Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dnešní architektuře chybí přirozený vkus

aktualizováno 
Ohleduplnost, respekt, pokora, pravdivost a přirozený vkus. Tyto pojmy sice reprezentují vlastnosti pro mnohé překonané, přesto však stále hrají důležitou roli v tvorbě architekta a při vytváření architektonického díla.
Jaromír Kročák vytvořil řadový dům

Jaromír Kročák vytvořil řadový dům - Ing. arch. Jaromír Kročák vytvořil řadový dům v Suchém Vrbném u Českých Budějovic, který byl loni oceněn čestným uznáním v regionální soutěži. "Jedna z nejtěžších věcí pro architekta je vytvořit lapidární dům," říká Kročák. | foto: Ateliér Kročák

Proč se nám některé domy líbí a některé ne? Proč se v některých prostorech cítíme dobře a jiné opouštíme se smíšenými pocity?

Otázky, které si klademe nejenom v případě, že se rozhodneme pořídit si rodinný dům nebo si vybíráme byt podle našich představ a architekturu kolem sebe začneme sledovat zostřenou optikou.

Není to jen otázka peněz
Na čem závisí celková úroveň prostředí kolem nás? Na první pohled je vše velice jednoduché. Kde je hodně peněz, tam se daří. Vznikají nová satelitní města, která plní sny dalších a dalších zájemců o soukromé bydlení ve svém.

Ve stávající zástavbě historických center měst vznikají nové objekty, které svým technickým a materiálovým řešením hrdě předčí své staré dožívající sousedy. Proč tedy jsou mnohdy výsledky práce architektů a týmů odborníků rozpačité a diskutabilní?

Do hry vstupuje mnoho subjektů, orgánů a organizací - investor, architekt, dodavatel, státní správa, občanská sdružení a další účastníci řízení. Avšak předpokladem pro zdárný průběh jakékoliv stavby je především základní vztah mezi klientem (investorem) a architektem.

A pokud půjdeme ještě dál, úplně nejdůležitější je přístup samého architekta k zakázce, jeho prožívání zadaného tématu. Celý tvůrčí proces vzniku jakéhokoliv díla se obloukem vrací přes všechny stupně přípravy a realizace díla zpět k architektovi a k jeho tvůrčímu uchopení zakázky. Od toho se odvíjí výsledná podoba díla.

Prohlédněte si fotogalerii


Pouze vzdělání nestačí
Vedle mnoha samozřejmých podmínek důležitých pro práci architekta, jako je dokončené architektonické studium, domácí a zahraniční praxe, autorizace, průběžné sebevzdělávání, nadání a talent architekta, jsou neméně důležité vlastnosti zdůrazněné v úvodu. Bez nich může vzniknout sice zajímavý projekt, ale takový, který se nemusí sžít s okolím a po určité době působí až směšně.

Ohleduplnost, respekt a pokora architekta vůči širšímu okolí, vůči okolní zástavbě a historii místa a vůči výsledkům práce předcházejících generací nejsou výrazem slabosti, ustrašenosti či ústupků. Naopak, je to známka vyzrálosti a tvůrčího potenciálu.

Ohleduplnost a souznění dodává dílu přesvědčivý výraz. Pečlivý rozbor zakázky a dokonalé pochopení záměru investora, tak jako pochopení genia loci místa stavby, dává šanci ke vzniku umělecky silného díla.

Přirozený vkus
To, co dnes mnohdy v architektuře chybí, je přirozený vkus. Jeho absence zakládá možnost vzniku absurdních, mnohdy až barbarských výtvorů, které mají snad jedinou kladnou vlastnost - je možné je v budoucnu zbourat.

V minulosti vznikalo též mnoho staveb, které se pohybovaly na pomezí přijatelného, ale díky citlivému dodržení únosné míry a především zásluhou přirozeného vkusu jejich tvůrců jsou dodnes respektovány.

Stavitelé statků jihočeského baroka bez problému předsadili palácové zdobené průčelí do štítu obyčejné stodoly, baroko navléklo baculaté čepice na strohé věže českých gotických kostelů a hladké prosklené fasády funkcionalistických prvorepublikových domů vyplnily mezery v historické zástavbě.

Je otázka, jak na naši dobu a na naše výtvory budou pohlížet další generace a jak obstojí v prověrce času například přestavby panelových domů se záhadnými nástavbami a polystyrenovými krunýři, administrativní budovy s celoprosklenými fasádami, které jsou zevnitř celoplošně zastíněné žaluziemi, domy, které se vlivem podceněného stavitelského řemesla rozpadnou dříve, než morálně zastarají, rodinné domy, kde pojem intimita rodinného bydlení představuje pouze iluzi dvorku za vysokou ohradní zdí.

Budeme v tom všichni, ale hlavně architekt. Proto velký význam v tvorbě architekta mají základní vlastnosti: ohleduplnost, respekt, pokora, pravdivost a přirozený vkus. Budiž nám dopřáno je v praxi ctít a dále rozvíjet.

O architektovi
Ing. arch. Jaromír Kročák * 20. 2. 1958

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v roce 1982, od roku 1990 soukromě podniká se svým ateliérem, zúčastňuje se výstav v Českých Budějovicích, Linci, Haslachu, Freistadtu, získal hlavní cenu PRESTA 2000 v regionální soutěži jižních Čech za bytové domy ve Zlivi.

Zabývá se rekonstrukcemi a projektováním nových staveb i rekonstrukcemi stávajících, a to jak rodinných domů, tak komerčních prostor. Mezi jeho akce patří například obchodní pasáž Daniela v centru Českých Budějovic, bytový dům Riegrova, bytový dům v Suchém Vrbném, rekonstrukce náměstí v Kaplici či rekonstrukce Jihočeského divadla.

V současné době pracuje na lázeňském komplexu Lavana v Domaníně či na bytovém domě v Kaplici.

Autor:
Nejčtenější

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Další z rubriky

Náměstí OSN je hlavním veřejným prostranstvím Vysočan, ale jeho současná podoba...
Centrum Vysočan. Pražské náměstí OSN se dočká zásadní proměny

S rekonstrukcí tramvajové tratě mezi zastávkou Na Břehu a odbočkou k vozovně Hloubětín se promění i náměstí OSN, které by se mělo stát centrem pražských...  celý článek

Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má...
Konec zmatků v dřevostavbách aneb jednoduchá vysvětlení složitých pojmů

Chcete-li se něco dozvědět o technologii dřevostavby, která se vám líbí, zavalí vás lavina technických pojmů. Abyste se v ní neudusili, pomůže vám slovník těch...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.