Diskuze

Česko trendu pasivních domů nepropadlo. Odborníci zjišťují proč

Propagátoři pasivního bydlení tvrdí, že za malým počtem pasivních domů stojí hlavně neinformovanost budoucích majitelů. Ti však hledí spíše na cenu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J13a93n 16K72r10o59č83a

5. 3. 2013 10:59

Podle mě nejsou pasivní domy zdaleka tam komfortní a cenově výhodné, jako běžná energeticky úsporná novostavba. Brácha bydlí v Drahelčicích u Prahy, kousek od metra, za dům zaplatil jen 3,5 milionu Kč s daní, což je cena podobně velkého bytu, a přitom díky zateplení platí jen pár stovek měsíčně , protože je to výborně izlované a v ceně je i sluneční ohřev teplé vody. Stavěl to osvědčený developer Bemett a je to celkem slušně zabydlená lokalita.  Brácha fakt nemá důvod, aby si připlácel další statisíce za pasivní dům, kde by si ani neotevřel okna. Mít příjem na hypotéku, jdu do něčeho podobného taky. R^

0 0
možnosti

To je zde ale opět řečí.. Takže: Mám postaven NED, bugalov 4+kk o ploše 115m2, ovývacím pokojem na západ. Topím elektrokotlem (max. 9kW po 6-ti krocích) do podlahy (všude) a o víkendech večer krbem (6kW nominálního výkonu). Teplota v pokojích 22, ložnice 20, koupelna 22 + možno zapnout žebřík. V zimě rekuperační větrání (levná jednotka, cca 20 tis.) Jezdím do práce, manželka se dvěma dětmi doma. Ohřev TUV bojler (125l) a přes léto solární panel do výměníku v bojleru. Faktura od 2.2.2012 do 2.2.2013 byla na 29700, z toho topení je cca. polovina, tedy 15 tis. Ostatní je ohřev TUV, vaření, pečení a ostatní jiná spotřeba. Sazba D45d - 20 hod. nízký tarif denně. Takže to jsou moje čísla...

0 0
možnosti

Ještě doplním: Ytong 25cm, zateplení 20cm, strop 40cm vaty, sokl 15cm XPS. Založeno na pásech. Okna trojskla. Pokud vypnu topení a odejdu z domu, za 12 hodin klesne teplota o 1.5 stupně. Blowdoor test jsem nedělal.

0 0
možnosti
Foto

J30a62n 29G47a85l72e10t94a

20. 2. 2013 12:17

Z odezvy klientů se setkávám spíše s tím, že nehledají pasivní nemovitostosti, ale hledají řešení, kde si budou soběstační, budou moci házet polínka do kotle, postaví část nemovtiosti svépomocí a hypotéka je nesežere. Když by jim nějaký chytrolín nutil technologii za např. 300.000,- Kč kterou by museli zcela hradit z úvěru, tak mu dají košem, neboť měsíční úspora se nerovná ani úrokům z půjčené částky. Otázkou tedy je, komu nejvíce technologie pasivních domů vydělá/uspoří. Spočtěte si náklady na rekuperaci, nadstandartní zateplení, tepelné čerpadlo, solární panely, inetigentní systém domu a vztáhněte si to k životnosti technoligie a uvidíte, kolik vás to stojí ročně. Jsem přesvědčen, že majiteli nemovitosti financované hypotékou se to určitě nevyplatí a u vlastních zdrojů financování to také stojí za zvážení. Chápu, že se jedná o obchod, že se někdo někde rozhodnul, že bude pasivní bydlení vydávat za standart, ale realita je jiná. Převážná část, troufnu si tvrdit 80% nemovitostí, je díky "energetickým štítkům" ve třech nejneúspornějších skupinách, standart je tedy jinde, než se nám média snaží nabulíkovat. Osobně považuji standard v podobě tradiční výstavby za uspokojivý a jakoukoli šetřící technologii považuji za nadstandart, ne za nutnost.

7 0
možnosti

U auta taky hledáte tu nejlacinějši variantu?

0 2
možnosti

;-DV pasivním domě nesmíte mít jezevčíka, je moc dlouhý a utíkalo by teplo. ;-D

3 0
možnosti

Bydlíme v takovém domě již druhou zimu, musím říct, že jsem hodně spokojený. Máme přízemní dřevostavbu, 3+kk (bydlíme tady dva), Pro větrání máme rekuperaci Nilan, pro topení přímotopné mramorové panely a podmínkou Zelené dotace byl ještě jeden zdroj tepla, tak máme krbová kamna. V domě jsou z nepálených cihel části příček, je to k akumulaci tepla a vlhkosti a taky estetický prvek.

Za loňský rok jsme na topení a rekuperaci, která nám ohřívá i teplou vodu (180 l vody 55 - 65°C, kterou ovšem denně nespotřebujeme) spálili necelých 2 500 kWh. U ČEZu máme sazbu tepelné čerpadlo, což myslím je asi kWh 2,20 Kč. Při velkých mrazech pod -18°C jsme si i přitopili v kamnech, celkově jsme spálili za loňskou zimu asi 20 dřevěných briket. Teplotu mám nastavenu v zimě na 23°C, v létě jsem chvíli používal rekuperaci i jako klimatizaci, ale nepřišlo mi to tak výhodné, tak jenom větrání.

Filtry v rekuperaci měníme co 4 měsíce, to jenom díky sousedům, jinak by stačilo 2x ročně. Okna máme otevírací, velká, s trojsklem, na jižní stranu. V létě je stínime markýzou, chráněnou větrovým čidlem.

Dalo by se toho napsat daleko víc, zde je odkaz na web Centra pasivních domů

http://www.pasivnidomy.cz/domy/pasivni-dum-slatina.html?chapter=technicke-zarizeni

  a ještě jeden zajímavý odkaz http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/8715-ekonomicka-vyhodnost-pasivnich-domu

1 0
možnosti

Tedy nevím jak bydlíte. Ale mne nezajímá kolik kW spotřebuji, mě zajíjímá, kolik zaplatím. Neměřím, kolik spotřebují kW na topení, kolik na vaření, kolik mi sežere lednice. Další problém je - jak se doma zdržujete? Pokud nevařte, neperete, nevětráte, protože nejste doma, nemáte ani spotřebu. Tkže takovéhle údaje, které uvádíte jsou spíš pdaje nějakého výrobce domů, než skutečné nálkady na byslení v pasivních domech. A mne zajímá údaj od toho, kdo v domě skutečně bydlí, ne výpočtové hodnoty.

2 0
možnosti

U domu vám vadí, že si za kvalitu připlatíte? Ty náklady na pořízení pasivního domu nejsou až tak obrovské. Řekl bych, že se to vrátí dříve, než si myslíte, někde na netu jsem četl to srovnání.

1 1
možnosti

Náklady na NED nejsou o moc vyšší, než na standard, protože standardní dům je dnes skoro NE.

Na pasiv náklady vyšší jsou a už tak moc navíc neušetříte.

3 0
možnosti

No a teď by si "odborníci" přečíst tuhle diskusi a hned by byli v obraze...

1) není nad přirozené klima v cihelném baráku

2) rekuperaci obhajují majitelé dřevostaveb

3) 90% zúčastněných si rádo otevře okno kdykoliv má potřebu, ne jen za určitých podmínek

4) a i ti, kteří by se nechali zlákat na pasivní dům do toho nechtějí vrážet tolik financí, protože návratnost je nízká...

7 0
možnosti

J45a44n 43V17e64l68e28b81a

18. 2. 2013 21:27

ad 3 - to s oknama je mýtus

a příčina možná bude mnohem jednodušší, v pasivním domě nemůžeš mít krb, aby to bylo efektivní...

já dům bez krbu nechci :)

3 1
možnosti

Já bych se pasivnímu domu nebránil, jenže problém je rentabilita. Pokud nechci dřevotřísku s polystyrenem, ale cihlu tak to vyjde draho nemluvě o systému větrání, tepelnýmu čerpadlu atd. Zkrátka normální barák s kotlem na dřevo nebo hnědý uhlí vyjde nakonec skoro levnějc vč. provozu než hi tech pasivní dům.  U svýho sem kalkuloval zateplení, vyšlo by na mega (10 cm polystyrenu) a protože topím dřívím, popř. uhlí, sem tam plyn tak návratnost by byla cca 60 let takže jen vyhozený peníze.

2 0
možnosti

Také postoj. Tak na zdraví ;-)

0 0
možnosti

J32a28n 68S97t52e52h90l64i59k

18. 2. 2013 14:46

Nízkoenergetický dum dosáhnete bezproblému .Třeba u dřevostavby je to 12-15cm izolace v podlaze , stěna 20cm izolace a strop cca 25-30cm izolace .Okna stačí dvouskla 1,0  . U zděného domu jsou problematické detaily. betonové překlady , stropy - beton je lepší vodič než plná cihla.

Takže na NED vám stačí tepelné čerpadlo vzduch - vzduch(klimatizace, peletková kamna atd.

U pasivu se už ale bez rekuperace neobejdete .Dále už tak neklesá tep. ztráta. Když chcete jít třeba napolovinu tep.ztráty se stěnou s 20cm izolace , tak už musíte jít na 40cm . Pak takzvaně máte z oken střílny. Na krbovky a komín rovnou zapomente , to vás vyžene z domu.Honí se třeba solární zisky(velká jižní okna) a pak musíte mít tuny akumulace ,aby vám tak nekolísala teplota v domě.

0 0
možnosti

Hm, a není lepší se na to zrovna vybodnout a postavit normální dům?

8 0
možnosti

J57a83n 81N39o21v47á28k

18. 2. 2013 14:37

pasivní domy jsou problémová věc. většinou jde o dřevostavby a spolu s absolutní vzduchovou izolací to znamená problémy s vlhkostí - nutnost rekuperace, ale tam jsou zase problémy s houbami a plísněmi. upřímně já mám zděný dům,který skrze stěny "dýchá", odvětrávaná fasáda a zateplení a tepelnou ztrátu cca 55kw na m2. mám podlahovky a tepelné čerpadlo a topím za 8.000 za sezonu. myslím že daleko lepší investice než pochybný dřevodomek s bůhvíjakou životností, nemožností klasicky větrat, horším klimatem a ještě dražší.. navíc když občas vidím jakým stylem se ty domy staví.. no děs a bída..:-)

3 1
možnosti

Pasivní dům nemusí být dřevostavba. I zděné domy lze postavit jako pasivní. Kde jste slyčel, že jsou u rekuperace problémy s houbami a plísněmi? To povídali báby na návsi? To, že dýchání stěn je kravina, snad ani nemá cenu zdůrazňovat. Někteří lidé prostě někde něco zaslechnou a vezmou to jako fakt.Rv

1 2
možnosti
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...