Diskuze

Plán rekonstrukce bytu 3+1 jim zhatil statik, druhý to však posvětil

Představy o rekonstrukci občas zhatí nedostatek financí, někdy ovšem také statik. Mladá rodina se tak dostala do prekérní situace: dva posudky, každý s jiným výsledkem. Riskovat? To si netroufají. Kompromis? Také ne. Obrátili se proto na naši poradnu architekta.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

to jsou tedy mistři - vyřešit kolizi dveří vstupu a WC schováním WC za koupelnu... na to už musí bejt člověk študovanej...

0 0
možnosti

no já nevím, ale dělali jsme do nosnýho panelu díru na osmdesátky dveře (asi 70 cm od obvodový stěny, 4. patro z 10, panelák z 80. let) a stejně tam musela jít ocelová výztuha (traverza jako kráva na podobně dimenzovaných podpěrách) ... a o moc větší díru už by nám tam prej nepovolili ...

0 0
možnosti

jak tu někdo zmiňoval drážky pro elektriku, tak ty jsme nedělali, protože i to může být pro statiku problém když se vyřežou "špatným" směrem (i když zdaleka ne všude) ... naštěstí jsme rozvody v bytě měli měděné, takže světla jsme nechali a zásuvky rozvedli nově v lištách kolem podlahy

0 0
možnosti

To je nevýhoda všech malorozponových soustav s příčným nosným systémem - nedá se to nijak zásadně dispozičně upravovat. Ta stěna naproti jádru je podélně ztužující a taky by se s ní nemělo hýbat i když není přímo nosná. Jenže v G57 je tak trochu nosné vše, včetně obvodového pláště, protože stropní panely se prohýbají... mají taky jen 10cm tloušťku (u nejstarších G57).

3 0
možnosti

R30a45d62e29k 59R10a75i64d88a

29. 4. 2015 14:11

Nejsem odborník, ale soustava G57 (druhá celostátní panelová soustava která byla) má tak trochu problém se stropními panely, které se česem mírně prohýbají. Není to staticky nic nebezpečného, ale ve spodních patrech domu (což je zřejmě i tento případ) to je poznat. Prostě tady do té soustavy rýpat co nejmíň.

3 0
možnosti

Zbourání nenosné zdi nemůže nic ovlivnit - to je častý omyl amatérů :)

3 0
možnosti

D14a26v57i89d 75D14o60b64e28š

29. 4. 2015 12:59

Jo jo. Ale když to píšete, rovnou doplním časté důvody, třeba to někoho vzdělá. 1. po zbourání těžší příčky (nebavíme se o dřevěných a podobných příčkách z výstavby do 1/2 70.let) dojde k odlehčení stropu, celá oblast se pohne (strop je běžně prohnutý 10mm a toto se zmenší), můžou sousedům popraskat spáry panelů a spáry příčky u stropu (vč.případných návazností - elektroinstalace apod), někdy (viděl jsem) popraskají i dlažby na sousedních stropech. 2. V horším případě, když je příčka průběžná přes více pater, tak se vzájemně vynášejí, a to je teprve mazec. To je ale typické spíš pro zděné domy do 60.let.

2 0
možnosti

ze statického hlediska lze řešit vše..je to jen otázka investovaných prostředků..pomocí ocelových roznášejících rámu lze vytvořit otvor kdekoliv..

0 0
možnosti

trochu bych oponoval, jednak může být problém lokálně pod patkou sloupů, a za druhé může dojít k přetížení kce pod otvorem.

Dále - rám pro větší rozpětí by měl nadměrný průhyb - bylo by nutno ho aktivovat a to není vůbec jednoduché.  

Příliš tuhý rám navíc může způsobit vznik trhlin v panelech těsně vedle.

Vlastně - pro panelák je tato úprava vždy pochybná - za cenu spousty peněz a starostí máte stejně problematickou dispozici, akustiku atd.

2 0
možnosti

Dotaz z článku zněl: Co máme dělat, když dva statici mají protichůdný názor - kde je tedy pravda? 

Této problematice se článek ale úplně vyhýbá - architekt si navrhuje svoje fantazie a používá klasické zaříkávadlo "k tomuto návrhu se musí vyjádřit statik". Člověk se selským rozumem by řekl, že tím se mělo začít... Pan Maňák měl nejdřív u nějakého statika s kulatým razítkem zjistit, kterou zeď smí vybourat a kterou ne - případně v jakém rozsahu. A hlavně, kolik by to stálo!!!

Podle výsledku měl teprve začít kresli ty svoje malůvky. Jenže, co by dělal, kdyby zjistil, že to vybourat nejde, nebo že je to tak drahé, že by tolik klient nechtěl zaplatit? To by byl v háji, protože o čem by psal článek, že?

10 0
možnosti

A nejlepší na tom je, že nejnormálnější návrh z toho všeho mají ti majitelé. Chtějí v podstatě jen udělat jednu díru navíc na dvee, zatímco on předělá sakum prdum byt komplet, ale jestli to půjde, nemá tušení. Ale hlavně, že to vymyslel tak bombasticky. Nepochybuju, že to by si majitelé dokázali vymyslet taky.

5 0
možnosti

M30a59r71e71k 82Š46i48m23o78n

29. 4. 2015 10:28

"Pane inženýre, já bych si představoval, že bysme všechny ty nosný zdi zbourali a nechali tady jen tyhle dvě příčky."

"To nejde."

"Co jste to za inženýra, když to nedovedete vymyslet?"

6 0
možnosti

;-D;-D;-D dá se udělat ledacos i Hradčana na kuří nožce. Otázka je proč, zač a nač...

1 0
možnosti

Raději tedy kolizi dveří, než kolizi provozu v koupelně. Jinak nevím, proč si někdo kupuje byt, když tam potom chce všechno předělávat. To už je snad jednodušší koupit novostavbu a udělat tam klientský změny.

1 6
možnosti

no asi proto že je to pro mnohé levnější než novostavba s klientskými změnami, můžou si to dělat sami postupně podle toho jak budou mít na rekonstrukci peníze a pod, nebo se jim prostě líbí lokalita a v ní už žádné nové domy nikdo nestaví, důvodů se jistě najde spousta.

6 0
možnosti

Takže článek opět vyzněl tak, řežte do paneláků co hrdlo ráčí a obcházejte statiky a handrkujte se s nimi a který povolí ten vyhrál. V článku není uvedeno v kterém podlaží je úprava v nosné stěně navržena a kolik podlaží je ještě výše. Pokud je tam jedno podlaží nebo střecha tak prosím, úpravu můžete provést, ale pokud je těch podlaží více tak je obezřetnost na místě! Systém G57 je jeden z prvních komplexních systémů, které byly u nás stavěny. Je tam spoustu záludností, které se projevují jejich vadami a vyříznout tak velký otvor do stěny, která je fakticky z prostého betonu je dost nebezpečné. V současné době je zpracována obsáhlá publikace ohledně statických úprav v panelových objektech (publikace je určena statikům), kterou napsali lidé, kteří se podíleli na vývoji panelových soustav u nás. Každopádně je nutná podrobný statický výpočet! Dneska je bohužel nazýván statikem kde kdo a je jen málo lidí, kteří o panelových soustavách něco vědí.

Už prosím nepoužívejte zavádějící nadpisy článků, že statik něco zhatil, protože opravdový statik nic nezhatí, ale odborně daný problém zhodnotí a navrhne řešení!

Profese statiky, když se dělá odpovědně chrání lidské životy, protože když statik udělá fatální chybu může objekt pozabíjet mnoho lidí.

21 0
možnosti

No mně to spíš vyznělo tak, že si s danou situaci nevěděli rady(jeden statik ano, druhy ne), tak se obratili jeste na treti stranu(i kdyz ta to nevyresila, ani nemohla a stejne navrhla varianty s bouranim nosne zdi) Ale zase stavebnikovi to muze byt jedno. Kulata razítka rozdává statikum stat a ten by mel taky rucit za jejich odbornost. Staticky posudek je soucasti dokumentace ke stavebnimu rizeni, takže by ho mohli možná zpochybnit tam a vyzadovat jiny.

0 0
možnosti