Diskuze

Koupili si rodinný dům a žili šťastně. Šokující dopis všechno změnil

Manželé Markovi koupili v loňském roce v blízkosti Prahy menší rodinný dům. Před časem jim však přišlo oznámení s informací, že původní majitel neměl k prodeji souhlas manželky. Dům neměl být vůbec prodán. Markovi jej budou muset buď vrátit, nebo se o něj začít soudit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Neodpovídá stát nějak za informace v katasru nemovitostí?

Kde se kupující mohli dovědět, že dům je v SJM? Mohli požadovat původní kupní smlouvu, ale na základě té se přece do katastru zapisovalo. Pokud by o dům přišli, měl by stát hradit veškeré škody a náklady.

0 0
možnosti
ZS

;-D;-D;-D jak to vidím já ;-D;-D;-D Chtěli ušmudlat nějakou tu kačku za právníka na zhotovení kupní smlouvy a mám dojem, že případné souzení bude několikrát dražší. A pokud jim nějaký právník poskytl právní servis a tuto skutečnost tam opomněl, tak ten študýroval v Plzni. ;-D;-D;-D

0 0
možnosti
LK

L13i37b47o61r 89K62o37u98t

2. 3. 2015 19:32

Je to blbost. Nabyli dům v dobré víře. To je rozhodující. Advokáti exmanželky mohou prudit, ale nemají moc šancí.

3 0
možnosti
OP

A na všechno si berte a plaťte odborníka, žádné poctivé jednání neočekávejte. Připadá mi, že ti "odborníci" odborně tento stav navozují, aby měli důvod tahat z lidí peníze

0 0
možnosti
PR

podvod a zase podvod... jak může notář vědět, co kdo má, když data bere z katastru nemovitostí, stejně jak při dědickém řízení.;-OKocourkov made in čr?

4 1
možnosti
JK

Sorry za minus preklik

0 0
možnosti
HG

Opravdu se nestačím divit...buď jsou v katastru uvedeni oba a je tam zkratka SJM, pak je to ve společném jmění manželů, nebo jsou tam uvedeny podíly, pak to v SJM není, každý vlastní určenou část, nebo je tam jen jeden a pak to patří jen jemu a do SJM to nepatří. Z toho bych vycházela a tak by to mělo být správně. Pokud ne, tak to není vina kupujícího! Panebože8-o

9 0
možnosti
DB

A pořád dokola. To, co píšete je nesmysl. Může to být v SJM a v katastru o tom nemusí být ani zmínka. Naprosto běžný stav.

0 0
možnosti
RP

A to je v Česku ten bohatý prostor pro spekulanty všeho druhu. Takové věci má ověřovat stát (katastr) a ne aby nutil kupujícího se šťoural v rodinném životě prodávajícího.

16 0
možnosti

Hodně lidí zde namítá, že článek nemůže být pravda, ale nedávno jsme kupovali byt, a realitní makléř nás upozrnil, že podle nového občanského zákoníku tato situace může nastat tzn. pokud by s prodejem bytu nesouhlasila manželka majitele, která má v místě trvalý pobyt (majitelem byl pouze on podle KÚ), naše kupní smlouva by byla neplatná a jediné co můžeme soudně vymáhat je navrácení peněz. Vše se ale naštěstí vyřešilo před podpisem kupních smluv...

1 0
možnosti
PK

To co uvádíte je sice pravda, článek je ale o něčem trochu jiném. To, co uvádíte Vy, je novinka podle NOZ, souhlas manžela, který má v bytě společnou domácnost - tento manžel nemusí být vůbec vlastníkem bytu (ani v SJM). Uvedený případ se týká toho, že nemovitost byla v SJM, nicméně smlouvu uzavřel pouze jeden z manželů bez souhlasu druhého, druhý manžel se pak dovolával neplatnosti tohoto úkonu.

3 0
možnosti
JP

a tak znova pořád dokola...když chci koupit nemovitost, prohlédnu si výpis z katastru  a tam uvidím co ? SJM sakra. A snad i naprostý právní laik ví, že na kupní smlouvě musí být uvedeny všichni majitelé nemovitosti, tedy v případě SJM oba manželé. Nebo musí jeden druhého zastupovat na základě plné moci, notářsky ověřené a přiložené ke smlouvě. Mě je tedy osobně záhadou, jak to, že to katastr bez toho vůbec zapsal.

1 6
možnosti
DB

Jak jsem psal již včera níže, není to pravda!! S exmanželkou jsme měli několik parcel, kde jsem byl v katastru jako vlastník uveden pouze já (já je kupoval a na smlouvě jsem byl uveden pouze já) a žádné SJM. A přitom v SJM byly, jelikož jsem je koupil za trvání manželství. Takže z katastru vůbec žádné SJM zjistit nemusíte!! SJM bylo uvedeno pouze u nemovitostí, kde jsme v kupní smlouvě byli uvedeni oba dva. Samozřejmě u rozvodu tohle nehraje žádnou roli, tam je SJM jasně definováno, katastr, nekatastr.

5 0
možnosti
MN

Jaktože "od ledna 2015 platí, co je psáno, to je dáno"?? Tohle přece mělo platit od ledna 2014. Přišlo to s novým občanským zákoníkem a zavedla se kvůli tomu ochranná lhůta v katastru. 

Když jsem kupoval barák, katastr celý přepis blokoval 20 dní - během těch 20 dní mají právě takové manželky nárok stěžovat si a přepis zastavit. Pokud to neučiní, lhůta uplyne a katastr barák přepíše... aspoň tak mi to bylo řečeno. Ono je to teda jinak?

2 0
možnosti
Foto

během těchto 20 dní obešle KÚ původní majitele a sdělí jim, že jejich nemovotost bude převedena, jelikož manželka jako majitel v KÚ nebyla, tak nic nedostala a nemohla nic zastavit

5 0
možnosti