Diskuze

Náletová bříza ohrožuje auta, domy i chodce. Kdo ji může porazit?

U našeho plotu je vysoká náletová bříza. Strom při silném větru ohrožuje auta, domy i chodce. V naší ulici byla udělaná nová silnice a chodníky, ale břízu jaksi zapomněli odstranit, píše Dana v příspěvku do seriálu Sousedské války. Chtěla bych důrazně oslovit obecní úřad, aby strom odstranil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Strom se ve větru naklání od svého mládí a je přírodou vybaven takovými vlastnostmi, že i v dospělosti snese vyšší proudění vzduchu.

Vyvrácení - to samé, pokud není kořenový systém a nebo pozemek významně narušen stavební činností.

O tom, zda strom hrozí či ne bych nechal na odbornících.

A chtěl bych se jen zeptat, zda dotčené osoby co se bojí za větru kymácejícího se stromu chodí do lesa.

2 0
možnosti

J96a52n 49Ř69e89z24á14k

14. 1. 2017 14:23

Kdysi jsem takový strom uříznul. Přišel mi dopis s výstrahou, že bych mohl příště dostat pokutu. Napsal jsem tedy odpověď, že mě to mrzí a že už to víckrát neudělám (něco v tom smyslu). Měl jsme pravdu - už tam totiž jiný strom není. A bylo po ptákách a ještě jsem měl dost dřeva na zátop.

0 1
možnosti

Byly na vás hodně hodní.

0 0
možnosti

Proc bych mel x krat do roka uklizet listi napadane na mou zahradu od souseda? Nehlede na nutnost cisteni okapu pred kazdym destem! Nemam nic proti stromum, klidne na hranici pozemku, jen musi byt vhodne zvoleny. Lipa ani briza vhodnym stromem neni

0 1
možnosti

Ten strom od souseda vám dává mnoho přidaných hodnot. Zvlhčuje ovzduší, zachytává prach, snižuje proudění vzduchu.

takže nějaké listí v okapu je drobnost, kterou lehce odstraníte vhodnými síťkami do okapů a listí je dar pro váš kompost.

Lípa, pokud je na vhodné světové straně a nebo pokud máte větší pozemek je na hranici dar.

2 0
možnosti

A65n49n26a 42V90e31s40e39l55á

14. 1. 2017 10:08

To jsou , ale odpovědi , za které by se nemusel stydět kdejaký politik .

Především je nutno řešit s vlastníkem pozemku , kde se strom nachází ( neřešte formu doporučení jako ti dva ) . Dochází-li k ohrožování osob, pohybují-li se po veřejné komunikaci a jako že je to chodník , je bezpečnost na prvním místě a předpokládám , že dojde k dohodě . Pokud se jedná o strom rostoucí mimo les a bude-li potřeba strom kácet , podléhá toto schválení místně příslušnému obecnému úřadu , za podmínky , že strom má ve výšce 1,2 m obvod větší než 80 cm včetně .

0 0
možnosti

P42a66v82e82l 94N26o65v48á36k

13. 1. 2017 12:55

čechům vadí všechno a všichni rejpaj, zavidí si, kradou mezi sebou, to je [>-]

2 4
možnosti

to by taky mohli zkrzeva pylu vykácet všechny aleje, parky, lesy...

3 3
možnosti

bříza se už delší dobu nedoporučuje sázet v blízkostí domů neb jest její pyl silný alergen

0 0
možnosti

Dobré ilustrační foto. Dokonalý pracovní oděv při práci s motorovou pilou. ;-D

1 0
možnosti

Příště bude tu motorovku držet dáma v rozevláté sukni a v rukávech s volánama ;-)

0 0
možnosti

K61a66r48e94l 64H97o50r16á23k

13. 1. 2017 10:00

A co průchozí profil chodníku 1,5 x 2,1 m? Kdo je odpovědný za jeho dodržování?

2 0
možnosti

Když čtu diskusi, jsem na jednu stranu rád, že většina lidí je proti zbytečnému kácení, na druhou je ale k situaci třeba přistupovat se zdravým rozumem. Existují druhy stromů, které jsou dlouhověké a druhy stromů, které jsou krátkověké. Stejně tak existují druhy stromů, které mají křehké dřevo a vysokou tendenci k lámání a stejně tak existují druhy s pružným nebo tvrdým dřevem, které tuto tendenci nemají. Bříza kombinuje křehké dřevo a nízký věk, často zaniká tak, že se rozpadne nastojato.

Před pár lety jsem se zúčastnil přednášky ing. Kyzlíka, předního českého odborníka a soudního znalce v oboru dendrologie a starých stromů, který na základě svých celoživotních zkušeností konstatoval, že bříza bělokorá a smrk ztepilý podle něj nemají ve městech kolem chodníků co dělat. Bříza nepotřebuje ani nijak silný vítr, aby se rozlámala a smrk ztepilý v městských podmínkách trpí, je napadaný dřevokaznými houbami a ve výsledku je stejně nebezpečný.

Jak je na tom bříza s dlouhověkostí, si může udělat představu každý, když si v databázi AOPK vyhledá památné stromy v ČR podle druhu. Po zadání dubu letního vypadne asi 1400 výsledků, po zadání lípy malolisté (neboli srdčité) asi 1800 a po zadání břízy bělokoré 8. Nevím, jaké má obec právní možnosti, ale tady nevidím důvod, proč by se to nemohlo řešit náhradní výsadbou nějakého vhodnějšího stromu na vhodnější pozemek a odstraněním břízy. Pokud vyrostla někde mezi podezdívkou plotu a chodníkem (jak z popisu dedukuju), nebude mít ani příliš vitální kořenový systém a je opravdu jen otázkou času, než způsobí problém.

13 0
možnosti

víte, vím o městě, kde údbor mající na starost údržbu městské zeleně označil čtyřicetileté lípy za "přestárlé". Znám březovou alej, pravda, ne ve městě, starou kolem šedesáti, semdesáti let. Je nádherná a žádné větve z ní nepadají. To 120 let stará lipová je na tom o něco hůř...

0 0
možnosti
Foto

se sousedem jsme se dhodly milou břízu oklestily a ještě o polovinu zkrátily ,obrostla vypadá krásně vesele si roste vyrábí kyslík odčerpává vodu a je klid , nejkrásnější na tom je že jsme nepotřebovaly ani úřad ani advokáta :-) je to jen a jen o lidech a pokud mám volit mezi úřadníkem a březovým semenem které opravdu je všude tak přesto volím to semeno protože ten strom je užitečný :-)

6 0
možnosti