Diskuze

Tipy: jak ušetřit při stavbě rodinného domu

Pokud jste se rozhodli postavit si dům, adrenalinové chvilky asi zažívá váš bankovní účet, ze kterého plynou prostředky na stavbu. Většina stavebníků proto usilovně hledá způsoby, jak částky na fakturách alespoň snížit. Můžete toho dosáhnout několika způsoby, ale někdy je lepší nešetřit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

petrib

20. 3. 2008 17:19
Důvěřuj, ale prověřuj

Nemohu nepřispět svojí projektantskou třoškou do diskuze:

Projektanti, at už stavaři, architekti nebo specialisté na ZTI etc. chodí na stavbu pracovat. Když dáte projektantovi 15tis, tak by musel provozovat charitu, kdyby pak na stavbu zadarmo byť jen přijel.

Už jako brigádník jsem poznal, že pro řadu řemeslníků jsou projektanti ku..., co je chodí na stavbu buzerovat. A mají pravdu, bohužel je proč. Takže Vám ochotně dají za pravdu, že projektanti jsou na ...

Obecně platí, že pokud zadáváte jakoukoliv práci (dokumentaci, výkopy, zaměrění, konstrukce, povrchové úpravy, ... ), tak při jejím převzetí (nebo už lépe v průběhu) je potřeba kvalifikovaně zkontrolovat kvalitu a množství. Fakturaci rozdělit na cenu z materiál a za práci. I stavitelka s kalkulačkou a metrem v ruce při schvalování faktur dokáže divy. "Důvěřuj, ale prověřuj." ;)

0 0
možnosti

paskudilek

29. 1. 2008 16:15
Podle mne je nejdůležitější si vybrat správné místo

a správnou velikost domu. Protože nejsou jen náklady s pořízením, ale hlavně pak s provozem, topením a údržbou.

0 0
možnosti

mafra_fan

29. 1. 2008 15:26
důležitá je taktéž

svislost stěn;-D

0 0
možnosti

belgian chocolate

29. 1. 2008 10:20
když je holka šikovná

najde si sponzora

0 0
možnosti

moiazza

28. 1. 2008 23:52
Jak našetřit i ušetřit

Na jednu možnost jste zapoměli. Prostě si nakrást. Viz. pánové Gross, Čunek a spol.

0 0
možnosti

olieznusinudle

28. 1. 2008 12:58
jak opravdu ušetřit?

1. nechat si zpracovat více nabídek a vybrat vhodnou firmu

2. mít vše podchycené ve smlouvě o dílo.

3. při splnění bodů 1 a 2 spolehlivý stavební dozor s vaší důvěrou dokáže ušetřit doslova statisíce

0 0
možnosti

Collin7

29. 1. 2008 14:14
Re: jak opravdu ušetřit?

V principu je to správně R^, ale realita je těžká.

1. Nabídky budou cenově různé, ale možnosti firem a kvalita jejich práce taky. Těžko pak srovnávat.

2. Smlouva nikdy nepodchytí všechno... Ale samozřejmě čím lépe napsaná, tím méně potenciálních problémů.

3. No statisíce na RD asi ne, ale rozhodně se zaplatí a člověk si ušetří spoustu starostí s kvalitou stavby.

0 0
možnosti

Hanyz01

28. 1. 2008 9:53
z vlastni zkušenosti a praxe

Alespoň pár rad:

1) Projekt - ano, obecně lze říci, že se projektant vyplatí, samozřejmě jako u všeho platí vybírejte si ho opatrně, osobní reference atd

2) Stavební dozor - investujte a najděte si vlastní - NESPOLÉHAT na stavební dozor, který vám nabídne stavební firma či developer tzv. "v ceně" !!!

3) V článku mi trochu chybělo srovnání dalších věcí, na kterých lze ušetřit skutečně i desítky procent bez vlivu na kvalitu - dřevěné domy x zděné, používání plastových okapů x měděných/pozinku ... všechny tyhle způsoby mohou ušetřit skutečně desítky procent z pořizovací ceny domu.

0 0
možnosti

Hanyz01

28. 1. 2008 9:55
Doplnění

k bodu 3) - pozor na vytápění a rozvody vody - opět plast x měď (plast je levnější a méně časově náročný na pokládku).

0 0
možnosti

Norway

28. 1. 2008 9:52
Typovy projekt?

Jak u koho. Nekdy je prave ze typovy projekt lepsi nez si nechat neco navrhnout. U typovych domu ktere firma navrhuje muze ten dany projekt vyladit tak ze ma dum minimalne chyb a je to tim ze par domu postavy a ladi chyby v realneho provozu. Proc tedy platit nekomu 50 a vice tacu za neco kdyz mi staci typovy dum s drobnyma zmenama. Nehledne na to ze ten dum za 50litru nikdy nikdo nepostavil a pochybuji ze jsou architekti ktery rozumi jak by mel byt postaveny OPRAVDOVY dum kdyz si ani neumi vyzehlit pradlo ;-D P.s. pro svuj RD ktery planuji stavet vyuzivam inspiraci od Finu a Rakusaku prave ze z typovych domu.

0 0
možnosti

lion62

28. 1. 2008 7:38
Kubík za 4500,- ?

Moc by mne zajímalo, jak sehnat firmu, která postaví za uvedených 4500,- Kč za 1m3 obestavěného prostoru. V těchto mantinelech se totiž pohyboval můj odhad i odhad projektanta. Pokouším se realizovat nástavbu na bytový dům o půdorysu 15x10m. Při výšce cca 4m (výška hřebene, vzhledem k velmi mírnému sklonu střechy zanedbávám sedlový tvar) mi vychází 600m3.  Počítám vše ve standardu, žádné specialitky. Dům stojí na vlastním rovinatém pozemku, je přístupný ze všech stran. Konstrukce podlahové desky dnešní půdy je totožná s konstrukcemi obytných podlaží (betonové nosníky), takže rekonstrukce podlah kvůli únosnosti nemusí probíhat. Prozatím nejlepší nabídka od stavební firmy vychází

na 5500,- Kč za 1m3, nejdražší pak na 7500,- za 1m3. K dispozici byl prováděcí projekt. A všichni bez výjimky se bijí v prsa, jak jsou levní a přitom kvalitní. Samotného mne zaráží už ten rozptyl cen, nejlevnější je někde na 3.3 M, nejdražší na 4.5M. Uvedené ceny za obestavěný m3 jsou zcela mimo realitu.

0 0
možnosti