Atypická postel je velká a široká s oporou polštářů z obou stran, funguje jako...

Atypická postel je velká a široká s oporou polštářů z obou stran, funguje jako denní hluboká pohovka. Českou deku (Svitap) na posteli olemovala Halka puntíkatou látkou. | foto: Archiv majitelů

Pokoj v secesním domě: skříně potáhli textilem, stěny popsali citáty

Pokoj s parketami a vysokými stropy se štukovou výzdobou jako by si žádal něco speciálního... Bydlí v něm jedenáctiletá Klárka a jeho zařízení dostala jako dárek. Nešlo však o překvapení, do plánů rodičů i designérek mohla zasahovat. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.

„Dcera měla růžový pokojíček jako Šípková Růženka, ale vzhledem k tomu, že se jí blížily jedenácté narozeniny, nastal čas na změnu. Výhodu má v tom, že coby sestra dvou mladších bratrů spí ve vlastním pokoji, zatímco kluci jsou spolu ve druhém. Pokoj dostala minulý rok k Vánocům, o prázdninách se to ́upeklo ́ a pak tři měsíce připravovalo,“ vysvětlují sourozeneckou konstelaci a časový harmonogram rodiče Klárky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Původně si oba mysleli, že jako lidé s kreativní duší zvládnou předělání pokoje úplně sami, ale nepodařilo se jim to.

„Bydlíme v secesním domě s vysokými stropy, navíc v pokoji musela zůstat velká skříň, což komplikovalo situaci. Oslovili jsme tedy Halku Freidingerovou a Lucii Barešovou ze studia IN2. Objevili jsme je na internetu, jak hovoří v rámci projektu Pecha Kucha Night, který představuje zajímavé osobnosti z oblasti architektury i designu. Chtěli jsme ne předražené, ale kvalitní zařízení, zkrátka jak se říká: dobrý poměr ceny a výkonu,“ objasňuje začátky maminka Kateřina.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Kam co přijde a výzva skříň

Může se hodit

Park Prosek

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 6.

Více na Reality.iDNES.cz.

„Pokoj je krásný, veliký, ale požadavek zněl, že v něm musí zůstat veliká skříň, kvůli které se zúžil a protáhl. Z toho důvodu se místnost rozdělila na dvě zóny,“ vysvětluje postup Lucie Barešová. U okna, v širší části pokoje, vznikl hlavní obytný prostor, v němž je široká postel, křeslo a psací stůl. Zúžený prostor před skříní zůstal prázdný, jen u stěny stojí komody a toaletka. Dá se tu třeba i tančit.

K neobvyklému řešení vyzývala právě velká skříň, původně bíle lakovaná. „V prvním návrhu jsem zvolila polep a myslím, že sami klienti přišli s myšlenkou opatřit dveřní křídla skříně látkou, to když se realizace polepu začala komplikovat. Jsem za ten nápad moc vděčná, sama bych do toho asi nešla. Byť se textilem zabývám, tak s ním zacházím opatrně a nemám ráda přetextilováno,“ říká designérka Halka.

Těžké podšívkované závěsy visí na dřevěné garnýži dělané na míru již dříve v rámci celého bytu. Byla jen nalakovaná do barvy nábytku. Lustr Fiorella je značky Slamp.

Převážně atypické prvky

Typové jsou v pokoji vlastně jen stůl a toaletka. Ostatní nábytek je atypický, vyrobený truhlářem podle výkresů designérek. „Původně jsem hledala toaletku po bazarech a antik obchodech, ale nepodařilo se mi nic objevit. Nakonec mě zaujala možnost použít dva stolky stejné série z IKEA,“ vysvětluje Lucie.

Obě mají také moc rády, když mohou využít letité kusy nábytku, tady to byl ušák. „Nejpovedenější interiéry jsou ty, které obsahují alespoň jeden starší kousek, který má příběh, ducha,“ zamýšlí se Halka.

Pokoj má dále mnoho textilních atypických prvků a také pruhovanou výmalbu a textový polep na stěně. „Měli jsme šikovného truhláře i čalouníka, vše probíhalo rychle a hladce,“ pochvaluje si průběh prací Kateřina.

Barevné ladění

Letitý ušák potažený textilií se starým písmem doplňují stojací lampa Svarna a kulaté rámečky na míru.

Barevnost má v návrzích na starost Halka, nápad přijde prý často jakoby náhodou, intuitivně a až později jí dojde jeho opodstatnění. „Tentokrát jsem chtěla, aby to byl opravdu holčičí pokoj na první pohled, Klárka na mě tak působila,“ objasňuje.

Většinou bere za základ pokoje jednu látku, od které se vše odvine, ostatně tak tomu bylo i v tomto případě. Látka s květinovým vzorem na závěsech se objevuje ještě na zádech nik, polštářích a vnitřcích kapes na čalouněné skříni.

„Celkově je pro mě tato realizace výjimečná právě tím, že je postavená na textilu, což na začátku tak nevypadalo,“ říká designérka a dodává: „Látka použitá v nikách je náš úplně nový prvek, který jsme ještě nikde nepoužili.“

Otazníky nad plánovanou barevností potrápily jak Klárku, která si dělala starosti, aby se jí výsledek líbil, tak její rodiče.

„Pořád ještě sledujeme barvy v pokoji v závislosti na ročním období, protože jsme je přece jen vybírali na podzim. Už přešla zima, jaro i léto a velké barevné plochy působí pořád decentně,“ dodávají spokojeně.

Odpočívá tu i maminka

Cenový strop designérky od majitelů nedostaly, nicméně zařízení nemělo být příliš drahé. „V průběhu navrhování jsme ale na žádost klienta nahradili levnější variantu tou lepší, kvalitnější. Klárka do návrhu mluvila a její názor byl nejdůležitější,“ potvrzuje respekt k dítěti Lucie.

Nyní je z pokoje nadšená a oceňuje nejvíce veliké zrcadlo. Asi nejhorší pro ni bylo vyházet nepotřebné věci a zbylé naskládat zpět. Je to teď její království.

Spokojená je ovšem i maminka Kateřina: „Přiznávám, že když je dcera například na škole v přírodě a já se chci na chvíli schovat před rodinou, chodím si číst do její postele. Nikdo o mně neví a je mi tam báječně.“ Nyní se ještě připravuje pokoj pro chlapce.

Kapsy na skříni mají barvu podkladní látky na křídle, vnitřky jsou květované. Též zrcadlo v čalouněném rámu je „skříňová“ novinka studia IN2.

„Jde o secesní dům, a tedy i samotný byt má několik dochovaných secesních prvků. V podstatě se nikdy nedá nevyjít z charakteru architektury, takže i zde jsme jej respektovaly, i když nejspíš po svém. Navrhovaly jsme poprvé interiér secesního domu a moc jsme si to užily. Navíc se nám nestává tak často, aby se k návrhu v průběhu tvoření vyjadřovala opravdu celá rodina. A diskuse nebyly vždycky jednoduché! Na druhou stranu je moc fajn, když vidíte, s jakým zápalem všichni k řešení přistupují,“ konstatují Halka Freidingerová a Lucie Barešová ze Studia IN2.

Účet proměny

Atypický nábytek na zakázku 95 000 Kč
Výmalba stěn, stropu, pruhovaná stěna, polep (text) 23 929 Kč
Závěsy s podšívkou, látka uvnitř nik, čalouněná křídla stávající skříně,
čalounění starého ušáku, deka, 3x polštář s paspulkou 58 000 Kč
Stropní svítidlo Fiorella (výrobce Slamp) 13 000 Kč
Atypické koberce 17 500 Kč
Atypická taburetka, atypické očalouněné zrcadlo (bez truhlařiny) 7 500 Kč
3x lakované kulaté rámečky na fotky 3 300 Kč
2x pracovní stoly Leksvik (IKEA) 7 980 Kč
Stojací lampa Svarna (IKEA) 3 240 Kč
Stolní lampa Tisdag (IKEA) 1 490 Kč
Zrcadlo ve zlatém rámu (antik obchod) 2 800 Kč

Celkem 233 739 Kč