Novinka roku 2015, elegantní křesla jménem Rhea. Kolekci tří křesel navrhl...

Novinka roku 2015, elegantní křesla jménem Rhea. Kolekci tří křesel navrhl zkušený designerský team Ambience Design, který tím reagoval na nedostatečnou nabídku solitérních křesel z dílen českých výrobců. | foto: Polstrin design

Největší výstava designu ve střední Evropě obsadila pražské Výstaviště

  • 0
Už sedmnáctý ročník akce Designblok byl slavnostně zahájený večer 21. října na pražském Výstavišti v Holešovicích. Na největší akci tohoto typu ve střední Evropě se prezentují nejlepší české i zahraniční výrobky, designéři i firmy zaměřené na design a módu.

Designblok zaujal na Výstavišti prostory střední haly a obou křídel Průmyslového paláce, ale také novorenesanční Lapidárium Národního muzea a Divadlo Spirála, které budou mít možnost návštěvníci vidět poprvé od povodně v roce 2002.

V pravém křídle Průmyslového paláce a ve střední hale najdete Superstudio zaměřené na novinky z oblasti nábytku, svítidel a bytových doplňků. Soustředili se zde prestižní čeští a zahraniční výrobci.

Průmyslový palác z roku 1891 přišel při požáru o své levé křídlo, nyní hostí Designblok.

Výrazný podíl tu mají například čeští výrobci svítidel a skla (Kavalier Glass, Bomma, Brokis, Halla), skla (Moser), nábytku (Polstrin design, TON, Dřevojas, Le Bon) či vybavení koupelen a wellness (Ravak, USSPA). Zastoupeny jsou tu i značky Vitra, Laufen, IKEA či Stockist.

Levé křídlo obsadilo Openstudio zaměřené na novinky designérů, módních návrhářů, designérů šperku a grafických designérů. Je určeno také pro prezentaci školních ateliérů a mladého designu. Těšit se tu mohou návštěvníci na práce studia Dechem, Lucie Koldové či Heleny Dařbujánové. Nastassia Aleinikava „opustila“ své šperky a vystavuje unikátní brýlové obruby.

Štěpán Smetana a Sebastian Kitzberger z Ateliéru skla Ronyho Plesla, kteří vystavují na Designbloku poprvé, připravili kolekci zajímavých skleněných svítidel, studio Mooyyy zase kolekci šperků Lucie Koldové a Anny Steinerové.

Další výstavní část Designbloku představuje Art House zaměřený na instalace na pomezí volného umění a designu.

Letošní koncept je unikátní v tom, že Designblok požádal kurátorku Lenku Lindaurovou, aby oslovila renomované české umělce, aby vytvořili instalace speciálně pro Designblok.

Art House obsadil hned dvě budovy: Lapidárium Národního muzea a Divadlo Spirála. Nedílnou součástí celé akce je kromě výstav také představování módy na přehlídkovém mole. To letošní ponese název Škoda Design Runway, je umístěné ve střední hale Průmyslového paláce.

Novinky od těch nejlepších, ale i významná výročí

Na Designbloku nechybí novinky od Lucie Koldové pro Brokis, Jana Plecháče a Henryho Wielguse pro Lasvit, Filipa Streita pro USSPA, Olgoj Chorchoj představí unikátní koncept na motivy stolu Konstantina Grcice pro Vitru, ale i kapesní nože pro tuzemského výrobce Mikov.

Studio Dechem prezentuje novinky pro Kavalier Glass, ale také svou expozici pod názvem Essence dechem, kde představuje hodně unikátní záležitost, a to vůně, inspirované například prostředím sklářských hutí.

Společnost Kavalierglass, oceněná titulem Výrobce roku Czech Grand Design 2014, pokračuje ve spolupráci se studiem DECHEM a rozšiřuje kolekci Laboratory Lights o svítidla ve tvaru Petriho misky.

Janja Prokić ukazuje zase novou kolekci Abrakadabra, Hana Zárubová pak svou první dětskou kolekci, kterou vytvořila s grafickou designérkou Martinou Černou.

V rámci Designbloku se však i hodně slaví, VŠUP oslaví hned 130. Výročí založení této slavné školy, jejíž budovu tak otevře veřejnosti (22. října zde bude odhalena busta slavného architekta Plečnika, který zde 11 let fungoval jako profesor), Jiří Belda oslaví během akce100 let založení rodinné firmy Belda Factory, studio Olgoj Chorchoj „jen“ 25 let činnosti...

Dózy Františka Víznera jsou chloubou v nabídce značky Bomma.

„Letos jsme připravili celkem 253 instalací. Účastníci letos prošli přísnějším výběrem, abychom je mohli umístit všechny do Výstaviště Holešovice. Zároveň jsme ale zlevnili účastnické poplatky, aby rozhodující roli hrála pouze kvalita přijatých projektů a vystavování na Designbloku nebylo nemožné z finančních důvodů. Vnesli jsme tak do celé akce více svobody. Je konec konců jejím letošním tématem,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Akce se ale neodehrává jen na Výstavišti. V Praze najdete několik desítek instalací a výstav na více než 70 místech. Třeba na Václavském náměstí je obří krmelec – Pavilon Designbloku od a1architects.

Konsepti, jeden ze zakladatelů Designbloku, slaví 20 let fungování na českém trhu ve svém showroomu v pražských Holešovicích, Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová se představí v galerii Kvalitář.

Jako siluety ptáků na večerní obloze... Boris Klimek se nechal Inspirovat volností a svobodou ptačího letu, vznikla tak originální stropní svítidla Night Birds. Světla v prostoru jen nevisí, ale doslova létají. Výrobce Brokis.