Digestoř nevybíráme jen očima, důležitý je výkon

Doby, kdy se digestoře skrývaly v růžku v kuchyni, aby je nikdo neviděl, jsou dávno pryč. Dnes představují jeden z nejdůležitějších a také nejatraktivnějších spotřebičů v kuchyni. A čím více se v rodině vaří, tím důležitější post by jim měl patřit.

Digestoř - Digestoř je dnes perlou kuchyně. Při výběru bychom neměli dát jen na vzhled, ale také na výkon. | foto: Gorenje

Digestoře neboli odsavače mají několik úkolů: vedle páry by nás měly zbavit i nežádoucího odéru z vaření či oxidu dusíku, který vzniká při vaření na plynu.

U kuchyní spojených s dalším obytným prostorem, což je současný velký trend, bývá výběr konkrétního typu odsavače a jeho umístění někdy velmi obtížné. Důvodů lze najít hned několik.

Zbytečné ztráty
Odsavače se dělí na recirkulační a na typy s přímým odtahem (digestoře s externí ventilační jednotkou, které mají umístěný motor vně domu, ponechme dnes jako zvláštní kapitolu zvlášť). U recirkulačních digestoří jejich umístění o ztrátách příliš nerozhoduje, protože fungují trochu na principu „nasát-vydechnout“ (neboli s režimem vnitřního oběhu vzduchu).

U digestoří s přímým odtahem je nezbytné odvést nasátý vzduch potrubím mimo místnost - do komína, odtahové šachty či přímo ven z domu. Jenže jakmile musí potrubí absolvovat delší cestu nebo dokonce se ohýbat, výkon digestoře klesá a její hlučnost stoupá. V některých případech platí nepříjemná úměra, že jeden ohyb do pravého úhlu sníží výkon až o třetinu!

„Někdy je nutné vést potrubí pod stropem poměrně daleko. Místo složitých ohybů se samozřejmě vyplatí použít co nejkratší cestu, třeba šikmo pod stropem, ale to nevypadá dobře. V místnostech s vyšším stropem lze použít sádrokartonový podhled. Pak nemusíte průměr potrubí měnit,“ radí architektka Radka Faltusová.

Výkon spotřebiče můžete snížit také tím, že se u potrubí použije redukce a sníží se jeho průměr. Třeba proto, aby se tenčí potrubí skrylo nad horními skříňkami a „nenápadně“ dorazilo ke komínu. Jenže to prostě nejde, průměr se zmenšit nesmí.

Opačné řešení ovšem možné je - na vývod digestoře s průměrem 150 milimetrů lze bez obav použít potrubí s průměrem 200 milimetrů.

Digestoř


Důležité je i provedení odtahové trubky. Uvnitř by měla být hladká, aby byl odvod vzduchu plynulý. Oblíbené plastové hadice s výztuhou ze spirálového drátu tento plynulý pohyb nedovolují, proud vzduchu se zde rozvíří, a dochází k nežádoucím ztrátám. A protože se zvyšuje třecí odpor, zvyšuje se hlučnost. I proto by měl být vnitřek potrubí co nejhladší.

I průvan může výrazně ovlivnit výkon. Nemylte se, pootevřením okna či dveří digestoři nepomůžete, naopak – vznikne takzvané příčné větrání. Průvan „strhne“ páru, jejíž molekuly nesou tukové částice a „odloží“ je někde na zdi, na nábytku nebo na knihách. Vše potáhne jemný tukový film, který z omítky již neodstraníte.

Vy jej sice neuvidíte, zato se v něm bude skvěle dařit nežádoucím bakteriím! Okna i dveře v těsné blízkosti digestoře musí proto zůstat zavřené. Možná namítnete: Když chceme odsávat vzduch, musíme ho odněkud nasát, proto nelze kuchyni hermeticky utěsnit. Co teď s tím? Okna by měla být nastavena v poloze takzvané čtvrté kličky nebo můžete použít mikroventilaci.

Další otázka: Proč trvat na odtahovém provedení digestoře, nestačila by recirkulace? V tomto mají seriózní prodejci a výrobci jasno. Recirkulační digestoře jsou určeny pouze tam, kde není jiná možnost či se vaří jen minimálně.

Jejich provoz se navíc časem také prodraží, protože se v nich musí měnit uhlíkové filtry, které zachycují pachy a kouř. Mění se zpravidla jednou za šest měsíců, ale záleží na frekvenci a typu vaření. Ceny filtrů se pohybují kolem 500 až 3500 korun.
 
Že máte malou kuchyni a recirkulace stačí? Omyl! Uvařit kastrol špaget znamená vypustit do ovzduší stejné množství páry v pidikuchyňce jako v dvacetimetrové místnosti. Jenže v malé se vzduch párou nasytí mnohem rychleji. Proto je tak důležité mít právě v malých kuchyních výkonnou digestoř s přímým odtahem, recirkulační vás díky filtrům zbaví zápachu a tuku, ale nikoliv dostatečně páry.

Digestoř

Pozor na teplo! Čím bude v kuchyni tepleji, tím pojme víc vlhkosti. A teplo ve spojení s vlhkostí představuje ideální živnou půdu pro bakterie a kultury plísní, což vadí člověku i nábytku. Jeden kilogram vzduchu (0,73 m³) pojme při teplotě 20 °C až 14,7 gramů vody, čím je vzduch teplejší, tím více.

Rada? Pozor při instalaci postranního vývodu digestoře do komína či větrací šachty: sklon musí mít asi 2° směrem dolů, nikoliv nahoru! Jinak by mohlo dojít k tomu, že se kondenzovaná pára začne vracet zpět a kapat třeba do rozpálené pánve s omastkem.

A ještě jedna připomínka: odsávaný vzduch se nesmí odvádět do komína pro spaliny či nebo zplodiny, ale ani do šachty, která slouží pro odvětrání topenišť.

Podle čeho vybírat
Digestoř by se vám měla především líbit. „Lidé u nás většinou zažili nepříliš výkonné a vzhledné odsavače pod skříňku, proto je docela logické, že kladou velký důraz na design, už několik let je tak největší zájem o komínové digestoře,“ říká Jiří Pelichovský z firmy Incos Alfa, „zatímco hliníkové provedení má u nás už podle mě svůj vrchol zájmu za sebou, na výběru tvaru si lidé dávají hodně záležet.“

Nejen při spojení kuchyně a obývací části je velmi důležitá hlučnost přístroje. Ty, které se označují jako tiché, nepřesáhnou ani při maximálním výkonu 56 decibelů (dBA), 60 decibelů je hlasitý hovor.

Ovšem pozor, pokud nedodržíte rady uvedené výše, nepočítejte s tím, že budou platit údaje od výrobců, hlučnost bude mnohem vyšší! Seriózní firmy uvádějí hlučnost jak při minimálním a normálním provozu, tak při maximálním.

Digestoř Miele

Na prvním místě při výběru ovšem nejde o cenu či vzhled, ale hlavně o výkon! Řadu let se potřebný údaj opíral o doporučení, že vzduch v místnosti by se měl vyměnit v místnosti 10krát, lépe však 16krát za hodinu.

Jenže rovnici Q = V x f (V se rovná plocha kuchyně x výška prostoru) nelze použít pro velké místnosti nebo dokonce při spojení kuchyně a obýváku, kdy se výměra běžně pohybuje nad 50 metrů čtverečních. To byste nestačili topit, protože s párou a zápachem by odcházelo také teplo.
 
Co teď? Řešením jsou digestoře s výkonem nad 600 m³/h, které byste měli pustit ještě chvilku předtím, než začnete vařit. Tak se vytvoří potřebný podtlak a znečištěný vzduch a párou rychle zmizí.

Během vaření se vyplatí využít maximální výkon (dnešní spotřebiče mívají běžně 3 až 5 výkonnostních stupňů, špičkové výrobky nabízejí i senzor, který digestoř v případě, že vlhkost vzduchu převýší doporučenou hladinu, přístroj sám spustí)) a pak přejít na nižší stupeň.
 
Pro moderní kuchyně, kde je varná deska umístěná v ostrůvku, se vyrábějí speciální komínové digestoře. Před zakoupením ověřte, zda je unese váš strop (hlavně u rekonstrukcí), nejsou to žádné křehotinky, mají hmotnost i několik desítek kilogramů!

U těchto digestoří, ale i při klasickém umístění na zeď berte v potaz i svou výšku. Norma vyžaduje umístit digestoř minimálně 65 centimetrů nad elektrickou varnou desku, ale 68 až 70 centimetrů nad plynovou. Navíc byste měli mít dobrý výhled na vše, co se děje na sporáku a přitom zachovat optimální výkon odsávání.

To ovšem třeba znamená, že digestoř umístěná 75 centimetrů nad varnou deskou postačí osobám do 166 centimetrů, kdo měří 167 až 186 cm, potřebuje odsavač o 20 cm výše!

Když se u sporáku střídá více kuchařů, může to být někdy i problém. Pak právě hodně záleží na tvaru. „Za nejlepší pokládám odsavač Miele DA 249-4 se skleněným nakloněným krytem, protože dokonale zachycuje páru, přitom nikomu nepřekáží,“ říká třeba Jiří Bodinger ze stejnojmenné ostravské firmy, která vyrábí kuchyně na zakázku.

A dobrá rada pro ty, kteří si třeba z finančních důvodů nemohou tento odsavač dopřát (Miele DA 249-4 přijde na 43 990 Kč), jak zabránit zbytečnému šíření páry? Použít nad varnou desku se šířkou 60 centimetrů "devadesátkový" odsavač.

Důležitý je také tvar. Například typy se zvýšenými okraji směrem k varné desce nedovolí páře opustit vymezený prostor. Využít lze i automatický doběh ventilátoru nebo zvolit typ s vyšším výkonem.

Blížící se vánoční svátky, kdy se hodně vaří a peče, jsou ideální příležitost, jak si ověřit, zda digestoř zvládá to, co by měla. Třeba vyčistit vzduch i od pevných látek, jakými jsou například moučkový cukr nebo kakaový prášek. Ty v kombinaci s párou a tukem, jehož je pára dokonalým nosičem, kuchyni ani zdraví rozhodně nesvědčí.

Více se dočtete v Living kuchyně č. 2/2006

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...