Diskuze

Dřete na rekonstrukci domu, ale všichni radí zbourat. Kdo má pravdu?

V dnešním díle seriálu Reality pod lupou jsme se pokusili rozlousknout věčný problém čtenářských diskusí. Majitelé se snaží své staré domy zachraňovat, obětují roky života, a pak si přečtou, že dům měli zbourat. Požádali jsme odborníky, aby problém víc osvětlili.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Předělávali jsme barák, zděný ,ze začátku století-tzn.podřezání zdiva, nové podlahy,omítky,stropy, nové odpady a elektroinstalace. Přestože to nemám ještě všechno spočítané, i proto,že jsem dělal dost věcí svépomocí, tak je to furt výrazně levnější, než barák zbořit a stavět nový. Nevýhoda je binec za provozu, ale pokud se někdo může vystěhovat a nemusí na všechno najímat firmu,tak není co řešit. Samozřejmě záleží na stavu domu,ale pokud je cihlový a není úplně na spadnutí,tak si myslím,že je výsledná úspora velká...Je to jen o tom,že ve starém domě máte určitou omezující dispozici prostoru,ale splácet 30 let hypotéku není pro mě!

0 0
možnosti

P14e89t25r 54H34a24n76á72k

24. 2. 2013 10:00

No tady jde o to "přestože to nemám ještě všechno spočítané".

0 0
možnosti

Svépomocně rekonstruovat nebo zbourat a nechat udělat znovu? To je podle mě to hlavní dilema.

Při pohledu na cenu materiálu, který dnes stojí pakatel, si každý udělá svůj obrázek. Stavební firmy berou nehorázné peníze za práci, kterou samy kolikrát nezvládnou, možná ji ani nikdy nedělaly. Tomu pokušení rekonstruovat to svépomocně se prostě nedá odolat. :-P

1 1
možnosti

P57e59t24r 91H59a20n82á38k

23. 2. 2013 18:18

Však si necháte udělat jen hrubou stavbu.

0 0
možnosti

"Pokud bydlím v lokalitě, kde nájem běžného bytu stojí 10tis, a mám a opravuji v této lokalitě svůj vlastní barák, tak k tomu celkem logicky mám i příjem, kde mě těch 10 nevytrhne"

;-D;-D;-D

0 4
možnosti

P89e72t55r 86H81o77r90á32k

22. 2. 2013 19:22

Rozhodn nelze obecne rici zda bourat nebourat. Je potreba kazdou stavbu posuzovat individualne a taky jsou od toho profici kteri k tomu umi dat fundovane stanovisko a hlavne posoudit stav domu. Jo a zaklad kazde uspesne rekonstrukce: odizolovani proti vode, jinak rekonstrukce postrada smysl......

3 0
možnosti

J39a42n 63F66i88k55a40r

22. 2. 2013 18:01

V drtivé většině příadů maji pravdu ti co radí zbourat. A v téměř 100 procentech případů to přestavovatel po letech přizná.[>-]

7 1
možnosti

bydleni na zapade uz neni jen o tom kolik protopite, lide mnohem vic dbaji na krasu bydleni. Kdyz prodavate dum v Anglii, neni tam jen kolik ma pokoju apod. ale i jak je stary, jak vypada. Zbori-li nekdo stary dum a postavi novy, casto se pripravi i o budouci hodnotu nemovitosti. Proste bohatsi lide o pohodlne, ale hnusne domy nestoji. Novostavby jsou z 90% hnus.

5 5
možnosti

ony ty starostavby casto taky :-)

7 0
možnosti

Jo, tohle řeším už nějakou dobu. Teda neřeším, já rozhodně chci dům zachovat, ale samozřejmě občas mě přepadnou pochyby, zda coby nestavař to mám dostatečně promyšlené.

Dům je postaven nějak před rokem 1970, takže si myslím, že to není nijak stará stavba. Žádné praskliny, žádné vlhnutí. V háji je jen fasáda, ale stejně se bude zateplovat. Dispozce mi vyhovují velmi - jediné co zvažuji je přepažení chodby - aby byl vlastní "byt" lépe oddělen od vstupního prostoru a schodišť do sklepa a do podkroví a nemusel se zbytečně vytápět tady tento prostor. Kvůli tomu bych musela asi o metr posunout jedny dveře... a to by mělo z čisté "zedničiny" být vše.

Vyměnit okna, dveře, kotel topení (radiátory a rozvody snad budou moci zůstat, ale tohle jistě nevím). Komplet zateplit... Nové rozvody vody a elektriky...

Snad nedělám blbost... (Pravda, já se nerozhoduju mezi možnostmi jestli zbourat nebo rekonstruovat, ale jestli prodat nebo rekonstruovat... Dům jsem zdědila, takže pořizovací cena nula.)

Teda ne že bych čekala, že mi tu naslepo někdo nějak zásadně poradí, ale co kdyby. :-)

0 0
možnosti

proc je v haji fasada? Vetsinou je to zpusobeno vhlkosti,

Jinac pokud je vsechno jak rikate, tak zalezi jen na vas jestli chcete dum nebo penize.

0 0
možnosti

Asi jde hlavně o to, v čem chce kdo bydlet. Pokud chce novostavbu (která však může být za pár let v horším stavu než starý dům - dnes je tendence dělat i z domů spotřební zboží), patrně nemá smysl rekonstrukce. Ze starého domu se nový nevyrobí. Pokud ale někdo chce starý dům s drobnými modernizačními úpravami, které nemusí být příliš náročné a které domu mohou dát dalších 100 let života (což o novostavbě zdaleka nemusí platit), je zřejmě bourání nesmysl. Jen mám strach, že při současné tendenci vše staré za každou cenu nahrazovat novým budeme mít za pár let z malebných českých a moravských vesniček sterilní novodobá sídliště vytvořená z nevzhledných krychlí, jaké známe z mnoha zemí zejména západní Evropy.

1 1
možnosti

To by mne zajímalo, který blázen bude stavět novostavbu s tím, že za pár let bude ve špatném stavu...

5 0
možnosti

J92. 27N53.

22. 2. 2013 10:38

Myslim mam k tematu co rici a dalsim mozna pomoci ...

Vyzenil jsem RD (rok vystavby cca. 192X, pozemek 350m2) a nasledne prikoupil vedle 20 let neobydleny RD (stejne stary, pozemek 400m2). Nakup byl jen kvuli pozemku. V roce 2008 jsem vse svepomoci zboural - 2 RD a stodoly, hosp. stavby - v zastavbe - celkem plocha pozemku 750 m2, zastavena plocha 450 m2. Bouralo se postupne vse. Nic stareho nezustalo ( jen studna - vyschla, a sklep - maly). Vcetne zakladu. Zastavena plocha novostavby bala jen 165 m2.

Trvalo presne rok. Odvezlo se 70 tater suti. Skladkovani jsme mel vetsinou zadarmo a relativne v dosahu - do 10 km (musite zjistit kde je potreba co zavest, pro rypaly vse legalni, zadna cerna skladka). Platilo se jen skladkovana cca. 15 tater - nenasli jsme zajemce. Cena 106 Kc/t separovaneho odpadu. Ze znamosti nas stalo 60 Kc/t.

Celkova cena bourani vsecho cca.   100 000,-:

Buldozer stoji 450,- Kc/hod., Tatra 32 Kc/1 km, za stani se nic neplati. Pro plynulost potrebujete alespon 2 Tatry.

Z demolice jsem mel zelezna srot - cca. za 10 000,-, 40 palet cihel 290x140x65 ( postavil jsem z  nich tech. cast a znamy totez) 1 cihla stoji 8-9 Kc,  -, cca. 60 m3 dreva z krovu - kvalitka na topeni - min. 500,- Kc/m3, 15 m3 kameniva do novych zakladu. Odectete si ze tech 100 tis.. ... Postup demolic: je dobre rucne schodit krytinu, odseparovat krov a vsechny drevene casti, taktez kabelaze a rozvody - max. tydne prace. Pak skladkova stoji mene a zajemce o uskladneni lepe sezenete. Neni az tak narocne provest. Chcete li cihly, pak rucne pokracovat dale a rozebrat vse. Jinak buldozer s sikovnou obsluhou dokaze dum o rozloze 160m2 rozebrat za 1 den - neni problem. Samozdrejme vse zavisi na konkretnich podminkach, ale vse je resitelne. priznavam byla to tezka prace, ale bavilo nas to a vysledek stal za to. Zbourat bylo nase nejlepsi rozhodnuti co jmse mohli udelat. Pokud porovnam stav stareho RD s nedavnym serialem o rekontrukcich, byl je ho stav vyhovujici - bydleli jsme v nem.

19 2
možnosti

22. 2. 2013 10:36

Otázka nezní bourat nebo nebourat - ale jak moc jsme ochotni se přizpůsobit? Pokud nejsou k dispozici mil. Kč a roky času a my chceme bydlet ve starém domě jako v panelákovém bytě (např. chodit nejlépe bosky pro teplých podlahách) pak bývá levnější zbourat. Pokud dům nemá jednoznačné závady (plíseň. trhliny) a jsme ochotni se přizpůsobit (např. UT topení doplnit krbem pro pocitové vytvoření sálavého tepla a prohřání domu, dodržujeme hygienický režim bývalé hospodyně z rodinné školy - každé ráno vyvětrat, občasně i pootevírat šuplíky...) tak se dá uspokojivě bydlet í ve starém domě. Stavební úpravy je nutné minimalizovat (šikovný arch. domyslí dispoziční úpravy a eliminuje závady - i zde je nutnost kompromisů), investujeme do prvrchů, fasád, často repasů původních předmětů - pak můžeme zvýšit hodnotu domu (a teď muvím i o domech z 50. 60. 70. let). Při stavebních úpravách ovšem nesmí vznikout nové stavebně-technické závady (např. zamezení odvodu par nebo kapilární vzlínavosti). Cenově tyhle malé ale k domu ohleduplné úpravy nakonec taky vůbec nejsou levné, ale výrazně zvyšujeme hodnotu domu. ------

 

Starý dům má svůj charakter a jeho "převýchova" se většinou nevyplatí ("starého psa novým kouskům nenaučíš"). Spíše je lepší podpořit jeho osobitost, navázat na to, co dělali naši přechůdci a zvyšovat kvalitu. Je třeba nehledět na konvece a obecné předsudky a především respektovat vše co je funkční - a teprve z toho hledat i tu provozně přijatelnou a pocitově krásnou podobu. Všechno co funguje může být nakonec i krásné, když budeme chtít. Každý dům je individualita, kařždý uživatel je idividualita - vždy je lepší se dohodnout než spolu bojovat.

10 0
možnosti