Diskuze

Když má panelák prohnilé vnitřnosti. Pozor na stoupačky, teplo a elekřinu

V Česku je 1,2 milionů panelových bytů, většinou 30 let starých. V nejbližší době se nevyhnou renovaci rozvaděčů elektřiny, vody a tepla. Je rozumné se do nich pustit dřív, než v bytě začnete s povrchovými úpravami. I když byt navenek vypadá v dobrém stavu, může mít nefunkční a prohnilé vnitřnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Nešvarem údržby bytových domů je flikování a neodbornost. " - no výměna části potrubí mi nepřijde na obrázku jako neodborné sflikování a že majitel elektriku jen tak přidrátuje na stoupačky je jeho tupost, nikoli chyba stávajících rozvodů

"Nedostatek zásuvek řešíme dost krátkozrace rozbočovači a prodlužovačkami se třemi nebo pěti zásuvkami." - co je krátkozrakého na tom, že tv, dvd a nabíječka na mobil jsou na rozdvojce ? Pokud dodržím 10 A, v čem je problém ?

0 0
možnosti

To napojení teplé vody je naprosto odborné ;-D

0 0
možnosti

Tak já teda nevím, ale "svislé vedení prochází stoupačkami" se mi moc nelíbí, já měl za to, že stoupačka = svislé vedení. Výměna stoupaček při přestavbě jádra je logické, ještě logičtější je napřed provést výměnu stoupaček v celém baráku a pak až jádro, protože typické zděné jádro má dvířka 50x50 a tím opravdu žádnou trubku neprotáhnete. Typický hluk ze stoupaček neznám, nevím, co by to mělo být. Hliník nekřehne, ale teče, a samozřejmě ho kdejaký moula v krabici razdva ukrout. Vodiče nevedou pod omítkou, kdyby vedly, tak by se měnily snadno, jenže vedou spárami a uvnitř panelů, případně u sousedů podlahou. Plánky s vedením elektřiny samozřejmě existují i k panelákům, ale je to fuk, při reko neexistuje žádný důvod nenechat starou instalaci tam, kde je. Na použití prodlužovacích přívodů nic krátkozrakého není. Vedení je totiž chráněno jističi, jejichž funkce se dá snadno ověřit. Rozvody k žádným ztrátám nevedou, to je holý nesmysl. Přesné měření tepla v rámci společné budovy nedává smysl.

Ale jinak je článek slušný výkon.

1 0
možnosti

Neizolované rozvody topení vedou ke ztrátám. Například tam, kde byste vy už netopil nebo jste akorát dorovnal teplotu, tak stejně ta trubka bude žhnout i u vás, když si Mařka nad vámi zrovna zapne radiátor. Sice teplo zůstane v baráku, ale jinde než je potřeba.

V době, kdy byla energie za pakatel to bylo jedno, ale dnes už je každých 5% docela pěkná suma.

0 0
možnosti

Samostatná zásuvka pro každý spotřebič také není vždy spása. Řešil jsem ten problém u reko obýváku. V jednom místě hejno IT udělátek (PC, tisk, monitor, NAS, router, o kousek dále TV, multimed. box a aktivní repro. Co s tím? Rozvody vedené v podlahových lištách. Deset zásuvek vedle sebe (popř. 5 dvojitých)? Blbě přístupných za nábytkem. Další možností je zásuvková lišta na stěnu, ale ta moc parády nenadělá (výjimkou je flexi systém Mainline, ale stojí majlant). Výsledkem je nakonec stejně vícenásobná prodlužka, umně zamaskovaná v nábytku.

1 0
možnosti

Zřejmě měl autor na mysli, že na jeden jistič není dobré navěsit celou kuchyň. Což v době před nějakými 25-30 lety s plynovým sporákem nebyl problém. Dneska stačí rychlovarka a do toho mikrovlnka a 16A jistič nestíhá.

0 0
možnosti

Měnit hliníkové rozvody za měděné v celém bytě není nutné, ale je dobré ty hliníkové jednou za čas nechat zrevidovat a v celém bytě pro jistotu vyměnit staré zásuvky a vypínače, kde by mohly být stářím zoxidované svorky. Pokud se v rámci rekonstrukce jádra mění rozvody pro nové jádro a kuchyň (kde jsou většinou ty nejvýkonnější spotřebiče), tak ve zbytku bytu se tak maximálné svítí, kouká na PC nebo televizi, občas vysává a dobíjí nějaký ten mobil. Takže ty zbylé hliníkové dráty zase tak zatěžované nejsou.

0 0
možnosti

TN-C je vždycky špatný systém. Je potřeba ho vyměnit za TN-S.   V paneláku toho moc zrevidovat nelze, často bývají krabice se svorkovnicí pod omítkou. Co je to za řeči ohledně zbytku bytu? V ložnici se může třeba žehlit. Pokud už někdo zaplatí za nové jističe, instalaci v jádru, pak už rozdíl mezi celkovou rekonstrukcí el. instalace není takový. Případný problém vyjde dráž a je nepříjemný.

2 0
možnosti

Elektřina v paneláku je zlatý důl. 6,80 Kč / kWh , pokud s tím nic neuděláte. [>-]

0 4
možnosti

Nevim, mně teď přišlo vyúčtování a kWH mě vyšle myslim na 5,50 Kč u RWE.

0 0
možnosti

Teplo přes panely jde vždy. Samotná přípojka tepla pro jednotlivý byt to neřeší. Důležitější je poměrové měření tepla na zpátečce. To již zohledňuje i zisk tepla od souseda, přes panel. 

Neplés s měřením nahoře na radiátoru - to není měření, spíše rozpočítávání. [>-]

0 0
možnosti

Vzhledem k prostupu tepla mezi byty je otázka, jak moc výstižné je nějaké měření a jak to rozpočítávání. Stejně je to věštění z křišťálové koule.

0 0
možnosti

B57e27n 29P63a54v82k17a

19. 3. 2014 9:52

S tou elektřinou: No buďto se to musí celé rozsekat a nebo se to ještě dá vést podlahou. Lustry to nevyřeší, ale jinak téměř vše.

0 0
možnosti

Když máte štěstí a jsou panely dobře rozmístěné, tak se dá kabel vést spárou mezi panely, myslím tím ke světlu. Aspoň mně to tak vyšlo. Vše ostatní šlo podlahou a v obvodových zdích vždy jen k vypínači a zásuvce.

0 0
možnosti

Tak paneláky potřebují velké rekonstrukce nejen v elektroinstalaci. Hóódně velký problém jsou odpady. Mnohde z nich doslova stříkají ........... No a pak výtahy, do toho se pouští málokde, protože to je pak hodně drahé a zvedá to platbu do fondu oprav.

Problém je, že dnes lidé chtějí bydlet hlavně levně. ještě tak slyšeli na zateplování, ale rozvody, podlahy ve společných prostorách, výtahy, odpady apod. na to už nejsou peníze :-/

5 2
možnosti

Já bych to neviděl tak tragicky.

1 0
možnosti

Pro neodborníky platí zásady: 

1.Do nosné zdi (i do panelové) nikdy nedělat velké díry, nedrážkovat, bez povolení statika!!

2.Elektřinu, komín a plyn nezaplatit bez revize (tj.kulaté razítko)!!

3 2
možnosti

" ... současné normy hliník nedovolují ... " aha :)

0 0
možnosti

Nebuťe hnidopich ... hliník samozřejmě dovolený je, ale od průžezu 16mm - což se v bytové instalaci určitě nepotká.

On občas existuje fígl od developerů, kteří skoupili byty od družstev, že nahodí sádrokartony a omítky, ze kterých koukají měděné dráty (=zákazník je spokojený) - a na straně jističů najednou leze původní hliník. Většinou je to napojené na původní instalaci někde nad falešným stropem, nebo v zazděné krabici.

1 0
možnosti