Postýlka pro dítě má mít nastavitelnou výšku kvůli pohodlí i bezpečnosti | foto: Archiv časopisu Domov

Dětský pokoj: k miminku přistupujte s láskou, k dospívajícímu s rozumem

  • 3
Zařizování pokoje pro miminko je sladké. Pro teenagera? Někdy zlý sen. Dětský pokoj totiž roste stejně jako dítě. Pokud se nechcete s nábytkem natrvalo rozloučit, vybírejte takový, který poslouží více účelům.

Koutek nebo pokoj pro miminko obsahuje především postýlku, přebalovací pult a úložné prostory. To jsou hlavní nábytkové kusy, které se vám určitě nebude chtít po roce vyhazovat nebo složitě prodávat.

Kdo má v hlavě připravenou ucelenou koncepci svého bytu, do níž přibude nový človíček, a nechce využívat pro miminko starý nebo stávající nábytek v bytě, měl by při nákupu zvažovat každou maličkost.

Vhodné je zvolit takový designově sladěný nábytkový program, který je variabilní a dovoluje jednoduchou přeměnu pokoje pro nejmenší na místnost pro batole i školkové dítě.

Výrazná barevnost bývá doplňována přírodním dřevem

Výrazná barevnost bývá doplňována přírodním dřevem.

Když postýlka roste

Matrace klasické postýlky pro miminko má většinou rozměr 140 x 70 cm. Z toho vyplývá, že se na této ploše pohodlně vyspí dítě přibližně do věku šesti až sedmi let.

To také využívají výrobci a přicházejí s variantami nejrůznějších přestaveb. K postýlce se například prodávají kratší špricle, které později nahradí v postranicích ty delší, zároveň se sejmou horní části čel postele a zkrátí se nohy.

Tím se postýlka celkově sníží a s nízkými postranicemi a čely slouží dobře i pro větší dítě. Nutno dodat, že je její součástí kvalitní rošt i matrace. Nebo jsou na výběr postýlky, kterým lze snížit lehací plocha blízko k zemi a zároveň sejmout jednu postranici. 

Tak vznikne ze tří stran ohraničený prostor, snadno přístupný pro dítě. Volit můžete i postýlky s výřezem v jednom z pevných čel, kterým lze po otevření prolézat ven a dovnitř, nebo postýlky s textilními postranicemi, jež lze uprostřed rozepínat na zip. Po snížení lehací plochy mohou děti prolézat vzniklým otvorem. 

Časem je možné postýlku pro kojence upravit pro starší dítě

Časem je možné postýlku pro kojence upravit pro starší dítě.

Kdy přichází sofa

Z postýlky ovšem nemusí vzniknout jen postel pro větší dítě. Někdy se nabízí možnost přestavby na dětské sofa. Opět dochází ke snížení nohou odmontováním jedné části, k sejmutí jedné postranice a k přesunutí polstrování z míst, kde chránilo hlavičku, do oblasti zad.

Sofa pak dítě využívá k nejrůznějším hrám, protože je jasné, že na něm nebude způsobně sedět s šálkem čaje. 

Některé postýlky obsahují i nebesa se stojanem, který lze zkrátit a použít jako držák jemného baldachýnu nad sofa, nebo později jako zcela samostatný malý dětský stan.

Děti milují hry na schovávanou

Děti milují hry na schovávanou.

Už nepřebalujeme

I přebalovací pult jako nezbytná potřeba pro miminkovské období se stane dříve či později zbytečnou součástí pokoje. Proto je praktické zvolit přebalovací pult jako komodu – jakousi základnu pro přebalovaní prkno. 

To lze posléze odšroubovat a vznikne samostatná komoda, kam ukládáte místo plínek a hygienických potřeb hračky nebo dětské oblečení. Vršek komody pak poskytuje další úložný prostor.

Z přebalovacích pultů však mohou vzniknout i praktické odkladní či pracovní stolky. Většinou stačí sejmout měkkou omyvatelnou přebalovací podložku. Návrháři vymysleli i přebalovací stůl jako budoucí skříň – je však nutné přikoupit dvířka, zásuvky nebo šatní tyč. Upevňuje se do stěny, aby se nepřevrhl, když se na něj bude dítě snažit vyšplhat.

Z přebalovacího pultu můžete vytvořit i vysoký jednoduchý policový díl. Stačí sejmout přebalovací desku, která z něj vyčnívá.  

Při přebalování dítěte má být vše po ruce

Při přebalování dítěte má být vše po ruce.

Další úložné prostory

Pokud zvolíte umírněnou barevnost skříní a polic a neuchýlíte se k typicky miminkovským barvám, mohou dítěti dobře sloužit dlouhá léta.

Dětskou atmosféru snadno dotvoříte nálepkami na dvířka i stěny pokoje nebo nejrůznějšími doplňky – závěsy, koberci a dalším textilem s dětskými motivy.

Pokoj "dětsky" proteplí i svítidla ve tvaru pohádkových bytostí nebo třeba jednoduché, typické dětské solitéry, například ve formě sedacího nábytku.

To vše můžete po čase jednoduše vyměnit a pořídit k nábytkovým základům doplňky a výzdobu odpovídající větším dětem. Přebalovací stolky pak slouží jako komody, policové díly či odkladní stoly.

I děti stárnou
Také v dětských pokojích, zvláště těch, které obývají odrostlejší děti, postřehnete, že návrháři občas čerpali inspiraci v 60. a 70. letech minulého století.

V dětských pokojích dnes nachází uplatnění jak oblíbený solitérní nábytek, tak (především v pokojích starších ratolestí) i systémové stěny, které jsou však velmi variabilní.
Díky tomu si je jejich uživatelé mohou poskládat skutečně k obrazu svému, na základě svých koníčků a potřeb. Do systémových stěn lze zakomponovat například i lůžko nebo počítačové pracoviště.   

V hlavní roli lůžko

V dětském pokoji připadá hlavní role bezesporu lůžku, které by ani v případě postýlky nemělo postrádat rošt a zdravotní matraci. V pokojích, kde se šetří místem, mívá lůžko často podobu palandy, v jejímž přízemí bývá umístěn pracovní kout, u větších dětí pak počítačové pracoviště.

Takto řešená lůžka se však objevují i v pokojích nejmenších dětí, jen s tím rozdílem, že jedno z pater palandy slouží dětem ke hrám, mají zde svůj domeček, vlak apod.

Stále častěji se v pokojích objevují i vyvýšené spací plochy.  Kromě toho, že zajišťují například lepší péči o dítě v době nemoci, nabízejí i úložný prostor, kterého v dětském pokoji není nikdy dost. 

Nejde však pouze o úložné prostory pro lůžkoviny či učební pomůcky... Prostor pod roštem vyvýšeného lůžka může sloužit i jako funkční šatna.

Úložné prostory

V dětských pokojích se uplatňují i designově zajímavé a zároveň funkční otevřené i uzavřené úložné prostory. Otevřené mají viditelně zajímavější tvar i výraznější barvy než jejich předchůdci.

Uzavřené úložné prostory mívají stejné kování jako zásuvky a některé skříňky v kuchyních a koupelnách – jsou tzv. plně výsuvné, což dětem nabízí větší přehled o uložených předmětech.

Dětský pokoj

Dětský pokoj

Skříně, většinou vestavné stejně jako skříně dospělých, nabízejí přehledné uložení všech druhů oblečení i nejrůznějších předmětů.

Barevná umírněnost

Ve srovnání s předchozími lety se dětské pokoje vyznačují umírněnější barevností. Pohádkové motivy rozumně ustupují ze stěn na textilie, pastelové barvy nosí nejčastěji nábytek v pokojích malých dětí.

Vybavení dětských pokojů se stále více obléká do světlé dýhy anebo laku decentnějších barev. Jednou z oblíbených kombinací je černobílá.

Místo paland jsou stále oblíbenější výsuvná lůžka

Místo paland jsou stále oblíbenější výsuvná lůžka.

Výrazné dekory naleznete pouze na kusových kobercích, které nacházejí uplatnění v pokojích dětí všech věkových kategorií. Do jejich navrhování se zapojuje stále větší počet výtvarníků.

Podlaha ve dvou rovinách

Jedním z nejvýraznějších trendů pronikajících do pokojů starších dětí je různá úroveň podlahy. Na vyvýšeném prostranství bývá většinou situován pracovní kout a lůžko. Toto řešení rozčleňuje místnost na zóny s různým posláním, přidává jí na zajímavosti, útulnosti a opticky ji zvětšuje.

V dětských pokojích - zvláště pro starší děti - se pro svoji variabilitu těší oblibě systémové stěny.

Více se dočtete v časopise Domov č. 9/2008