Bílá lesklá kuchyň je doplněná tmavou výmalbou

Bílá lesklá kuchyň je doplněná tmavou výmalbou | foto: Prima

Designéři vytvořili pokoj jen v černé a bílé. Co vyhodili, hodilo se jiným

  • 91
Při proměně interiéru si návrháři vystačili jen s černou a bílou barvou. Luxus, nebo úlet? V moderním interiéru podle designérů chybí barvy i doplňky. Milost dostal pouze výtvarník Bořek Šípek.

Petra měla takovou radost ze svého nového bytu, že si jej zařídila během pár dnů. Kupovala jen levné věci a moc nepřemýšlela nad tím, kam co staví. Později litovala. Nyní, pár týdnů před porodem, pozvala na pomoc designéry. Ti zvolili minimalistický styl a do celé velké místnosti dali jeden jediný doplněk.

V propojeném obývacím pokoji a kuchyni našli Marta Eftimovská a Petr Siedlaczek, designéři pořadu Jak se staví sen (Prima 19. dubna ve 21:20) několik zásadních chyb.

V kuchyni chyběla dostatečně velká pracovní deska a třífázový spínač ke sporáku byl umístěný přímo nad dřezem, což není bezpečné. Navíc zásuvky někdo připevnil nakřivo.

Původní sedačka se designérům nehodila, domů si ji ale odnesl jiný mladý pár

Původní sedačku si odnesl jiný mladý pár

V kuchyni zcela chyběla pracovní plocha

V kuchyni zcela chyběla pracovní plocha

Do místnosti vedly několikery dveře, které zabíraly při otevírání spoustu místa. Také rozestavění nábytku nebylo právě ideální. Všechny tyto chyby a ještě několik dalších se designérům podařilo odstranit během čtyř dnů.

Mladému páru navrhli minimalistický černobílý interiér bez barev, ozdob a doplňků. Šanci dostal jen slavný Bořek Šípek.

Bez bourání to nešlo

Proměna bytu začala tentokrát bouráním. Designéři nechali odstranit příčku širokou šedesát centimetrů, která částečně oddělovala kuchyň od obývací části, zmizely i původní dveře včetně zárubní, odsekávala se dlažba na podlaze a také se nově táhly elektrické dráty. Každý z těchto kroků měl svůj důvod.

Odstraněním příčky se prostor zvětšil a sjednotil. Pomohla tomu i nová podlaha. Majitelé původně měli v kuchyňské části dlažbu a v obývací laminát, designéři zvolili do celého prostoru jeden typ, čímž se místnost opticky propojila.

Ostrůvek slouží nejen jako pracovní plocha, ale i jídelní stůl

Ostrůvek slouží nejen jako pracovní plocha, ale i jídelní stůl

Dvoje dveře skoro vedle sebe, jedny na chodbu a druhé do komory, se otevíraly směrem do pokoje a zabíraly místo, které lze využít jinak. Proto šly oboje pryč. Vybouraly se i zárubně.

"Doporučili bychom, než se ´zahází otvor´ po zárubních, dát do původního nové kovové rohy a přichytit je na sádru. Tím se vyrýsuje nový otvor s přesným rozměrem, roh je pevnější a neurazí se," radí technici pořadu Jak se staví sen.

Klasické dveře nechala Marta Eftimovská a Petr Siedlaczek nahradit posuvnými. Ty nemají žádné další nároky na místo. Navíc jejich bílá barva ladí s okolní stěnou.

Posuvné dveře jsou zavěšené na stropě pomocí speciálních uzlovacích hmoždinek, jedna unese až třicet kilogramů. Na dveře tak stačily čtyři a přesto nehrozí, že by spadly.

Originální je tentokrát malba stěn. Autoři proměny zvolili barvy s výrazným vzhledovým efektem, která se nanáší na zeď štětkou a tahy do tvaru stromečku. Míchá se ručně tak, aby se jednotlivé částice obalily barevným pigmentem.

Centrální světlo v kuchyni doplňují další světla nad pracovní deskou

V pokoji nechybí světlo nad pracovní deskou

Zeď zdobí skleněná tapeta

Zeď zdobí skleněná tapeta

Ostrůvek zastane tři funkce

Nedostatek pracovní a odkládací plochy v kuchyni vyřešil ostrůvek. Ten zastane hned tři funkce. "Skříňky pod ním nabídnou spoustu úložného prostoru, deska poskytne dost místa na vaření a z druhé strany jsou přistavené židličky, proto poslouží i jako jídelní stůl," popisuje Marta Eftimovská.

Všechny spotřebiče jsou vestavné, a to včetně digestoře. Z ní je viditelný pouze vytahovací přední panel. Trouby jsou instalované ve výšce tak, aby se k nim budoucí maminka nemusela přes bříško ohýbat.

Toto řešení určitě ocení i později, neboť na madlo ve výšce malé dítě nedosáhne a nehrozí tak nebezpečí, že troubu otevře, když bude zapnutá.

Dvířka kuchyňské linky zcela odpovídají současnému trendu. Jsou bílá v provedení vysoký lesk, prostor za deskou a kolem ní je vymalovaný na černo tak, aby ladil s celkovým pojetím interiéru.

Nové světlo nad kuchyňkou linkou se rozsvěcuje zároveň s LED diodami, které jsou umístěné pod horními skříňkami.

V celém pokoji najdete pouze dva barevné prvky - zelené závěsy a dřevěnou niku

V celém pokoji najdete pouze dva barevné prvky - zelené závěsy a dřevěnou niku

Když doplněk, tak originál

V minimalistickém stylu a černobílé barevné kombinaci pokračovala Marta Eftimovská a Petr Siedlaczek i v obývací části. Výklenek, který zde byl, zcela vyplnili skříní s bílými dvířky. Vznikl tak dostatek úložného prostoru.

Původní modrou pohovku vyhodili, přesto nepřišla nazmar. Hned po ni sáhl jiný mladý pár ze sousedství, kterému se hodila. Do interiéru pak vybrali novou, samozřejmě černobílou. Tu doplňuje už jen bílý stolek a černá nízká skříňka pod televizí. Designéři se tady snažili vytvořit elegantní interiér.

"Elegance by měla být velice vkusná a stylová a zároveň půvabná, ale nemělo by se zapomínat na funkci a kvalitu nábytku," vysvětluje Petr Siedlaczek, čeho se při zařizování autoři proměny drželi.

Do celého pokoje pak dali jeden jediný doplněk - ovšem jak sami tvrdí, jde o opravdovou třešničku na dortu. V galerii Bořka Šípka totiž mladému páru koupili originální autorskou karafu. Dole ji zdobí ostny a tak ji lze různě postavit a natočit.

"U nás zatím není zvykem kupovat zařízení bytu v galeriích, a to je škoda. Lidé tam totiž najdou díla, která mají svou hodnotu, a to nejen finanční, ale i emoční. Záleží na vztahu, který si člověk k předmětu vytvoří," říká Petr Siedlaczek.

Jednoduchá pohovka nabízí stejně pohodlí jako ta původní

Nová pohovka je dostatečně pohodlná

Celý prostor je laděn do černobílých odstínů

Celý prostor je laděn do černobílých odstínů

Karafa našla místo v dřevěné nice, kterou designéři ponechali ve skříni. Právě toto dřevo a zelený závěs jsou jedinými "barevnými" předměty v celé místnosti.

Nika je navíc vybavená osvětlením, které se zapne vždy, když majitelé rozsvítí hlavní světlo v místnosti. Designérům bylo od začátku jasné, že kdyby mělo světlo vlastní vypínač, pouštěli by ho jen výjimečně a krásný doplněk by dostatečně nevynikl.

Aby prostor nevypadal příliš stroze, na stěnu vedle kuchyně dali skleněnou tapetu - drobné kytičky. Dále návrháři koupili dvě vázy a do nich jarní tulipány a elegantní růže.

"Doplňky jsme nahradili řezanými květinami, které potěší a jejich výměnou lze prostor snadno proměnit. Navíc do prostoru vnáší život," říká Petr Siedlaczek a zároveň uznává, že ty dvě vázy budou i určitá výzva pro partnera, aby nosil Petře pravidelně květiny.

Jenže u majitelů neuspěli. Když dorazili po určitém čase na "kontrolu", zjistili, že hlavně z kuchyně jsou manželé nadšení a v nové troubě začala Petra i péct. Ale vázu s růžemi nahradila hrnková orchidej. "Kupovat každý týden pugét růží by nás zruinovalo," říká majitelka.

Původní dveře nahradily posuvné, které nepotřebují při otevírání žádní další místo

Původní dveře nahradily posuvné, které nepotřebují při otevírání žádní další místo

Náklady

Stavební práce 71 256 Kč

Kuchyňská linka 51 150 Kč

Spotřebiče 75 761 Kč

Podlaha 26 965 Kč

Nábytek 43 051 Kč

Doplňky 14 367 Kč

Celkem 282 550 Kč