Diskuze

Montované domy bojují stále s předsudky. Jaké jsou doopravdy

Pokud se týče stavebních technologií, jsme značně konzervativní. Zatímco v USA i ve vyspělých evropských státech investoři běžně volí montované domy, u nás si tento způsob výstavby důvěru stavebníků získával pomalu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

josefl

9. 9. 2012 22:36
Klasická cihla

Klasická cihla a vápno. Je to materiál, se kterým lidstvo stavělo tisíciletí. Jedná se o přírodní materiál, hlína, má vynikající vlastnosti a dodnes z nich exisují stavby postavené před tisíci lety. Druhým klasickým materiálem je dřevo, to ovšem nemá takovou životnost, existují stavby ze dřeva staré několik století. Dřevo má ovšem problémy s houbami a hmyzem. Všechny tyhle popisované vynikající dřevomontáže jsou napuštěny různými chemikáliemi, což v případě klasické cihly nehrozí. Cihelný barák je vhodnější k různým přestavbám, dostavbám a má rozhodně lepší vlastnosti, než montovaná dřevostavby, či panely z betonu. Nejlepší je rada odborníka, kvůli tepelné pohodě si v dřevostavbě či stavbě z betonu udělat vnitřní vyzdívku z cihel. Takže cihla vítězí.

1 0
možnosti

Antonín, topič

11. 9. 2012 10:01
Re: Klasická cihla

Přesně které stavby z cihel staré tisíce let máte na mysli? Já znám řadu takto starých staveb, ale jsou spíš kamenné.

Jinak nemáte pravdu, pro úpravy a dostavby je mnohokrát lepší dřevo, suchá stavba, než něco bourat a složitě dostavovat, viz USA, to vám řekne každý.

V betonovém domě žádné cihly k tepelné pohodě nepotřebujete, to je nesmysl. Vyzdívka je dobrá leda na vedení instalací.

1 0
možnosti

Sladek

9. 9. 2012 19:16
Drive jsem na americke domy zaneviral, ale kdyz jsem zjistil

jak jsou teple, prijemne, lehce prekopatelne a hlavne cenove dostupne, zmenil jsem nazor.  Kdybych mel moznost nekdy stavit v CR, rozhodne bych vzal v uvahu klasicke materialy nasich predku jako je drevo, hlina, slama, kamen, palena cihla ci taska.  V zadnem pripade by nesel cestou socialistickeho stavebnictvi a stavel zelezobetonovy bunkr.  Jenom muj nazor.

2 0
možnosti

3ska

9. 9. 2012 22:05
Re: Drive jsem na americke domy zaneviral, ale kdyz jsem zjistil

Ja drevene domy stavim/prestavuji v USA jiz 10 let a pokud se vratim do CR, pak si postavim dreveny. Pokud je postaveny poradne, vydrzi klidne 2 - 3 generace. Ted predelavam tripatrovy dreveny dum 200m2 + basement a garaz z roku 1930. Prezil bez jakychkoliv oprav (nepocitam novou strechu a jednu predelanou koupelnu) 80 let  a po rekonstrukci vydrzi pri standardni udrzbe klidne dalsich 200. Reknostrukce nebyla nutna z duvodu poskozeni domu, ale pro potrebu upgrade pro mladou rodinu. Sam dreveny dum vlastnim a plne me rodine vyhovuje. Vse ma sve pro a proti, ale "cihla je cihla" neni vhodnym argumentem.

0 0
možnosti

hyzdilkarel

9. 9. 2012 17:01
nechci být šťoura, ale dovedete si představit jak dlouho

bude trvat, než natře majitel dům na úvodní fotografii ??? A jak často ho bude natírat ??? :-P

0 0
možnosti

jenikx

9. 9. 2012 19:04
Re: nechci být šťoura, ale dovedete si představit jak dlouho

V cizině se používají plastové palubky anebo hliníkové .To znamená odvětravaná fasáda. U nás to obalí omítkou , protože to je in. Nechci vidět jak jim budou hnít ty trámy :-P

0 0
možnosti

jaz.at.idnes

9. 9. 2012 10:16
zrychlené video

Viděli jste tohle? Super zrychlené video. http://www.youtube.com/watch?v=MMH90rVsD1I a tady jich je víc = http://www.videostavba.cz

0 0
možnosti

hyzdilkarel

9. 9. 2012 17:20
Re: zrychlené video

to je fakt nářez ;-D  Nevím ale neviděl jsem hydroizolaci (že by stěrková den před tím???:-P) Svislé nosné konstrukce jsou asi ,,zavětrované,, OSB deskou ;-D???  Nevím co drží pohromadě krov, možná   hmotnost krytiny  a stošedesátky ;-)? A zateplovák je fááákt podle normy ;-D  a jestli to mělo být jako za jeden den, tak to ani náhodou :-P Už vím, proč to těm amíkům vždycky ulítne!

0 0
možnosti

Palatin

9. 9. 2012 9:31
Jednou jsem zabíjel brablence na stěně

jednoho takového amerického dřevosádrokartonu a div jsem nezbořil celý dům. Po úderu pěstí zůstala ve stěně obrovská díra kterou se dalo dívat až na vnější obvodových papundekl nebo co to bylo. Pak přišel uragán a do domu se nastěhovali termiti ze spodu obvodových trámků.

0 0
možnosti

pomocný učitel Václav Poustka

9. 9. 2012 9:32
Re: Jednou jsem zabíjel brablence na stěně

A co brablenec? Přežil?

1 0
možnosti

MTSM

9. 9. 2012 9:06
Cena

Taky jsem se pred 4-mi lety rozhodoval, jestli drevostavbu nebo klasiku. Jako laik jsem predpokladal, ze kdyz je ta stavba rychleji udelana, je lehci (mene robustni zaklady) a defakto se prumyslovym zpusobem predpripravi ve fabrice, tak ze i cena bude vyrazne nizsi. Bohuzel nikoliv. Takze jsem sel do klasiky, ktera trvala 3 roky. Zaplatil jsem o 100 tis. vice na najmu, ale mam neco, co me vyraznym zpusobem prezije.  PS: Cenou uvazuju stav, kdy jsou prazdne mistnosti bez podlahovych krytin, bez obkladu a jakychkoliv jinych predmetu - proste holomistnosti.

1 0
možnosti

RAA

8. 9. 2012 21:39
máme panelový domek

stavěli jsme ho v 70. létech svépomocí. Instalovali jsme podlahové topení a radílci chodili a radili ať si necháme vývody , abychom si pak mohli přidělat radiatory, až nám bude zima.  12 cm obvodová zeď - klepali si na čelo a žádné radiatory. Teď  po všech těch letech se směji.  Jsem spokojená a mohu srovnávat. Kancelář jsme přistavěli z cihel. A v zimě musíme přitápět přímotopem, jelikož cihla, je holt cihla...... ;-D

0 0
možnosti

Chris_Barrie

8. 9. 2012 21:45
Re: máme panelový domek

Smejete se ale spatne ... Tady nebude chyba v cihle. ...respektive chyba neni primo nikde ale nemuzete srovnat potreba tepla na vytapeni v mistonosti ktera je soucasti domu jako celku a mistnosti ktera je pristavba.

0 0
možnosti

dj1

8. 9. 2012 20:48
Dřevostavby, cihly a české stavebnictví

Osobně dřevostavbám velmi fandím, ale bohužel zatím potkávám spíš průserovky než pohodovky. Téměř vždy je to technologickou nekázní a šlendriánstvím v průběhu stavby.

To samé bohužel platí i o zděných stavbách. Naši "mistři" nemají problém do porothermové zdi vrazit plnou cihlu, když jim to nevyjde. Nebo to doházet maltou. Vždyť to přeci dělají celý život a nějaký inženýr jim přeci nebude radit.

České stavebnictví je bohužel jedna velká hrůza a lidi se nechají krásně opíjet rohlíkem. Na všem se šetří, ktátí se rozpočty a termíny a pak se to rozpadá. Lidi si třeba koupí dlažbu z přírodního kamene 1.500 Kč/m2 a nechají si to nalepit lepidlem za stovku od "mistra", který jim kopal základy...

A ještě si nechají "stavební dozor" od firmy, která jim to staví :-)

4 0
možnosti

hyzdilkarel

8. 9. 2012 21:36
Re: Dřevostavby, cihly a české stavebnictví

Bohužel je to tím že většina TDI je úpně k ničemu, protože ničemu nerozumí :-P Většinou jsou to mudrlanti, co nikdy nic nepostavili a při řešení problémů, znají jedinou odpověď ,, práce proveďte dle PD, nebo technické příručky výrobce materiálu,, :-P A když je podobný odborník projektant, nebo technolog výrobce materiálu, tak to opravdu funguje ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

fjmikes

8. 9. 2012 20:45
Kriva futra

Byl jsem v mnoha dreveno-sadrokartonovych domech v USA a jenom v novych bylo vsechno rovne a kolme jak ma byt. Stare nebo starsi byly rozsusene a mnoho veci pokriventcy9podlahy,dvere atd)

0 0
možnosti

RAA

8. 9. 2012 21:43
Re: Kriva futra

tomu nevěřím, protože tyto domy se běžně stěhují na náklaďácích a křivé, rozklížené by asi nedovezli do jiné destinace vcelku.

Toto mě tam docela šokovalo. Zvedli dům ze základové desky a hybaj s ním jinam. Některé řízli na půlku.  Jediné, co tam bylo nebezpečné byli termiti, kteří se rádi do těch domů pouštěli. Ale pokřivená futra? Jak by pak asi zavírali? Rozklížené? Asi jste nikdy neviděl, jak se takový dům dělá.!!

0 0
možnosti

Josef II

8. 9. 2012 20:40
Ze vsech oboru lidske cinnosti, stavebnictvi . . .

doznalo toho nejmensiho pokroku za poslednich 200 let ! Kdyz si dnes postavite vilu podle planku z epochy Marie Terezie,  tak vam to jeste vsichni budou obdivovat. Cihla je holt cihla, budou uznale pokyvovat hlavami !

1 0
možnosti