Diskuze

Paneláky. Část naší kultury, sporné dědictví, nebo Baťova pomsta

Někteří jim kvůli vzhledu a šedivé uniformitě, která často značně měnila ráz celých měst, říkali „králíkárny“. Jiní si je pochvalovali jako levné a ve své době moderní bydlení. Domy z prefabrikovaných panelů zažily největší rozmach v 70. a 80. letech minulého století v zemích východního bloku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J65a83n 27K19o41h74l

2. 7. 2015 10:16

V paneláku jsem nikdy nebydlel, nebydlím a bydlet nebudu :-) Takže tuto problematiku vnímám čistě pohledem pozorovatele, který vnímá nedostatečnou kvalitativní úroveň objektů, která se negativně podepsala na vzhledu většiny českých měst a obcí. Byly často postaveny proti všem zásadám dobrého urbanismu. Přitom levný panelový dům může být i svým způsobem atraktivní - viz bývalá Jugoslávie. Osobně si pouze přeji, aby nejhorší případy u nás byly v následujících letech odstraněny (solitérní objekty) a v případě větších sídlišť, aby se jejich čistě rezidenční funkce transformovala na víceúčelovou. Víc asi nejde za současného stavu docílit..

0 0
možnosti
PO

Pravda je, že někdy jsou ty domy jako pěst na oko, což je ale stejné, jako když dnes někdo postaví v oblasti, kde je nařízen respekt výšky okolní zástavby čistě náhodou na výjimku objekt, který tu výšku přesahuje dvojnásobně.

A přiznám se, že když si projdu libovolné větší projekty bydlení dnes, tak mají, kupodivu, také rezidenční funkci, co byste chtěl? Byty mezi fabrikama?

0 0
možnosti
RR

Plno lidí haní paneláky a pak se nastěhují do bytové novostavby, která je v podstatě stejná. A ještě horší jsou ti co se přestěhují do satelitu a pak zjistí, že mají všechno daleko (obchod, školu, kulturu, hromadnou dopravu), takže musí dojíždět autem a do konce života mají o pohyb postaráno, protože trávník se sám neposeká, okapy nevyčistí a živý plot nezastřihne.

5 1
možnosti
JK

J73a94n 69K37o52h17l

2. 7. 2015 10:23

Popisujete značně extrémní scénář, ale pohyb a zdravý životní styl oproti vám řada lidí považuje za důležitý. Hlavně že se dá v paneláku krásně tloustnout i bez pohybu, co? ;-O

1 0
možnosti
ML

Opět blábol o původní životnosti paneláků!

Tou životností byla myšlena životnost výtahů, stoupaček, a ostatního vybavení.

Člověk by z článku až řekl, že jen díky polystyrenu nám ty přesluhující paneláky nespadly na hlavu.

Jak je tedy možné, že v Havířově stále stojí bez jediné opravy, absolutně původní panelák G57 postavený právě v roce 1957? http://goo.gl/maps/pMpLW - navíc je to opravdu jeden z nejstarších kusů svého druhu, protože má balkónové dveře uprostřed mezi dvěma malými okny. Takto se ty dveře řešily jen v prvním roku (57) výstavby těchto domů.

Další věcí o které chci napsat je zateplování.

Dříve se tvrdilo, že jsou ty paneláky všechny stejné, šedivé a škaredé. Když se objevily první zateplené kusy, všem se to líbilo.. vždyť to bylo nové čisté a osvěžující. Každý by v takovém paneláku chtěl bydlet... no dnes v nich už každý může, protože najít nezateplený dá celkm práci.

Jenže opravdu byly všechny stejné? Nebo jste jen nechtěli tu různorodst vidět?

Vzpomenete si ještě někdo na ty skleněné tabule (MIV) mezi okny, které dělily dům na vodorovné pásy oken a panelů?

Všimli jste si, jak byly paneláky plastické na fasádách? Spousta typů měla nezi okny zapuštěnější panely než na parapetu, předsazené panely u chodebních oken, panely měly na povrchu sypanou drť (kamínky), ozdobné lišty, zvýraznující spáry mezi domy... spáry to je kapitola sama pro sebe, proč se bojíte je po zateplení znovu nakreslit?

Paneláky po zateplení vypadají všechny stejně! Vždy je to jen barevná, dokonalé rovná krabice, která má hluboce zasazená plastová okna s tlustými sloupky.

Člověk si uvědomí co měl, až o to příjde. U paneláků tobude stejně.. až už budou opravdu všechny pod polystyrenem hrát všemi barvami duhy, možná uvidíte nějakou historickou fotku, možná jí uvidí až vaše děti a řeknou si, vždyť to nebylo tak špatné! Už se těším, až se začnou po čase paneláky vracet do původního vzhledu (s použitím modernách technologií). Různorodost paneláků a jejich kvality se snažím dokumentov

4 1
možnosti
JK

J63a94n 76K64o74h72l

2. 7. 2015 10:21

Já se zase těším, až se to konečně začne bourat. Samozřejmě s použitím nejmodernějších technologií :-)

1 1
možnosti
JM

J42a40n 71M66l19ý15n64e78k

1. 7. 2015 21:09

Problémem panelových domů nejsou panely, ale to, že v každém pokoji chýbí metr na šířku i délku, v kuchyni metr půl na šířku (nebo jídelna) a spíž aspoň dva krát metr a půl.

1 0
možnosti
RR

bohužel se šetřilo i tenkrát, ale je to typ od typu. Některé paneláky mají rozlohu velkorysejší, jiné míň. Obecně se ale dá říct, že čím novější panelák, tím menší byty má.

0 0
možnosti
JK

;-D  Člověče, přečtěte si ještě jednou, co píši.

0 0
možnosti
FT

Paneláky by byly příjemné nenákladné bydlení, kdyby soudruzi v době jejich návrhu znali slovo IZOLACE. Takhle bohužel přesně vím, co večeří sousedi pod námi, kdy v noci chodí na WC pán nahoře (a je slyšet mnohem víc, než jen dupání), a také kdo je trotl a pořídil si do paneláku psa. Jo, a ještě by bylo fajn, kdybych nemusel parkovat v lese za městem...

0 0
možnosti
OL

Já nic takového v paneláku neslyším.

3 1
možnosti
RK

R72a85d13e52k 62K62l68o58s

1. 7. 2015 10:02

Jsem odkojenej panelákem... ale musím říct, že po přestěhování se do prvorepublikového domu a to je teprv super bydlení... ale když vemu ruzný rádoby novostavby... ZLATEJ PANELAK

5 1
možnosti
PO

No tak kdo to byl? Kdo se veřejně vysmíval, sám po rrrrestituci mnohasetmilionového majetku, obyvatelům krrrrrálíkárrren?;-)

7 1
možnosti
PO

Nešlo o bytovou krizi, ale migraci obyvatel z vesnic do měst (počet lidí, pracujících v zemědělství, se od roku 1948 snížil na necelou desetinu), a neřešily ji jenom socialistické země.

Panelová technologie výstavby má jedno kritické místo - svary, na těch to "stojí a padá" - a doposud většinou bez problémů stojí. Principielní nevýhodou je obtížná změna dispozice. Ostatní věci jsou jen folklór, velmi často závislý na obyvatelích, ne na domu.

Realizované byty pak obvykle narážejí na minimalistické koupelny, kam se ještě obvykle strká pračka, co nebyla plánovaná (prakticky všechny paneláky měly prádelny, mandlovny a sušárny, jako ostatně i slušnější činžáky z I. republiky či starší).

V rámci společného bydlení je kvalita paneláků velmi široká, závislá především, nečekaně, na lokalitě. Samostatné bydlení v domku je samozřejmě úplně jiná kategorie. Mrzuté je, že část nepanelových bytovek, postavených po sametu, má kvalitu ještě horší.

20 0
možnosti
RB

Mě by docela zajímalo, co bude po X letech s tím polystyrenem.

0 0
možnosti
MK

Určitě na tom bude po X letech lépe, než vata, která se teď moderně používá. Polystyren přežije hooodně dlouho.

1 0
možnosti