Designér známých věcí do domácnosti Stanislav Lachman (1921–2011) zemřel. Na snímku drží žehličku ETA 212

Designér známých věcí do domácnosti Stanislav Lachman (1921–2011) zemřel. Na snímku drží žehličku ETA 212 | foto: Michal DoležalČTK

Krásné české spotřebiče mají jednoho otce, pana Vysavače

  • 11
Legendární vysavač ETA 401 Standard, pistolový fén a avantgardní žehlička. Za těmito notoricky známými domácími elektrospotřebiči stojí nedávno zesnulý návrhář Stanislav Lachman. Přezdívaný Josef Lada českého designu.

Jméno Stanislav Lachman zřejmě většině lidí nic neříká. Jeho nedávné úmrtí v požehnaném věku 89 let připomnělo, že odešel muž, kterého vlastně znala většina českých domácností, i když "jen" prostřednictvím jeho výrobků.

Stanislav Lachman byl průmyslový výtvarník, designér a konstruktér, kterého proslavily zvláště návrhy mixérů, fénů a žehliček české značky Elektro Praga, dnes Eta.

Stanislav Lachman navrhl vysavače, mixéry, fény, žehličky, které po celou druhou polovinu 20. století patřily k výbavě naprosté většiny československých domácností

Nejprve jako mladý podnikový výtvarník navrhl tvary nových elektrických vypínačů a zásuvek, později proslul jako designér žehliček, fénů, kuchyňských robotů a dalších domácích elektrospotřebičů. Dokázal spojit funkčnost výrobků s jejich vysokou estetikou.

"Tenkrát na design nikdo moc nedbal, Elektro Praga byla jedna z mála firem a on byl jeden z mála lidí, kteří tlačili vývoj designu dopředu," řekl jeho pozdější spolupracovník v hlinecké vývojářské dílně Josef Sedlák.

Legendou se stal už vysavač ETA 401 Standard, vyráběný v letech 1955–1965. A jeho následovník ETA 402 Jupiter s vůbec prvním celoplastovým tělem, který byl zařazen i do prestižního seznamu sta ikon českého designu. Novinkou byl i vypínač ovládaný sešlápnutím. Tuto myšlenku autor převzal ze svého návrhu pákové baterie ovládané nohou z roku 1948.

Doutníkový vysavač Standard pamatují mnozí

Zaoblené zásuvky navržené Stanislavem Lachmanem ještě mnohde slouží

Takřka legendární elektrický vysoušeč vlasů EM 521

Dodnes zaujme svým tvarem i pistolový fén, který se vyráběl od roku 1956 až do osmdesátých let. Lachmanova avantgardní žehlička z roku 1973 měla ve své době největší žehlicí plochu na světě a mohla být používána leváky i praváky.

A ještě se dala při práci pohodlně odstavovat z pracovní do klidové polohy pouhým odložením na bok – na její delší stranu, což se do té doby ve světě nikdy a nikde neobjevilo.

Výrobky podle návrhů "pana Vysavače" nebo také Josefa Lady českého designu, jak byl Stanislav Lachman nazýván, se zhotovovaly v osmi desítkách závodů, pracoval například také v Novoborských strojírnách, Prago-Unionu či v Utrin Praha.

Výstava návrhů průmyslového designéra Stanislava Lachmana při příležitosti jeho 80. narozenin byla zahájena 6. srpna 2001 v Národním technickém muzeu v Praze

Během svého života předložil designér světového jména přibližně 1 200 návrhů průmyslových výrobků, tři čtvrtě z nich se uskutečnily. Jejich autor se ke konci života dočkal i významných ocenění, například před deseti lety v Národním technickém muzeu v Praze velmi úspěšné retrospektivní výstavy.

Pět let nato byl za své celoživotní dílo Akademií designu České republiky uveden do Síně slávy Czech Grand Designu.

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové Stanislav Lachman se narodil v roce 1921 v Kladně. Jeho profesní dráhu odstartovala v roce 1949 neobvyklá zakázka – spolupráce s profesory na návrhu interiéru železničního salonního vozu, který vyráběla Tatra Smíchov jako dar k sedmdesátinám Josifa Stalina.

Dvouplotýnkový vařič od Stanislava Lachmana
Vysavač od Stanislava Lachmana
Žehlička od Stanislava Lachmana

Dvouplotýnkový vařič, vysavač a žehlička od Stanislava Lachmana