Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Kam s jakou místností?

Různé národy dávají přednost jinému uspořádání místností. Holanďané mají svůj bytový půdorys s velkým otevřeným obývákem a moderně zařízenou kuchyní s pultem umístěným přímo v něm, malou koupelnu a mnoho ložnic. Každý člen rodiny musí mít zajištěno své soukromí. Postačí místnůstka jako lodní kajuta. Dvě děti v jednom pokoji, to je nemyslitelné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

atvar

24. 8. 2004 17:02
Pripominky
vetsina veci uz tu padla, ale z praxe cloveka, co se letos postavil a nastehoval bych si dovolil toto:
- povazuji za umely rozpor projekt architekta - typovy projekt. v praxi to byly mesice a mesice navstev a prohlidek domu, metry projektu, sesity ctvereckovanyho papiru. Z toho vznikla nase predstava na ctvereckovanym papiru, co fakt nezbytne potrebujem. Nasledne pak u firmy, ktera nam stavela na klic, sezeni s projektantem, kterej pro nas nakres nasel jejich typ a namaloval do nej nasi dispozici, s minimalnimi posuny o par cm, kde to bylo nutne technologicky. + par jeho praktickych tipu. Takze je to nase predstava testovana v realnych domech i v dlouhych debatach.
- zachod bez okna bych povazoval za tezkej kompromis - vymenil bych to jedine za neco fakt hodne dobryho.
- "moderni" schody z obejvaku, ktere pani architektka tak chvali. Tezce se mi nelibi. Byli jsme na navstevach u nekolika lidi, kteri maji schody z obejvaku, a rychle jsme si rekli, ze to nikdy. Argumenty: a) je to proste hnusna konstrukce, dira do stropu, pocitove je velice neprijemne sedet pod schodama (aspon teda mne) b) utika tim teplo, c) mizi vetsi kus soukromi, nez se zda, kdyz kazdej musi do patra pres obyvak.
0 0
možnosti

mr70

30. 8. 2004 9:57
Re:kritika
Take mam za sebou uspesnou realizaci domu, probehlo to letos. Me zkusenosti:
Architekti se deli na tri druhy -
1) typ, ktery si za cizi penize chce postavit pomnik, snazi se kazdou cenu prosadit sve vize, jakoukoliv pripominku bere osobne a diva se ukrivdene a znechucene jako sochar, kteremu nekdo radi, kde pridat nejakou tu oblinu. Potreby investra a budouciho uzivatele odbyva mavnutim ruky, pro zdarnou realizaci sveho dila nevaha tlacit investora i do nemalych dluhu. Nezalezi mu na zakaznikovi, ale na jeho dile. Vzdyt je jedno, komu nakonec bude patrit, zda stavebnikovi, nebo bance - hlavne ze tu dum bude stat jako vecna pripomínka architektovy geniality. Takovy architekt by nemel stavet rodinne domy.
2) Ponekud vstricnejsi architekt, ktery se ale stale povazuje za osviceneho, propaguje jakysi neofunkcionalismus, prip. navrat ke klasicke venkovske chaloupce se sedlovou strechou (u ktere se ovsem nerozpakuje pouzit velkoplosne proskleni). Funkcionalisti a neofunkcionalisti se snazi prosadit ciste linie i v interieru, vnitrni schodiste bez zabradli, stupnovite reseni podlahy obytnych mistnosti, velke otevrene prostory, propojeni mistnosti atd. Nic proti tomu, vetsinou je to opravdu krasne - ale RODINNY DUM je uz podle nazvu misto, kde budou zit i deti, kde bude zit nekolik generaci pohromade. Lide s ruznymi zivotnimi navyky a ruznou aktivitou si tu nesmeji prekazet, deti se nesmeji zranit (schodiste bez zabradli) a hlavne to musi byt misto urcene k zivotu, ne muzeum sice krasne, ale sterilni. Interier rodinneho domku, v nemz zije rodina s detmi, se proste drive ci pozdeji zabordeli. Ciste linie by tedy mely byt spise na exterierech, interiery by mely byt spise privetive a hlavne prakticke. Osobne bych se schodiste v obyvaku nebal (sam ho mam), a nebal bych se ani dveri ve stenach s 45st. uhlem (ty nemam), za urcitych okolnosti, pri symetrickem reseni, to muze byt zajimavy dispozicni vtip.
3) architekt, jeh
0 0
možnosti

mhplus

24. 8. 2004 14:51
Ach ty typové projekty,
ty nedají autorce spát... Kdyby se ony odstavce s narážkami vymazaly, vznikl by hezký kompaktní článek, s nadhledem shrnující logické zásady (resp.doporučení) pro rozvržení místností v objektu. Takto mi to připadá jako text od dvou autorů - jeden se zabýval věcnou stránkou, druhý "jedovatými slinami"....
0 0
možnosti

leetah

24. 8. 2004 19:09
Re:
podeziram, ze jedovate sliny patri autorce, a ta vecna cast je odnekud opsana
0 0
možnosti

WildXiXao

24. 8. 2004 14:43
Ano, Souhlasím ... !
Bydlení je oblast podobná sexu ... ano také si každý myslí, že právě ON to dělá nejlépe !  Zároveň však se nechá až lehce ovlivnit, nasměrovat jakýmsi aktuálním modním trendem ... ( př. podobenství  : Atika X piercing - vše jen komplikuje, má to dnes již každý a efekt nula ..)
Sám jsem teď v roli stavitele / investora / budoucího uživatele a velmi hodnotím důraz na vazby !
Zvládnout souvislosti mezi místnostmi, využít vazbu stavby na vlastní pozemek a světové strany a přitom vystihnout povahu budoucího nájemníka, to považuji za nejvyšší úspěch architekta. Bohužel nic z toho se nemůže podařit sebelepšímu nabídkovému katalogu,což si mnozí  stavitelé, ke své škodě, neuvědomují.
PS: díky za pěkný článek.
0 0
možnosti

propertius

24. 8. 2004 11:31
No nevim
Ze by spiz a zachod nepotrebovali vetrani? V panelacich ho nemaji, ale rozhodne v tom nevidim posun vpred.
0 0
možnosti

Rambo_Sambo

24. 8. 2004 12:09
Re:
Jo - souhlas. Já mám sice blbej typovej dům (viz. předchozí diskuse), ale světe div se: máme v obou koupelnách i v obou záchodech přirozené větrání (okno), obývák a pracovna jsou na jih a kuchyň, špajz a technická místnost jsou na sever ... 
0 0
možnosti

OrpheusF1

24. 8. 2004 11:17
paní Ing. Arch Medková jede ;o)
Dobrý den paní Architektko,
musím říct, že Vaše články sleduji s oblibou a rád je čtu, protože mě vždy velice dobře pobaví. Také musím přiznat, že trend Vašich článků se výrazně zlepšil... od prvotního Všichni jste blbci, přes středové všichni kromě architektů jsou blbci až po aktuální článek, kde jste se pochválila jen v několika odstavcích.
Souhlasím se spoustou věcí, které byly napsány a jak správně píšete, je to vždy o konkrétních lidech, kteří tam budou bydlet, takže spousta ryze konkrétních se spokojí s naprosto konkrétní typovou stavbou, která perfektně funguje, je ověřená a splňuje funkčně všechny požadavky. U typových domů často najdete napsáno, kterým směrem doporučují orientaci domu, nebo na jaký typ pozemku se dům hodí.
A tak jako typový dům může být k ničemu a nepoužitelný, tak stejným způsobem může být nepoužitelný dům od "renomovaného" architekta.
Bohužel jak už bylo zde napsáno, ne všichni si mohou dovolit růžové brýle, které tu často a ráda prosazujete, a tak místo přemrštěných cen architektů a arogance některých z nich raději sáhnou po typizovaném domu, lehce upraveném zkušeným projektantem... či případně po podobném lidštějším řešení.
 
Tím Vás ovšem v žádném případě nechci odradit od psaní dalších článků a pokud budete pokračovat v této zlepšující se tendenci, tak jistě v dohledné době dokážete napsat článek o tom, proč co kde dělat a nedělat, praktické rady ze života a dokážete se přitom vyvarovat tolik nápadných a poměrně hloupých poznámek na téma všechny typové domy jsou špatně, jen architekti to dělají správně.....
 
0 0
možnosti

leetah

24. 8. 2004 10:03
pro srovnani
autor pise, ze v dome z katalogu je casto loznice a koupelna zbytecne velka... dela na me dojem, ze by nas nejradsi nacpal do krabicek od sardinek v panelacich. TAM nejsou koupelny ani loznice opravdu zbytecne velke
do nebe vynaseny dum "od architekta":
ze zadveri se vstupuje do obytne mistnosti - byli jste nekdy v USA? zazili jste tu ratejnu kdy je venku minus dvacet a vy vstupujete zvenci primo do obyvaku? je to neprakticke a nevytopitelne ...
Obytný prostor je otevřený téměř bez příček, je ale funkčně dělený nábytkem, nízkými, částečnými nebo skleněnými přepážkami.  - tak to je taky bezva vec: smrad z kuchyne po celem dome, rev deti pred nimz se neda utect, zadne soukromi...
Kuchyně a schodiště jsou umístěny přímo v obytné místnosti. - presne to, pred cim vas kazdy zkuseny stavar varuje. nejenom ten vysezmineny smrad a para z jidel, ale taky pubertalni deti, courajici se s nemene pubertalnimi kamarady po schodisti, kdyz vy si zrovna chcete pustit zpravy....
Vývoj půdorysu směřuje ke skromnosti a snižování provozních nákladů.  cim jako? otevrenym prostorem, jez jde jen tezko vytopit nebo pudorysem (jako napr. nedavno zminovany domek ze tri krychli s vlnitym plechem a drevenymi latkami?) riskujicim spoustu tepelnych mostu?
jinak nechci se autora clanku moc dotknout, ale (nejenom tenhle clanek ale i vetsina tech novejsich) je psana takovym stylem, ze mam nutne dojem, ze je to opsano z jakychsi skript nebo z nejake prir
0 0
možnosti

RRorys

24. 8. 2004 9:17
dobry
K reakcim pede mnou.
Chtel bych se zastat autorky clanku, protoze ackoliv nemohu uplne se vsim co napsala souhlasit, pise na reality=idnes vyrazne kvalitnejsi clanky, nez jsou ostatni.
Souhlasim s tim, ze se katalogove domy nemuseji hned odsuzovat, ale z vlastni zkusenosti, kdyz jsem zacal stavet, prohledl jsem si ctyri katalogy, v souctu docela velky kvantum navrhu a z tech hruz jsem si nedokazal vybrat ani polovinu jednoho domu.
Vetsina jich mela pro me zcela zasadni chyby.
Dum se opravdu neda koupit jako houska na krame.
Chce to prihlednout ne jen k pozadavkum stavebnika, ale i k okoli, kde ma dum stat.
Nakonec jsem si dum namaloval sam, uvodni predstavu a potom jej projekcne resil s projektantem stavarem. A jsem spokojen.
V tech katalogovych domech maji opravdu velmi casto  chyby, ktere jsou timto clankem dost jasne receny. A ktere uzivatel pozna az pri provozu. A to je pozde. Proto bych tento clanek laikum doporucoval.
0 0
možnosti

igy1

24. 8. 2004 9:46
Re:
I my jsme postupovali stejně, dispozici i vzhled domu jsme si zhruba promysleli a pak si to nechali u projektanta stavaře "optimalizovat" cena za projekt pro stavební povolení byla cca 20.000,- takže zhruba stejná jako za typový projekt, ale domek je přesně podle našich představ, koncepčně zapadající do okolní zástavby a správně orientovaný ke světovým stranám.
Mysllím, že články tohoto typu jsou velmi dobrým návodem budoucím stavebníkům, nezatracuji typové projekty, ale je třeba více vybírat a dělat hodně kompromisů-to u domku na míru nehrozí.
 
 
0 0
možnosti

Rambo_Sambo

24. 8. 2004 8:19
Typové domy
Cituji: "Současné typové domy jsou navrhovány universálně, bez ohledu na umístění na konkrétním pozemku. Obytné místnosti jsou orientovány na všechny světové strany. "
Proč je tu stále obecná averze k typovým domům ? Samozřejmě jsou dobré i špatné. Dobrý typový dům splňuje všechny požadavky uvedené v články (snad chybí jen zmíněně  "hudební místnosti") a je u nich možnost zrcadlových provedení (bez příplatku), či jiných přiměřených změn.
Dobré typové domy mají navíc ověřenou dispozici, kterou nemusí mít "origináůně" navržené domy.  
Pokud mi typový dům nevyhovuje nechám si udělat atypický, ale proč "typáče" vždy předem odsuzovat. 
0 0
možnosti

TT*

24. 8. 2004 8:03
skripta
Mno, připomnělo mi to skripta. Opakování matka moudrosti, ale pro ostatní je vhodné si to přečíst a promítnout si ten text na vlastní byt či dům.
0 0
možnosti

jadzia

24. 8. 2004 7:38
zase
zase se to vyvinulo ve srovnani "skvelych " domu od architekta s temi "obycejnymi" "zpackanymi". ale to by bylo na delsi diskusi......
0 0
možnosti

devetsvet

24. 8. 2004 9:43
Re:
V tomto clanku nejde o spor typove vs. originalni domy.Tady jde o lety proverene zasady.Jak uz tu nekdo poznamenal dum neni houska a individualni pristup k osazeni domu je vice nez zadany,kdyz se chce dobre bydlet.
Bohuzel lidi si uvjedomi chybi az maji dum postaveny a bydli v nem.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...