Diskuze

Můj baťovský domek. Jak se žije ve zlínské dělnické kolonii

Třicet let, tak dlouho měly lidem sloužit dělnické kolonie ve Zlíně. Navzdory původním plánům v nich majitelé žijí dodnes. Masová výstavba byla postupně zařazena do chráněné památkové péče. Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se ovšem změnily.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

no, když se řekne A, mělo by se říci i B. Jak by se vám dnes líbilo, kdyby vám chodily domu kontroly od zaměstnavatele, jestli doma nepěstujete mrkev nebo králíky a na pivo ste museli jezdit 50 km daleko?

3 0
možnosti

Baťa stavěl zaměstnancům domky, komunisti byty v paneláku. A dnes ... ???

3 1
možnosti

Velké firmy nabízejí firemní byty. 

Kromě Bati kdo ještě stavěl dělnické domky?

1 0
možnosti

Mimochodem, to není jen Baťův vynález. To samé dělal i Schicht pro zaměstnance schichtovky (Setuzy v Ústí n.L.). Postavil domky, které stojí dodnes a jsou zachovalé. V horní části Střekova.

0 0
možnosti

A90l40a35n 16Ř60e19p57k31a

1. 3. 2014 11:36

Škoda, že teď žádná firma nedává dělníkům domky :-) Teď s bídou někteří zaměstnavatelé dají příspěvek na ubytovnu, jo Baťovské doby jsou dávno pryč... :-/

4 2
možnosti

Nechtela bych byt vazana na zamestnavatele bydlenim. Protoze v tom pripade by znamenalo prijit o praci automaticky i o strechu nad hlavou.

0 0
možnosti

Ta Baťova filozofie - aby v zaměstnání byl člověk služebníkem, v soukromí se cítil být králem, styl město v zahradách + mnoho dalších myšlenek tohoto světově proslulého podnikatele zůstává dodnes aktuální. Přitom náklady na výstavbu jedné bytové jednotky o nevídaném standardu tří pokojů s koupelnou a WC byly ve 20. a 30. letech mimořádné, přesto se jedna bytová jednotka pořídila za polovinu celostátního průměru. Baťa ve všem předběhl dobu o více než sto let. Jako prakticky jediný porazil krizi a varoval před dotacemi nevýkonných provozů, což je dnes prakticky pravidlem. Je toho mnoho, čemu bychom se od něj mohli naučit. Pak by Česko i Evropa vypadaly úplně jinak.

20 2
možnosti

Paní architektku Ressovou zdravím. Baťovské domky byly a jsou opravdu super: 

Baťovské domky zná každý. Nejen ze Zlína. Je to i Svit pod Tatrami, Zruč nad Sázavou, ale i Kanada, Argentina, …Jsou rozesety po celém světě.  Pamětník, Mr. Šakal vzpomíná: „Stavěly se jednodomky, (celodomky), půldomky a pro sociální oblast čtvrtdomky.  Mistři měli celodomky.  Nejvíce je postavených půldomků. Když se někdo z baťovských zaměstnanců měl ženit, nebo vdávat, přišla za ním baťova sociální pracovnice a nabízela mu hned 3 půldomky, aby si vybral. To byl sociální systém, že? Kam se hrabou socialisti i kapitalisti.“ Vzpomíná zasmušile pamětník. 

 

Domy byly stavěny s krátkou životností a osvobozeny od daně. Baťa původně uvažoval, že za 30 let celý Zlín zbourá a postaví nové domy.  Na svou dobu představovaly luxus.  V okolních vesnicích byly suché záchody ještě v 80. letech.  To Baťa měl komfort, hygienu,…  

 

Baťa o 3 generace předběhnul dobu.  To nemáme ani dnes. Naopak. Baťovské domky se stavěly jako lehké stavby osvobozeny od daně s životností 20 let. Je to 30 cm plná cihla. Svou životnost překonaly již asi 5 x. A prodávají se dnes v ceně milionů. http://www.jakbydlet.cz/clanek/489_batovske-puldomky-a-dotace-.aspx

16 1
možnosti

jen ta cihla 300 mm je energeticky poplatná své době, ovšem, dá se to řešit. Nedávno jsme zateplením baťovského domku ve Zlíně snížili náročnost na vytápění a teplou vodu o 81 % !!!!

Baťovské domky jsou zdrojem obrovských energetických úspor. ;-)

5 0
možnosti

Dělnické kolonie postavil kapitalista, komunisté na to za 40 let ani nešáhli, přestože životnost domků papírově skončila v 50. letech. Názorné srovnání toho, kam (ne)vede socialismus.

15 3
možnosti

D72a49d13a17k 47P60e40t51r

1. 3. 2014 5:24

Dobrá, co tak rudé paneláky? Na kolik generací se stavěly a kolik roků budou ještě stát po revitalizaci?

6 0
možnosti