávají byty se zděným jádrem než bez něj nebo ty, v nichž jsou původní dřevěná okna nahrazena plastovými.

Vylepšovat před prodejem byty mladší deseti let je zbytečné. Jejich ceny jsou nastaveny tak, že se u nich počítá s okamžitým bydlením bez nutnosti dalších investic.

Odborníci však důrazně varují i před nákladnější rekonstrukcí staršího bytu, pokud jej vzápětí chce majitel prodat a doufá, že tak zvýší jeho cenu. Ani nákladná oprava ji nezvýší. Nebo přesněji řečeno zvýší, ale jen o částku, na kterou rekonstrukce přijde.

"Pokud počítám, že panelový byt 2+kk prodám se zděným jádrem za dva miliony a bez zděného jádra za 1,8 milionu, pak nula od nuly pojde, protože vyzdění jádra bude stát právě oněch 200 tisíc korun. V dnešní době navíc průměrný zájemce o tento typ bytu spíše zvolí levnější variantu, tedy byt za 1,8 milionu," uvádí příklad Robert Hanzl.

Realitní server - Reality.iDNES.cz 

Větší opravy a rekonstrukci bytu má smysl provádět jen tehdy, pokud v něm hodláte bydlet i nadále a o prodeji uvažujete až v časovém horizontu několika let. A ani v tomto případě nemůžete počítat s tím, že se vložené prostředky vrátí nebo že dokonce při pozdějším prodeji vyděláte.

Rozsáhlejší rekonstrukci, třeba výměnu oken, dveří nebo nahrazení umakartového jádra zděným, udělejte kvůli sobě a zvýšení svého standardu bydlení, ne kvůli plánovanému zhodnocení majetku.

Když rekonstrukci, tak kvalitní

Každá rekonstrukce navíc musí být provedena kvalitně, jinak je spíše na škodu. Pokud to tak nebude a majitel bytu přesto bude požadovat vyšší cenu, hrozí nebezpečí, že svůj byt nakonec neprodá vůbec. "Lépe se samozřejmě prodá nemovitost po zdařilé rekonstrukci, která je nabízena za reálnou cenu," podotýká Kačerovská.