Diskuze

Mýty a předsudky vůči dřevostavbám aneb odpovědi na časté otázky

Nedůvěra. Ta u nás k domům ze dřeva panuje stále. Ovšem třeba ve Skandinávii se staví tři čtvrtiny nových domů ze dřeva. Je na vině zakořeněná tradice, nebo jen nedostatečná informovanost? Některé výhrady lze snadno vyvrátit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Označení dřevostavba pro pixlu stučenou z OSB desek a k tomu báchorky o ekologii mě vždy pobaví. Tohle je PR ja vyšité.

0 0
možnosti
LM

Dřevo potom impregnace,dřevotříska,lepidla............připravte se na příchod rakoviny.

Nechte si svůj ekodům vždy přezkoumat na přítomnost formaldehydůa jiných chemikálíí ve vzduchu .Dům musí být nejméně dva dny nevětraný(dřevo přece dýchá,to vám říkají všichni co se pohybují kolem těchto staveb)potom nechte odebrat vzorky vzduchu-budete se divit co máte doma.

Ještě jedno,pro prodejce těchto domů-tento dům nemůže dýchat,vždyt jsou tam parotěsné folie a jiné.Jen prostoduchý prodejní trik - jenže funguje - je hodně jednoduchých kteří na tohle slyší.Rv

1 0
možnosti
LZ

Výborná reklama centra pasivního domu, bravo! Rovnou si článek dají na svojí titulku.

Ještě v něm chybí klasická loby za německé a rakouské normy s PHPP, aby jste to české stavebnictví dorazili ;-€

Až vám to dřevo vyschne a bude se kroutit, tak jsem zvědavý, jak ty reklamace budete řešit?

0 0
možnosti
PO

Asi stejně, jako když vám dům nerovnoměrně sedne a popraská.

1 1
možnosti
MT

Drevostavba se musi umet. V soucasnosti dokoncuji kompletni rekonstrukci "dreveneho" domu ze 30. let a krome oprav v koupelnach (spatna/zastarala technologie izolaci) je dum naprosto v poradku. Nejedna se o stodolu, ale o 3 patrovou usedlost postavenou francouzskym architektem v oblasti, kde prumerna prodejni cena domu cini 60 000 000 Kc. Sam ve dreve s rodinou bydlim, ze dreva stavim, mohu porovnat a nemenil bych. Nebudu nikoho presvedcovat, ale z mnoha duvodu mi drevo vyhovuje vice. Pokud je drevodum postaven kvalitne a pravidelne prochazi beznou udrzbou, vydrzi generace. Opravy ci rekonstrukce jsou rychle, levne a nevyzaduji nakladne bourani, resp. recyklaci pevnych materialu. Problemy popisovane nize prisuzuji nekvalitne provedene praci ci nedodrzovanim technologii.

1 1
možnosti

Ještě nám rozveďte, jak je bourání zděné stavby v rámci rekonstrukce nákladné. Evidentně nevíte, o čem píšete.

1 0
možnosti
VH

V USA vám takovou dřevostavbu,včetně el.rozvodů,vodorozvodů,odpadů,s WC a koupelnou,zařízenou kuchyní a koberci,přivezou na podvalníku až na místo bydlení.Ani základová deska není třeba.Almary a postele si pořídíte dle svého gusta.Vyrábí se ve dvou sílách obvodových stěn.40cm pro jižní oblasti.60cm pro severní oblasti a pro Kanadu.

0 0
možnosti
LM

Jen nesmí přijít na návštěvu paní Katrina

0 0
možnosti
TR

A nemel by byt clanek oznacen jako placena inzerce?

4 1
možnosti

V našich končinách, kde se čtyřicet let "násilně" razila výstavba z cihel a železobetonu a celé generace nic jiného neznaly, není divu, že je ještě dnes stále pro některé jedince dřevo podřadným materiálem. I přesto, že je to tisíciletími prověřený materiál. Výstavbě dřevostaveb se jako živnostník věnuju, přestože jsem se k nim dostal spíš náhodou. Okamžitě si mě ale získaly, protože jsem měl tu možnost, získat s nimi zkušenosti. Lidé, kteří tyto zkušenosti nemají, jsou nedůvěřiví a bohužel plní předsudků, ale nevyčítám jim to, prostě je  v nás ta nedůvěra za ty roky zakořeněná a člověk si musí nejdříve mnoho věcí zjistit. Naučil jsem se však už ignorovat ten typ lidí, kteří těmito předsudky trpí, sami mají postavený zděný dům, protože v době, kdy jej stavěli jinou možnost ani neměli a dnes budou i přes jasné argumenty tvrdohlavě hájit jen tu svou jedinou pravdu o "klasických" zděných domech jenom proto, že hájí svůj dům. Takovéto lidi nemá smysl přesvědčovat, z toho jsem už vyrostl a ani to nemám zapotřebí. Naštěstí existuje dostatek lidí rozumných, se kterými se dá normálně bavit. Jediné, s čím se dá s odpůrci dřevostaveb souhlasit, je fakt, že jsou u nás dřevostavby předražené. A to nejen kvůli nenažranosti firem, ale taky dodavatelů materiálů, kteří se velice rychle přizpůsobili a materiály postupně zdražovali, až se dostaly na úroveň materiálů pro zděné domy. I přes tyto dost vysoké ceny jsem však jako živnostník, narozdíl od firem s vysokými náklady, schopen postavit kvalitní dřevostavbu podstatně levněji, než zděný dům. Vše ale samozřejmě záleží na zákazníkovi, kde se rozhodne raději ušetřit a kde použije kvalitnější materiály. Hájit dřevostavby tady však nemíním, nevedlo by to k ničemu jinému, než jen k osobním útokům z řad jejich odpůrců ohledně mé neobjektivity, protože je sám stavím. Ostatně, každý, kdo je trochu rozumný, si umí plusy a mínusy posoudit sám.

8 1
možnosti

Kde v Evropě, snad kromě Skandinávie, se staví jinak? Náš trh se řídí trhem v SRN a Rakousku. Jak architekturou, tak materiálem.

Ohledně ceny materiálu - v Bauhausu koupíte OSB a izolaci docela levně. Dřevo můžete brát přímo z pily.

1 3
možnosti
PK

Máme už 5 let zděnou novostavbu ze systému SENDWIX. Sousedé mají stejně dlouho nízkoenergetickou dřevostavbu od významné dřevostavbofirmy z hranolů dovezených kdesi z Kanady. Na rozdíl od sousedů nám barák nevrže, nestěhují se nám do izolace myši, nemáme doma hrůznou rekuperační obludu a v domě je vždy příjemné klima. Většinu času funguje náš dům tepelně sám - přes den si naakumuluje tepelné zisky z oken a v noci je pomalu pouští. V horkém létě je u nás naopak příjemně chládek, i v patře máme při 30tistupňových vedrech max 23-25 stupňů (přes den snížují tepelné zisky z jihu jen obyčejné venkovní žaluzie, v noci otevřená okna). Zato u sousedů musí "reku-klimatizace" bez přestání pěkně makat, aby se tam vůbec dalo normálně existovat a i tak mají v podkroví o 3-4 stupně víc než my. Náklady na topení v zimě v přepočtu na metr krychlový obytné plochy máme vyšší (zejména kvůli velkým oknům na sever a temperované garáži), ale nijak významně. Když chceme v našem cihlovém domě šetřit, na jaře a na podzim stačí po příchodu z práce hodinu dvě přitopit krbovými kamny a dům pak zbytek noci sálá teplo, co naakumuloval. Dělali jsme testy termokamerou, a oba domy jsou na tom s izolací víceméně stejně, dokonce ten náš má lepší parametry střechy (máme nadkrokevní systém Linitherm). V neposlední řadě bych vyzdvihla opravdu bezvadnou neprůzvučnost jak vápenopískových cihel, tak zejména vpc příček. V sousedovic dřevostavbě člověk opravdu moc soukromí nemá a když se jejich tři děti přeženou patrem, mám vždycky strach, že se ten dům složí. No každopádně jsou naše dva domy zajímavý materiál k porovnávání, jsem zvědavá, jak to bude v čase pokračovat. Zatím jsem ráda, že bydlím u nás a ne vedle. Co se týče nejčastějších argumentů pro dřevostavbu typu "je to rychle postavené" a "ekologicky likvidovatelné", přijdou mi směšné. Dům si pořizuju na celý život, a to doufám i mých dětí a vnoučat, a tyhle parametry nejsou ale vůbec podstatné. Důlěžitější je, jak se v tom bydlí a jak se to udržuje.

12 5
možnosti
RH
AK

Z osobni zkusenosti bych v budoucnu vzdy volil drevostavbu s palenou cihlou a taskou.  Fasada a strecha nepotrebuje 50 let ani sahnout, vnitrek je lehce a levne prestavitelny a prijemny.  V betonovem bunkru uz nikdy!

1 0
možnosti
JH

J47a30n 85H68a78v79r50d15a

2. 3. 2013 17:15

Copak Tony, uz mate zkusenosti s zitim v bungru? Nebo mate na mysli panelak?

0 0
možnosti
RZ

To je zase product placement na firmy, co staví dřevěné boudy. Já bych dřevěný dům nechtěl ani za nic, zdivo je prostě zdivo. Nechci si doma připadat jako na horské chatě od ROH.

7 12
možnosti
JK

Zdivo je zdivo a uhlí je uhlí. Jste génius ;-)

5 3
možnosti