Expozice v Superstudiu Evropa - nový koncept designéra Kryštofa Nosála „10 °“

Expozice v Superstudiu Evropa - nový koncept designéra Kryštofa Nosála „10 °“ pro Ravak | foto: Ravak

Pánská pračka či průhledný beton aneb k čemu slouží studentské nápady

  • 2
Plastový koš do sušičky či pračky dnes nabízí řada výrobců. Jako první s ním však přišli Jan Čapek a Kryštof Nosál už před deseti lety jako studenti. Jejich designový nápad s pračkou pro muže ukazuje, jak důležité jsou dobré nápady. Podobných „vizí“ však najdete na Designbloku víc.

Na letošním Designbloku nemohou chytré studentské nápady samozřejmě chybět. K vidění jsou například tři nejlepší finálové koncepty zaměřené na téma „Inspirováno životem ve městě“ ze soutěže Electrolux Design Laboratory 2013.

Nechybějí ani zajímavé projekty z předchozích ročníků, třeba koncept Treat (Vakuování pokrmů) od Amy Mon-Chu Liu z Austrálie z roku 2012.

Ten kombinuje uchovávání potravin pomocí vakuování s moderní bezkontaktní mobilní technologií. Treat komunikuje chytrým způsobem tak, že na blížící se konec doby spotřeby upozorní změnou barvy a „spadne“ dolů.

V expozici Design Laboratory jsou k vidění jak práce studentů, tak současné spotřebiče Electrolux, do nichž se promítly některé nápady mladých designérů z předchozích ročníků.

Vize mladých designérů se časem promítají i do běžných spotřebičů. Třeba právě metodu vakuování využívají nejmodernější multifunkční parní trouby Electrolux s vakuovací zásuvkou Sous Vide. Pracují s předpřipraveným masem (či jinými potravinami) ve vakuu.

Když přišli Jan Čapek a Kryštof Nosál v roce 2004 se svojí pračkou pro muže Washman (získali za ni druhé místo ve světovém finále v New Yorku, zatím nejlepší umístění českého designéra), vkládali do bubnu rovnou koš se špinavým prádlem a ven vyjímali už prádlo čisté. Samozřejmě opět v koši. Dnes se plastové koše používají do sušiček už zcela běžně.

Z Jana Čapka je po deseti letech velmi úspěšný designér, který vede ateliér designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Získal také titul Designér roku 2013. Na Designbloku se prezentuje vtipnou expozicí vypínačů Levit pro ABB (více zde).

Kryštof Nosál v „koupelně“ zůstal. Je autorem řady novinek, které má v programu společnost Ravak. Ani jeho návrhy na letošním Designbloku nechybějí. 

Oba jsou nejlepším důkazem toho, že pokud objevíte mezi studenty opravdu šikovné jedince, s největší pravděpodobností budou už za pár let patřit mezi nejlepší ve svém oboru.

Deset stupňů k hygieně

V Superstudiu Evropa na Václavském náměstí představuje Ravak nový koncept, s nímž Kryštof Nosál reaguje na nedostatek místa v českých koupelnách.

„Mám rád jednoduché věci a asymetrické vany často působí trochu komplikovaně a přetvarovaně. Snažil jsem se proto najít nějakou lapidární myšlenku. Nakonec jsem vzal klasickou obdélníkovou vanu a pootočil jsem ji o 10°. Tento způsob jsem pak použil i na umyvadla a baterie,“ vysvětluje designér Nosál.

Nový koncept designéra Kryštofa Nosála „10 °“ pro Ravak si hraje s posunem vany, umyvadla či baterie.

Zdánlivá maličkost nabízí u vany širší sprchovací prostor utěsněný přesně padnoucí zástěnou a velkou odkládací plochu využitelnou i jako sedátko. Součástí konceptu jsou také rohová umyvadla z litého mramoru natočená o 10° do prostoru. Otáčejí se tak k uživateli, stejně jako vodovodní baterie nakloněné o 10° směrem k ruce.

Pohodlné, praktické. Jen zatím nedostupné, na trh novinka přijde až v březnu příštího roku. Úplných novinek však na Designbloku najdete mnohem víc.

Hrátky s betonem

Když přišla trojice mladých mužů Jiří Peters, Ladislav Eberl a Tomáš Vacek tvořící pod značkou Gravelli se svým průhledným betonem, málokdo tušil, kam se svým milovaným materiálem posunou.

Svítící kostky na betonové desce - koncept funguje na principu bezdrátového přenosu energie.

Z betonu umějí vyrobit nábytek, ale také svítidla, šaty nebo šperky. Svůj průsvitný beton LiCrete, první nosný materiál, který dokáže přenášet světlo skrze všechny své povrchy, mají patentovaný. Mají však také další typy betonů, třeba FixCrete, z něhož vyrábějí nábytek.

Na Designbloku předvedli svůj poslední nápad, který využívá bezdrátový přenos energie. “Lze to porovnat třeba s indukcí,” vysvětluje Jiří Peters. Koncept, jak rozsvítit světlo v interiéru pouhou hrou, a to třeba pohybem kostky, udělal z řady návštěvníků studia v Mikulandské ulici opět hravé děti. Prostě nepotřebujete vypínače, jen si pohrajete s kostkou.