Malá "horolezkyně" ve svém orlím hnízdě

Malá "horolezkyně" ve svém orlím hnízdě | foto: Adéla Leinweberová

Dětský pokoj pro budoucí horolezce aneb když si děti lebedí v hnízdech

  • 76
Dva pokoje, dvě děti. Zdálo by se, že jediným řešením je "přidělit" každému potomkovi jeden pokoj. Jenže malým špuntům vyhovuje společnost, a tak vznikl zcela jiný koncept: ložnice a herna.

Pro pětiletého chlapce a jeho sotva tříletetou sestřičku navrhly designérky ze studia In2 dětskou ložnici a velmi netradičně pojatou hernu. "Když máme k dispozici dostatek místa, můžeme si takové řešení dovolit," vysvětluje Halka Freidingerová, jedna ze tří autorek.

Dětské pokoje ona i její dvě kolegyně, Lucie Barešová a Irma Konečná, navrhují velmi rády. S malými uživateli mají minimálně jedno společné: fantazii.

V herně nepřehlédnete atypickou knihovnu s "hnízdy"

V herně nepřehlédnete atypickou knihovnu s "hnízdy"

"Klienti měli ve svém domě k dispozici dva pokoje, respektive tři. Zvažovalo se, zda dát dětem pouze jeden velký pokoj, nebo dva. A když dva, jestli zařídit jeden pro holčičku a druhý pro kluka, případně udělat dětem společnou ložnici a ve druhé místnosti hernu. Vzhledem k věku dětí zvítězilo poslední řešení. Ve třetím pokoji mají rodiče ložnici," popisuje Halka Freidingerová.

Po stěně vyšplhají do hnízda

První, co každému padne do oka po vstupu do herny, je určitě horolezecká stěna. Právě s její pomocí lze vyšplhat do "hnízda". Výstup děti zvládají zcela bravurně. Velká žíněnka dává jim i rodičům jistotu, že ani případný špatný krok neskončí modřinami.

Prosím, nerušit...

Prosím, nerušit...

V obou "hnízdech" jsou i lampičky, protože sourozenci kruhová hnízda milují. S oblibou do nich šplhají, aby se tam uvelebili, prohlíželi si knížky nebo jen tak "meditovali o životě".

V herně, která je rozdělená na dvě zóny (pracovní a hrací), jsou ovšem už připravené i dva pracovní stoly a rozkládací pohovka pro přespání případné návštěvy. Až děti povyrostou, třeba za osm či deset let, je možné místnosti předělat na dívčí a chlapecký pokoj.

Pracovní část herny

Pracovní část herny

Protože v herně bývá čilý provoz, designérky použily odolné barevné lamino a bělenou MDF desku, která vydrží i hodně nešetrné zacházení. Podobně je to s textilem v herně: stoprocentní bavlněné látky a potahový manšestr (polyester s bavlnou) se snadno udržují.

"Navrhli jsme veškerý nábytek a textilní dekorace. Jen bílá police z plastu a bílé odpadkové koše jsou od Kartellu, pracovní židle od firmy LD seating, lampičky a ochranná podložka pod židle z Ikea," vypočítává designérka Halka Freidingerová.

Policová skříňka odděluje pracovní část herny od hrací

Policová skříňka odděluje pracovní část herny od hrací

Ložnici pro sourozence zdobí autorské dekorace

I v dětské ložnici autorky zkombinovaly své vlastní návrhy a sériově vyráběný nábytek. Na atypické zařízení použily odolné lamino ve veselých barvách. Postele, police a lampičky pocházejí z nabídky Ikea, sedací pytel nese značku Fatboy. Vše ostatní už je vyrobené podle návrhů studia In2.

Dětská ložnice se může pochlubit i autorskými dekoracemi a nástěnnou malbou, což je charakteristický prvek studia In2, které funguje od roku 2007.

Vzhledem k věku dětí byl na podlahu zvolen koberec

Podlahu kryl ještě před příchodem designérek koberec. Majitelé domu změnu nechtěli.

Studio In2

Studio založily v r. 2007 Lucie Barešová a Halka Freidingerová, později se připojila Irma Konečná. Studio se věnuje dispozičnímu řešení interiérů, vybavení nábytkem, světly a dekoracemi různého druhu včetně autorských. Výrazně pracuje s celkovou barevností i s dekorem.

Lucie Barešová
Absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze, od roku 1995 se zabývá návrhy interiérů. Zaměřuje se na řešení dispozic a všeho "trojrozměrného" v projektech.

Skříňka s posuvnými dveřmi skrývá i malý televizor

Skříňka s posuvnými dveřmi skrývá tevizor

Detail knihovny s "hnízdy"

Detail knihovny s "hnízdy"

Halka Freidingerová (roz. Maršáková)

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor malba, a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textil. Absolvovala stáže ve Finsku, Dánsku a rezidenční pobyt v Mnichově. Za svou diplomovou práci dostala v roce 2004 Cenu rektora.

Od téhož roku se pravidelně prezentuje na pražském Designbloku, od roku 2007 už v rámci Studia In2, kde se soustředí na barevnost interiérů, dekor a dekorace. Její specialitou jsou autorské nástěnné malby a tapety.

Rozkládací pohovka je určena pro občasné návštěvy

Rozkládací pohovka je určena pro občasné návštěvy

Výsuvné kontejnery na hračky

Výsuvné maxizásuvky na hračky

Irma Konečná
Absolvovala všeobecné gymnázium v Trnavě a poté ČVUT – obor pozemní stavby a architektura v Praze. V roce 2007 získala zvláštní pochvalu katedry architektury "Žlutá karta" za návrh interiéru kavárny v Praze-Dejvicích. Do Studia In2 nastoupila na podzim 2009, zabývá se prostorovým konceptem interiérů.

Ložnice pro dva sourozence

Ložnice pro dva sourozence