Diskuze

Hlavní je vytápět levně. Dotace a laciná elektřina nahrávají čerpadlům

Země, voda, vzduch. Tyto tři elementy se dají díky své energii využít na vytápění tepelným čerpadlem. Jeho koupě sice stále patří z nejdražším možným investicím do domácího ohřevu, přesto se čím dál tím víc vyplatí. Platby za teplo jsou u něj nejnižší ze všech zdrojů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Moc hezký komerční článek, Ale měl bych pár připomínek.

1. vhodné pouze pro DOBŘE zateplené domy.

2. předpokládám, že teplo vzniká pomocí tlaku a mě by zajímalo, jaká je životnost takto namáhaného čerpadla a kolik stojí nové (např. po 10 letech).

Například velká zahrada je po 5 letech tak promrzlá, že tam neroste ani tráva, o tom, že s toho dostanete další teplo bych pochyboval.

Do dobře zatepleného domu vám na vyhřátí stačí pár polínek, případně pár W do podlahy. Pokud na jižní stranu dáte pár začerněných trubek, nebudete vědět co s teplem.

Je ale pravda, že když řeknete kolik stála investice, tak všichni padnou na zadek.

0 0
možnosti

V tom příspěvku nevidím logiku. Čerpadlo mne stálo nějakých 240 tis včetně všeho. Platím za vytápění většího rod. domu (nezateplený r. 1916, podlahovka teplovodní) nějakých 15 000 ročně včetně ohřevu TUV. Topný poměr máme naměřený i 4.9. Počítali jsme automat na uhlí, s infrastrukturou by trochu normální Benekov vyšel na 230 tis (příjezdovka, komín, uhelna, bordel, smrad a oheň v baráku). Počítali jsme roční náklady cca 16-20 tisíc na uhlí, Kamna na dřevo vyjdou nejlevněji, ale náš dům je nudle, takže by to nešlo napřímo, ale musel by být výměník + řídící elektronika, tam neuhlídáte teplotu tak dobře jako ekvitermou. Takže sice levnější pořízení a provoz, ale ohromná časová náročnost na topení, zásoby dřeva + špatný komfort (svůj čas ohodnocuji penězi). Elektrokotel či elektropodlahovka by vyšla na pár šlupek, ale spočtený roční náklad nad 50, či spíš 60 tisíc. Tedy rozdíl 40tis ročně, návratnost oproti TČ 6 let. Plyn u nás není. Pokud mi zlevní elektřinu, tak stejným poměrem u elektrokotle i čerpadla, tam se to na návratnosti neprojeví, je také důležité, proti čemu ji počítáte.

2 0
možnosti

Achjo, byla to reakce. Idnes, vyhoďte už ajťáky, tohle je děsný.

0 0
možnosti

J42a58r32d80a 46W55o68l96f

13. 1. 2016 9:21

Někdy počátkem devadesátých let, jsem podobnou kampaň už zažil. Topte elektrikou, je to nejvýhodnější, čisté a bez starostí. Lidi vyhodili kotle a radiátory a koupili přímotopy, nebo elektrokotle.

No kde jsou ty časy, že:-):-):-):-):-)

2 0
možnosti

Už je to hlopé p.Najman.Opravdu jsem to špatně napsal.Omlovám se.

0 0
možnosti

Pane Najman.Asi došlo k nedorozumění,ale ve Vašem příspěvku č.79 360 jsou opravdu uvedeny MW a né KW.Ale já nevím o jakém časovém období ve výkonu a příkonu diskutujeme.Těch např.20 KW je za 1 den.Ale při jaké průměrné venkovní teplotě?I to je uvedeno v tech parametrech TČ.Je pochopitelně možné vypočitat výkon TČ při teplotě -10 st.C.Když si proberu nabídku všech výrobců TČ,zjišťuji,že průměrný občan nemá přehled o účinnosti TČ.Já,a předpokládám i Vy máme o tom nějakou představu.Sám jsem pracoval s tepelnou technikou celý svůj pracovní život.Pro běžného občana jsou mnohé údaje absolutně nesrozumitelné.Všechny ty koeficienty a pod.Ale hlavní problém je použití TČ v domě s velkými tepelnými ztrátami.A to platí pro velkou vetšinu starších RD bez zateplení.I já jsem to poznal na svém domě.

0 0
možnosti

Pardon.I m3 je asi 10.3KW

0 0
možnosti

Vím,že ten násobek ve z m3 na W je asi 10.3.Ale vetšina známých se dívá na spotřebu na plynoměru.Těm zase W a KW působí problémy.A raději to hned přepočítají na peníze.

0 0
možnosti

J43a33n 79H61a91v93r93d97a

12. 1. 2016 18:24

Dokud bude nadále TČ dotovat zbytek občanů, nebudou prodejci mít důvod snižovat ceny. A pokud bude TČ ve stejné ceně, jako osobní vůz v nižší střední třídě, budou TČ jenom pro vyšší střední a nejvyšší třídu.;-)

4 1
možnosti

Je to starší dům z konce 50 let.Bez zateplení,výměna oken a dveří provedena,ale tu míru bych musel změřit.Ale je to na poschodí,plus podkroví,odhadem cca. 12x14m.Nic neobvyklého. Ale ten výkon TČ není abnormální.např. HOT-JET má výkony pro rod.domy bežně přes 20KW.Jestliže se spotřeba plynu pohybovala u těchto domů běžně kolem 3 500-4 000 m3 ročně,není tento výkon přehnaný.TČ jsou vhodná pro novostavby,kde už můžete uplatnit všechny prvky moderních izolací a technologií.Není problém koupit si kotel na tuhá paliva a topit hnědým,nebo černým uhlím,a tím snížit náklady.Ale ten vzduch na vesnici v takový zimní večer je strašný.Pro pána Novotného.El.boiler mám trvale napojený,ale v malém odběru.Pro pana Najmana.TČ není 25MW ale KW.Jinak děkuji za zajímavou diskusi.

0 1
možnosti
Foto

Tak ten plyn se udává v násobcích W , ne m 3 . Pro spoustu lidí je problém , finanční , koupit si nový , rádoby ekologický , kotel na tuhá paliva.Spolupracovník za něj zaplatil asi 54 000 bez DPH , A v relativně malém baráku stopí asi deset kýblů za 24 hodin.

1 0
možnosti

Soused provoz TČ teprve porovnává.Má ho 2 sezónu,ale tu první zimu 2014-2015 začal kvůli opožděné montáži topit později.Topil klasickým plynovým kotlem.Náklady na el.energii ho ale asi předběžně vyjdou na 16-20 000 Kč.Ale má starší rozlehlý dům.a proto má TČ o výkonu 25 000 KW.

0 0
možnosti

J39a28n 55H55a61v28r96d96a

12. 1. 2016 16:07

To je opravdu hodně rozlehlý dům. I kdyby bylo TČ 25 kW, nebyl by to právě malý domek.

2 0
možnosti