Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětské pokoje v Česku jsou nové, krásné a barevné

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlepší ukázkou, jak se změnil vztah Čechů k bydlení, jsou dětské pokoje. Už nebývají skladištěm starého nábytku. Rodičům záleží na tom, aby byly krásné a barevné.

Dítě nikdy neocení, že má na stole designovou lampu. Rozbije ji úplně stejně jako tu levnou | foto: Vibel

Tvůrci televizního pořadu Bydlení je hra, ve kterém divákům pomáhají s proměnami bytů, mají nejvíce požadavků právě na zařízení dětských pokojů.

Až je museli začít odmítat, aby každý díl pořadu nebyl stejný. Také obchodníci s nábytkem si pochvalují, že věci do dětských pokojů jdou dobře na odbyt.

"Je to odraz současného babyboomu, ale také to naznačuje, že lidem začalo více záležet na tom, v jakém prostředí jejich děti vyrůstají," říká bytová designérka Iva Lukšová, jejíž realizace jsou v pořadu Bydlení je hra často k vidění.

Rodičů, kteří dětský pokoj jednoduše zařídí starým nábytkem, který se nikde jinde v bytě nehodí, ubývá. Přibývá naopak těch, kteří vybavují dětský pokoj nábytkem zcela novým, často vyrobeným na míru.

Dětský pokoj se sklopnými postelemi po rozložení

Dětský pokoj se sklopnými postelemi po rozložení.

Dětský pokoj s postelí ve složeném stavu

Dětský pokoj s postelí ve složeném stavu. Ta je nyní psacím stolem.

Nebo, když není dost peněz, starší věci vylepšují, natírají a radí se s odborníky, jak na to, aby děti měly pokoj co nejhezčí a nejvhodněji zařízený. Není to jednoduché. Právě u dětských pokojů je dobré řídit se osvědčenými zásadami.

Kam to všechno dáme?

"Nejdůležitější je uvědomit si, jak chceme uspořádat zóny, z nichž se dětský pokoj skládá," vysvětluje Iva Lukšová. "Jedná se o zóny určené k práci, odpočinku a hraní. Nejvhodnější je nakreslit půdorys pokoje, kde můžeme libovolně vyzkoušet jednotlivé dispoziční varianty. Až na konec by měly nastoupit úvahy o barevnosti pokoje," radí.

Největší problém představuje spousta věcí, které děti mají. Dětské pokoje zpravidla patří k rozměrově menším místnostem domu či bytu. Jenže děti mají věcí čím dál více. Když byli dětmi dnešní pětatřicátníci, nemívali v pokojících počítače a televizor byl výjimkou.

"K tomu připočtěte, že dnešní děti mají hodně sportovního vybavení. Brusle, kola, přilby, různé herní konzole, velké hračky. To dříve opravdu nebývalo," říká Iva Lukšová.

KOBEREC ČI PODLAHA?

Výhody a nevýhody podlahy a koberce 

* Koberec

Plus: Je teplejší a příjemnější, když si dítě hraje na zemi. Tlumí zvuky.
Minus: Je náročnější na údržbu, hůř se z něj odstraňují nečistoty. Drží prach. Když je příliš malý, dítě na něm může uklouznout.

* Holá podlaha

Plus: Je jednodušší na údržbu, snadno se umývá. Minus: Je chladnější. Dětská hra na ní je hlučnější. Dítě v ponožkách může uklouznout.

"Českou specialitou je zacpat pokoje co nejvíce věcmi. Vždycky proto lidem při zařizování dětských pokojů říkám, aby neskladovali nic zbytečného. Věci stejně zase přibudou. Děti dostávají dárky, kupují se jim nové hračky, vozí si různé předměty z výletů. Netrvá dlouho a každý dětský pokoj je jimi zavalen. Proto je před projektem dobré udělat velkou čistku," upozorňuje.

Právě v tomto směru je dobré poradit se s odborníky, kteří dokážou například návrhem vhodného nábytku ušetřit hodně místa. Stačí například navrhnout chytrou skříň. Je možné vyrobit například skříně, na jejichž zadní ploše vznikne odkládací stěna, na kterou se dá zavěsit sportovní náčiní včetně kola.

Pozor na to, kam v dětském pokoji umísťujeme monitor počítače či televizor. Protože se obvykle jedná o malé místnosti, hrozí, že se na ně děti budou dívat z velké blízkosti, což samozřejmě škodí jejich zraku.

"Dalším problémem je, jak umístit dvě děti v malém pokoji," říká designérka Iva Lukšová. "Každé dítě chce svůj počítač a každé má spoustu věcí. Když připočteme, že do pokoje musíme umístit dvě postele, často počítáme milimetry tak, aby se tam vše vešlo."

Jednou z variant, jak prakticky vyřešit zařízení dětského pokoje, je takzvaný rostoucí nábytek. Je třeba počítat s tím, že potřeby dítěte se mění s tím, jak roste. Když se tedy rodiče vypraví vybírat zařízení, měli by si položit následující otázky.

Budou prostory pro uložení věcí stačit i za tři roky, nebo bude mít dítě věcí mnohem víc? Dá se nábytek přestavět, případně doplnit dalším kusem stejného či podobného typu, který se do pokoje bude hodit? Jsou plochy stolu či skříněk výškově nastavitelné tak, aby se mohly měnit podle toho, jak dítě roste? Nemá nábytek ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit?

Pokud je v pokoji postýlka, případně nějaký jiný prostor se zábradlím, je třeba ohlídat, zda stojící dítě nemá zábradlí pod pasem a nemůže přes ně přepadnout. Až do deseti let věku je vhodné, aby zábradlí dosahovalo nad pas, až do výšky prsou.

Sedněte si na podlahu

Jestliže zařizujeme pokoj pro malé dítě, počítejme s tím, že si často hraje na podlaze. Ostatně, ony se po podlaze s oblibou povalují i děti větší včetně teenagerů. Výběr správné podlahy je proto v dětských pokojích zvlášť důležitý.

JAK A KAM ŠLÁPNOUT

Tři nejvhodnější typy podlahových krytin do dětských pokojů

* KOREK
Je teplý, příjemný na dotek, tlumí zvuky.

* MARMOLEUM
Druh linolea, který je teplejší než lamino. Lépe tlumí zvuky, mívá antistatickou a antibakteriální úpravu.

* KOBEREC
Nejlépe kusový s protišpinivou úpravou a protiskluzovou podložkou.

Je vhodnější koberec, nebo jen čistá podlaha? "Koberce jsou přece jen příjemnější. Nejvhodnější jsou ty kusové, které se dají v případě potřeby srolovat a schovat, pokud máte například podlahové vytápění," vysvětluje bytová designérka.

Ovšem pozor, pod menší kusové koberce je dobré dát protiskluzovou podložku a prověřit, zda na nich dítě při poněkud divočejší hře nemůže uklouznout a zranit se.

Vhodné proto nejsou malé koberečky, které po podlaze kloužou. Je dobré pamatovat na to, aby koberce měly protišpinivou úpravu. I když na ně občas ukápne barva, plastelína či jídlo, nepůjde o žádnou katastrofu. Kdo se rozhodne pro podlahu bez koberců, má několik možností.

Každopádně musí počítat s tím, že podlaha v dětském pokoji dostane zabrat. Padají na ni hračky, věci, měla by být odolná a zároveň příjemná, když se po ní dítě povaluje.

Nepříliš vhodná je podle bytových architektů a designérů laminátová plovoucí podlaha. Je studenější a méně tlumí zvuky. Teplejší než lamino jsou moderní směsi mletého korku a pojiva, které známe pod názvem marmoleum.

Dětský pokoj se skluzavkou

Laminátová plovoucí podlaha není do dětského pokoje příliš vhodná.

Vyrábí se i v antistatickém a antibakteriálním provedení, což je pro dětské pokoje zvlášť vhodné. Opatrní by rodiče měli být při výběru dřevěné podlahy.

Ta je sice příjemná a dobře vypadá, ale pokud nejde o dřevo tvrdé a velmi kvalitní, je na něm vidět každá rýha. Dřevo je vhodný přírodní materiál, ale nepočítejme, že i po nějakém čase bude vypadat jako nové.

Nevhodná je do dětských pokojů dlažba. Studí a ještě na ní dítě může uklouznout. Tu je lepší si nechat do kuchyní, předsíní a koupelen. Odborníci radí řídit se při výběru podlahy do dětského pokoje vlastním citem.

Klidně si bosou nohou stoupněte na různé nabízené materiály a představte si, zda byste se jako dítě cítili příjemně, když byste se na nich váleli jen ve spodním prádle.

Ještě se vrátíme ke kobercům. Teď už to ovšem bude souviset s tím, jaké barvy a vzory jsou do dětského pokoje nejvhodnější. Vybrat koberec, který se bude hodit, není jen tak. Nabídka je sice velká, jenže výrobci jako by kopírovali jeden druhého.

Přišlo k nám miminko

Modrá pro kluky a růžová pro holčičky. Trochu klišé. Zkuste najít hezkou "unisexovou" zelenou nebo žlutou.

"Bohužel, dětské koberce jsou téměř vždy pomalovány obrázky postaviček, vláčků a podobně," říká Iva Lukšová. "Jsou pak v pokoji dominantní a je problém je sladit s ostatním interiérem. Kolem jsou hračky, na stěnách obrázky a pokoje pak v celku působí chaoticky.

Mnohem vhodnější je pořídit jednobarevný koberec a vyřádit se s obrázky na stěnách a s barvami. Zajímavější je přece namalovat něco neobvyklého na stěnu. Třeba model zavináče pro teenagera, kterého baví počítače, či modrobílé pruhy pro kluky, kteří si rádi hrají na námořníky.

S CITEM

Dávejte pozor, ať pokojíček nezahltíte nábytkem a ozdobami. To, že je pokoj dětský, se snadno pozná podle množství stále 
přibývajících hraček. 

Nebo použít vinylové nálepky na stěnu, které se dají jednoduše sundat. Tak můžeme vzhled pokoje měnit častěji. Dětské pokoje mohou být ulítlé. Kdy jindy bychom si měli užít zářivých barev a veselých motivů než v dětství," tvrdí.

Výhodou je, že současné barvy se dají snadno přetřít a změnit. Manipulace s nimi je jednoduchá, takže přemalovat dětský pokoj či nábytek zvládnou rodiče za jeden víkend. A o to jde.

Při zařizování dětského pokoje bychom si v první řadě měli uvědomit, že nejde o zařízení, které bude stejné dvacet let. Pokoj pro batole by se měl dát po pěti letech snadno změnit v pokoj pro malého školáka.

Růžová, nebo modrá?

Další otázka zní: Nakolik dát dítěti při zařizování dětského pokoje volnost? Je časté, že školáci si už sami řeknou, co si chtějí obléci, jaké barvy se jim líbí. Mají co mluvit i do toho, v jakém prostředí vyrůstají?

Mají jim rodiče bránit, aby čerstvě vymalovanou zeď zničili nevkusnými plakáty a nálepkami? Nebo naopak je dětský pokoj jediná zóna, ve které dospělí nemají hlavní slovo?

"Větší děti už umějí vyjádřit, co se jim líbí, a měli bychom je nechat, ať si vyberou třeba barvy do svého pokoje," říká designérka Lukšová. "Zároveň je jim ale třeba vysvětlit, že fakt nemůžou mít všechny stěny například černé. Stačí si s nimi o tom promluvit."

Dětský pokoj

Pokoj nikdy nebude jako z katalogu. Dítě nebude mít hračky v tónu, který ladí ke koberci.

Velkým problémem při zařizování dětských pokojů nyní paradoxně bývá, že je rodiče chtějí mít příliš perfektní. Vyhlédnou si nějaký v katalogu a myslí si, že přesně tak bude vypadat. Nebude. Dítě nikdy nebude mít hračky pouze v těch tónech, které ladí ke koberci.

Dítě si klidně nalepí obrázek na skříňku lepidlem, které na ní nechá ošklivý flek. A dítě nikdy neocení, že má na stole designovou lampu za třicet tisíc. Rozbije ji úplně stejně jako lampu za pět stovek.

Pro dítě je nejdůležitější, aby se ve svém pokoji cítilo příjemně, stejně jako se dospělí chtějí cítit příjemně ve svém obývacím pokoji či ložnici. Proto by mu nikdo neměl bránit, jestliže chce na stěně obrázky postaviček z kresleného seriálu či zpěváka s potetovanou hlavou, i když to působí opravdu příšerně. Lepší je se utěšovat, že ono to časem z té stěny stejně zmizí.

Nejčtenější

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...
Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický obklad s kamenným designem, k nerozeznání od...  celý článek

Z vily je výhled na Jaderské moře a centrum Splitu.
Středomořská kamenná vila z 30. let v centru Splitu je na prodej

Vilu Mediterraneo si v roce 1935 v centru Splitu postavil zámožný obchodník s vínem z italského Terstu. Tradiční dalmáckou kamennou stavbu nyní vlastní...  celý článek

1
Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný dvěma členy výboru s návrhem, aby dluhy neplatičů, byly...  celý článek

Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského...
Proměna za milion korun. Z nemožné špeluňky je bydlení k nakousnutí

Mladý pár si v Paříži koupil byt velký 36 metrů čtverečních, do kterého dvacet let nikdo neinvestoval. Zanedbanou špeluňku si vzaly do parády dvě...  celý článek

Další z rubriky

1
Naschvály sousedů: šílený plot, hlasitý křeček, pár facek kančím pyjem

Mít dobrého souseda je k nezaplacení. Nebo aspoň takového, který si hledí svého a neškodí. Není to tak samozřejmé, jak vyplývá ze svodek policistů a statistik...  celý článek

1
Problém v domě. Předseda SVJ chce dluhy neplatičů uhradit z fondu oprav

Na shromáždění majitelů bytů vystoupil předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ) podporovaný dvěma členy výboru s návrhem, aby dluhy neplatičů, byly...  celý článek

Želízy, okres Mělník. Prvorepubliková vila z roku 1929 advokáta operní pěvkyně...
Domy s duší. Jaké zajímavé prvorepublikové vily jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství vil z první republiky. Většina z nich má bazén, rozlehlou zahradu, vzrostlé stromy a třeba i kousek lesa. Postavit...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.