Lustry od značky Bomma vypadají jako velké mýdlové bubliny, ovšem vyrobené ze...

Lustry od značky Bomma vypadají jako velké mýdlové bubliny, ovšem vyrobené ze skla. | foto: Bomma

Nejlepší lustry vypadají jako velké bubliny ze skla, další jako ptáci

  • 4
V záplavě vystavujících lze na Designbloku, největší přehlídce designu ve střední Evropě, některé zajímavosti přehlédnout. Jako návod mohou posloužit Ceny šéfredaktorů, které se každoročně udílejí v deseti kategoriích.

Hned dvě vítězství si odnesl bystřický TON. Stal se vítězem jak v kategorii Nejlepší nový nábytek za kolekci židlí, tak i v kategorii Nejlepší instalace výrobce. V ní přitom nabídnul „jen“ čistou bílou plochou a bílé židle. Jenže.

Designblok

Akce, na které vystavuje více než 250 designérů a společností, probíhá na pražském Výstavišti v Holešovicích, a to od 22. do 27. října. Bližší informace k programu i vystavujícím naleznete zde.

K dispozici dostali návštěvníci plechovky i štětce, aby si mohli židle i celý stánek po celou dobu výstavy upravovat podle svého. Přesně v duchu letošního hesla Designbloku. Tím je totiž „Svoboda“.

TON si po vítězství za nejlepší expozici na londýnské výstavě Designjunction na konci září, kterou navrhl Tomáš Varga (židle a stoly zde jakoby vyrůstaly ze svých barevných odstínů, které se do sebe vzájemně přelévaly a pojily do jednoho celku, inspirací bylo barevné dokončení židlí v gradientu, s nímž přišel jejich autor, designér Arik Levy), připsal i cenu za expozici na Designbloku.

Na Designbloku si může každý vyzkoušet , jak lze židli barevně proměnit.

Pro tuto akci vytvořil expozici společnosti TON Jan Plecháč s Henry Wielgusem. Jejich interaktivní způsob oslovil hlavně mladé návštěvníky, kteří se po počátečním ostychu pustili do „souboje“ s barvami. Bílé stěny, podlaha i nábytek se tak začaly rychle proměňovat.

Hned vedle expozice společnosti TON si mohou pohrát i ti nejmenší, IKEA se zde rozhodla ukázat novou kolekci hraček Lattjo, plnou kostýmů, her i hudebních nástrojů. V prodeji bude teprve od listopadu, takže na Designbloku měla vlastně svou předpremiéru.

Pro příznivce designu jsou však připraveny i „klasické“ kousky.

Dechem se opět hodně nadechlo

V nominacích na vítěze v řadě kategorií se opakovalo nejčastěji pět jmen a názvů: Dechem, Lucie Koldová, Brokis, Kavalierglass a Bomma.
První dvě jména se výrazně prolínají i do dalších dvou.

Designérské studio Dechem (Michaela Tomišková a Jakub Janďourek) totiž rozšířilo svou kolekci svítidel Laboratory Lights pro Kavalierglass o dva nové produkty, svítidla ve tvaru dekorované nálevky a Petriho misky. Oba výrobky (v několika velikostech) se vyrábějí z již existujících a typických polotovarů laboratorního skla. Jenže mladí designéři jim dokázali vdechout zcela nová život.

Dvojice přidala i svou vlastní expozici s názvem Essence Dechem. Kromě rozšíření oblíbených „bandasek“ a limitované série dalších solitérů se v jejich expozici můžete potkat i se zcela netradičními bytovými parfémy.

Michaela a Jakub se spojili s mladou parfumérkou a sdělili jí svou představu vůně. V malých skleněných dózách pod dřevěnými víčky se tak na černých úlomcích skla skrývají vůně inspirované starým dřevem sklářských forem, ale i samotných foukačů skla, lišejníkem i dalšími ingrediencemi. Stojí zato si přičichnout.

Aby toho nebylo dost, Dechem se podílelo i na projektu a expozici „ Rozbíjím se“, kde Michaela vytvořila spolu s Yvetou Kroupovou kolekci čokolád, v nichž se spojuje gastronomie a design.

Michaela Tomišková má ostatně „prsty“ i v úspěšné marketingové prezentaci značky TON: spolu s Veronikou Jirouškovou měla totiž na starosti styling jejího produktového katalogu pro rok 2014 a 2015. V tuzemské soutěži se umístil na prvním místě v kategorii Nejlepší firemní katalog, z mezinárodního klání European Design Awards si odnesl stříbrnou medaili v kategorii Produktový katalog.

Dechem se nakonec stalo vítězem v kategorii Nejlepší prezentace designéra a designérského studia. Jejich expozici najdete v levém křídle Sjezdového paláce (stejně tak jako Rozbíjím se), stánek společnosti Kavalierglass se všemi novinkami pak v pravém křídle, v Superstudiu.

Když se dva perou, třetí vyhraje

Ačkoliv to na začátku vypadalo, že mezi výrobci lustrů budou nejúspěšnější specialisté, tedy Brokis a Kavalierglass, nakonec je předstihla Bomma. Zvítězila v kategorii Nejlepší kolekce svítidel.

Svou kolekci Tim rozšířila o třetí, nejmenší svítidlo. Čerstvou novinkou pak představují křišťálové objímky Oto, zpracované v pěti dekorech jemného brusu a ve třech povrchových úpravách, mosazi, niklu a titanu. Jednoduchá svítidla pocházejí z dílny skláře a technického inovátora značky Bomma Oty Svobody.

Expozice svítidel inspirovaných laboratorním sklem pro značku Kavalier Design (výrobce Kavalierglass)

Brokis se pochlubil novinkami jak od Lucie Koldové, tak od Borise Klimka. Lucie připravila nové kolekce Lightline a Flutes a přidala další svítidla do kolekce Mona. Poetické Night Birds od Borise Klimka zaujmou použitým materiálem, jsou totiž vyrobené z recyklovaného skla.

Další oblastí, kde jsou čeští designéři velmi silní, je šperk. Vítězem v kategorii nejlepší kolekce šperků se stala Nastassia Aleinikava, ovšem s brýlovými obrubami, Eyewear.

Nastassia Aleinikava a její brýlové obruby Eyewear

Lucie Koldová pro Mooyyy - náušnice z kolekce Senso

Lucie Koldová je podpesaná pod kolekcí šperků Senso pro značku Mooyyy, u nichž se nechala inspirovat znaky jógy i minimalismem. Úspěšná česká designérka, která po ukončení studií začala pracovat v pařížském studiu Arika Levyho a v roce 2012 získala titul Grand designér roku v soutěži Czech Grand Design, je totiž známá převážně jako designérka nábytku a svítidel.

Vítězem v kategorii nejlepší nový výrobek se stal trochu překvapivě Mikov s kapesním nožem, jehož autorem je studio Olgoj Chorchoj.

Křehký získal ocenění v kategorii Nejlepší kolekce bytových doplňků. Jako nejlepší v kategorii Nejlepší školní prezentace se stala Scholastika, v kategorii Nejlepší prototyp designéra pak Markéta Držmíšková a Petr Hák se svojí instalací Sequence.

Za mimořádný počin mimo kategorie byl oceněný Art House. Ten se zaměřil na instalace na pomezí volného umění a designu. Kurátorka Lenka Lindaurová oslovila renomované umělce, aby vytvořili instalace speciálně pro Designblok.

Lapidárium Národního muzea dala prostor pro instalaci Art House. Mezi sochami...
Lapidárium Národního muzea dala prostor pro instalaci Art House. Mezi sochami...

Lapidárium Národního muzea dala prostor pro instalaci Art House. Mezi sochami působí objekty na pomezí volného umění a designu velmi přirozeně - například Mutanti

Art House obsadil na Výstavišti hned dvě budovy, novorenesanční Lapidárium Národního muzea a Divadlo Spirála, které budou mít možnost návštěvníci vidět poprvé od povodně v roce 2002.