Odborníci tvrdí, že ruční sběr je nejúčinnější metodou.

Odborníci tvrdí, že ruční sběr je nejúčinnější metodou. | foto: Profimedia.cz

Deset způsobů, jak zbavit zahradu žravých slimáků

  • 48
Na nejednu českou zahradu je teď smutný pohled. Okrasné květiny jsou celé ožrané, úrodu hlávkového salátu a další zeleniny sklidil někdo jiný. Mírná zima a spíše podmračené, vlhké a docela chladné léto způsobily, že se přemnožil jeden z nejžravějších zahradních škůdců. Plzák španělský, kterému většina lidí říká prostě slimák.
Mnozí zahrádkáři se snaží zachránit zbytky letošní úrody a začínají den ranní rozcvičkou - běhají s kbelíkem po zahradě a plže sbírají. Pomůže to? Jakými jinými způsoby lze proti plzákům bojovat?

1. Poctivě sbírejte a noste je daleko
Odborníci tvrdí, že ruční sběr je nejúčinnější metodou. Musíte si však najít čas a vytrvat. Sbírejte plže ve večerních či nočních hodinách, kdy jich nejvíce vylézá z úkrytů. "Stejnou šanci budete mít brzy ráno, než začne svítit slunce, nebo po dešti,“ dodává Libor Dvořák, odborník na plže ze Správy Národního parku Šumava.

Projděte celou zahradu, zvláště pak tmavá a vlhká místa, kde se plži obvykle schovávají: kompost, vysokou trávu, místa pod prkny nebo cihlami, pod složeným dřevem, pod sudy nebo květináči i pod poklopem jímky nebo septiku. "Nezapomeňte na neudržované plochy zahrady, ty totiž působí jako líhně,“ varuje Libor Dvořák.

Jenže, co pak s kbelíkem plným slimáků? Můžete jej odnést někam daleko a vysypat, plže předhodit prasatům či drůbeži, nebo je zlikvidovat horkou vodou či solí.

Účinnost:
Když plže neodnesete daleko, ale jen vysypete za plot, zase se vrátí nebo přilezou jiní. Slimáků však bude na zahradě výrazně méně, nebudou tolik klást nová vajíčka.

2. Zasypejte slimáky solí
Máte-li plže nasbírané v kbelíku, můžete je zasypat kuchyňskou solí. Ta je rozpustí a zbytky pak stačí někam vylít. "Je to hodně drastická metoda. Přirovnala bych ji k polití člověka koncentrovaným hydroxidem,“ srovnává Miroslava Paclová ze zahradnické společnosti HORTIservis.

Účinnost:
Zabijete jen nasbírané plže, ale brzy přilezou další.

3. Zalijte je vodou
Jestliže na zasolování slimáků nemáte žaludek, můžete je v kbelíku zalít vodou. V té studené se utopí, i když mnozí se budou snažit vylézt ven. Spaříte-li je horkou vodu, zemřou za několik vteřin a netrápí se. Aby byl účinek rychlejší, můžete místo vody použít sodovku nebo přidat ocet, saponát či mýdlo.

Účinnost:
Zabijete pouze sesbírané plže, ale brzy přibudou noví.

4. Vyzvěte plzáky na souboj
Jestliže patříte k otrlejším povahám, můžete se slimákům postavit přímo. Někteří zahrádkáři je napichují na tyč s bodcem, jiní je krájejí vejpůl rýčem či lopatou, ostatní je třeba zašlapují. Vypadá to sice drsně, ale plži alespoň zahynou hned a netrápí se jako třeba při zasolování či pomalém topení ve vodě.

Účinnost:
Budete-li v hubení důslední, bude slimáků na zahradě méně. Usmrcená těla plžů však uklízejte, aby nepřilezli ostatní. Nemají totiž problémy s kanibalismem.
5. Chytněte slimáky do pasti
Sbírání slimáků si můžete usnadnit. Například tím, že do zahrady nastražíte vlhké ohnilé prkno, namočený starý koberec, jutový pytel, něčím zatíženou fólii nebo vlnitou lepenku.

Slimáci se do připraveného úkrytu schovají a ráno je jednoduše seberete a zahubíte, nebo je i s úkrytem spálíte. Abyste jich nalákali co nejvíce, dejte jim do pasti návnadu - zbytky ovoce nebo zeleniny, osvědčily se například slupky z grapefruitu.

Účinnost: Pod prkno se ukryje jen část plžů, kteří jsou na zahradě, ostatní budete muset hledat a sbírat.

6. Zabraňte jim v pohybu
Plzáci, přestože na to moc nevypadají, se pohybují poměrně rychle. Jsou však povrchy, které jim vůbec nevyhovují. "Kolem záhonů proto vybudujte cestičku ze štěrku, písku, drcené kůry nebo štěpky," radí Miroslava Paclová. Účinné je také vápno, jehličí, popel, piliny, rozdrcené vaječné skořápky nebo sůl.

Ta však vůbec nesvědčí půdě a rostlinám. "Piliny můžete předtím polít černou kávou i s lógrem. Kofein je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je odpuzuje," dává tip Libor Dvořák. Jakmile se slimák k cestičce přiblíží, lekne se jí a odleze. Nebo se na ni vydá, vysuší se a uhyne. Mrtvé slimáky je pak nutné sesbírat.

Účinnost: Ochranný pás většinou rychle zničí déšť, takže je třeba jej obnovovat.

7. Nepouštějte je k rostlinám
Aby se slimáci nedostali na záhony s květinami či zeleninou, zabudujte před ně ochranné plůtky. V Česku se zatím moc neprodávají, ale je možné je jednoduše vyrobit.

Zhruba 30 až 40 centimetrů vysoký plech by měl mít zahnutou horní hranu, a to směrem od záhonu a mírně dolů. Plůtek zapustíte do země asi 20 centimetrů, aby jej slimáci nepodhrabali. Budou se snažit překážku překonat, ale kvůli zahnuté hraně ji nepřelezou.

Účinnost: Plži se sice k úrodě nedostanou, ale plůtky je nezlikvidují, takže se jich úplně nezbavíte.

8. Pozvěte slimáky na pivo
Osvědčenou metodou, jak hubit plže, je pivní past. Její výrobu zvládnete doma sami: vezměte plastovou misku, třeba kelímek od jogurtu či odříznutou PET lahev, do ní nalijte zředěné pivo a zakopejte ji na zahradě tak, aby pár centimetrů zůstalo nad povrchem půdy. Jinak by do pasti mohli padat i jiní živočichové. Vůně piva bude plže lákat, spadnou do misky a buď se otráví alkoholem, nebo se prostě utopí.

Účinnost: Na pivo nenalákáte všechny plže na zahradě, takže zbylé budete muset posbírat. Navíc může vůně piva přitahovat i slimáky z okolí.

9. Podpořte nepřátele plžů
Slimáci nebudou mít o vaši zahradu valný zájem, když na ní vysázíte rostliny, které jim příliš nevoní, například petržel, měsíček nebo šalvěj. Pravděpodobně se u vás nezabydlí ani v případě, že na zahradě bude žít některý z jejich nepřátel, třeba ježek či ještěrka. O tom, jak vytvořit "plžovzdornou" zahradu čtěte na této straně dole.

10. Nasypte jim jedovaté granule
Jestli si už se slimáky nevíte rady, zkuste sáhnout po chemických přípravcích.

Rada MF DNES
Odpuzujte slimáky česnekem Plži prý nemají rádi vůni česneku, proto je dobré vysázet ho okolo záhonků. Nebo si můžete připravit desetiprocentní roztok česneku a ten v okolí rostlin rozlít.