Slavnostní vánoční tabule

Slavnostní vánoční tabule - Výzdoba vánoční tabule v tradiční červené a zelené vyhrává ve většině rodin i na začátku 21. století. | foto: Detaily v interiéru / Slovart

Deset tipů na vánoční svátky

  • 2
Vánoce nemusí být vždycky s klasickým jehličnanem, jmelím, adventním věncem, smaženým kaprem a drahými dárky. Lze zvolit třeba stromek z živých květin, vlastnoručně vyrobený svícen, ozdoby, a dokonce i dárek, navíc netradičně zabalený. I takové věci se ještě dají stihnout za dva dny. Nechte se inspirovat našimi deseti tipy.

1. Vázaný vánoční stromek
Prodejci vánočních stromků se předhánějí, kdo nabídne hezčí zboží. Avšak pokud necháte koupi stromku až na poslední chvíli, může se stát, že na vás zbudou jen přebrané zbytky.

Pak může být východiskem takzvaný vázaný stromek z chvojí jedle nebo smrku. Někteří prodejci ho dokonce nabízejí již hotový. Ale můžete si ho vyrobit sami, a to pomocí dřevěné hůlky, drátu a větviček.

Větvičky se pomocí drátu připevní na tyčku tak, aby tvořily patra stromku. Tímto způsobem se dá vyrobit spíše menší, avšak pravidelný a bohatý stromek, který lze usadit i do květináče.

2. Ozdoby z těsta
Ke zdobení stromku se nabízí bezpočet možností. Poslední trendy jsou barevně střídmější, s použitím jedné, maximálně dvou barev. V poslední době je velice módní imitace bílé jinovatky. Spousta lidí dává přednost kombinaci slámy a jiných přírodních materiálů.

Zkusit můžete i ozdoby ze slaného těsta. Stačí jen mouka, sůl a voda. Suroviny vypracujete v těsto, vyválíte a vykrájíte figurky s otvorem pro závěsnou stužku.

Po upečení na plechu je nejlepší nechat je přes noc v troubě vychladnout. Poté jednotlivé ozdoby namalujte a přelakujte, aby déle vydržely.

3. Výzdoba se sušeným ovocem
Rychle a jednoduše lze zhotovit ozdoby se sušeným ovocem. Pokud máte doma křížaly, dají se použít jako doplněk k vánoční větvičce. Tou pak lze ozdobit jak vánoční stromeček, tak i jednotlivé dárky pod ním.

Dohromady svážete nití nebo drátkem několik kousků křížal a tři umělé bobule. Pod ně položíte pozlacené větévky, vše pevně ovinete drátem a utáhnete. Nakonec přilepíte prstenec zlatých stužek. Kolem přečnívajících drátků ovinete barevnou stužku a uvážete na mašli.

4. Svíčky a svícny
Svíčky by rozhodně neměly chybět na stromku a v podobě svícnu ani na vánočním stole. Svícen si můžete vyrobit sami.

Například z květináče: postavíte ho dnem nahoru, ozdobíte malůvkami nebo polepíte, postavíte na něj čajovou svíčku a zapálíte. Nebo do ozdobeného květináče jen vložíte několik silnějších barevných svíček a zafixujete.

5. Pozornost z vlastní dílny
Mnoho lidí nechává koupi dárků na poslední chvíli a třeba to nestihne. Ale tento problém se dá vyřešit i jinak - výrobou jednoduchého a o to milejšího dárku.

Takovou pozorností mohou být sáčky nebo polštářky naplněné levandulí nebo jinými vonnými bylinkami. Díky jednoduché výrobě je zvládnou i větší děti.

Pruh látky 20 x 8 cm položíme rubem na sebe, sešijeme ze tří stran, otočíme na líc, naplníme levandulí a sešijeme. Podél okrajů připevníme ještě krajku nebo ozdobnou portu.

6. Dárek v pěkném obalu
Zabalit dárky do koupeného vánočního papíru zvládne každý. Ale jste-li jen trochu šikovní, můžete použít vlastnoručně malovaný obal.

Stačí k tomu papír, ať už hedvábný, krepový nebo obyčejný balicí, šablona, štětec a barvy. Šablonu položíte na papír a nanesete barvu. Tímto způsobem přenesete vzor na celý papír. Necháte zaschnout a můžete balit.

7. Živé květiny
Komu nevyhovují umělé dekorace, může zkusit živé květiny. Pokud vyberete ty správné druhy, vydrží několik dní. Velmi působivě vypadá taková dekorace uprostřed jídelního stolu.

"Zkuste si vytvořit svícen ve stylu bílých Vánoc z poupat frézií, hvězdníků, tulipánů a karafiátů," radí Kateřina Popová z Holandské květinářské kanceláře.

"Propleťte mezi nimi malé elektrické svíčky a doprostřed postavte svíčku," dodává. Velmi dobře vypadá i klasická vánoční hvězda - poinsettie.

8. Vánoční tabule
Jak připravit slavnostní tabuli? Určitě nic nezkazíte klasikou, tedy kombinací červené a tmavě zelené. Můžete ale zkusit i něco netradičního. Vždy by však tvář vánočního stolu měla ladit s výzdobou celé místnosti.

Pokud je tedy v pokoji hlavně zeleň a různé plody, hodí se na ozdobu stolu třeba červené květy a červené a zelené stužky. Máte-li všechno stříbrné či zlaté nebo celé třpytivé, měla by být i výzdoba stolu ve stejném duchu.

9. Netradiční menu
Ani vánoční menu nemusí být ryze klasické, tedy kapr s bramborovým salátem. Jak radí šéfkuchař z restaurace Ambiente Oldřich Sahajdák, můžete ho po staročesku doplnit například o placičky podobné lívancům s kousky uzeného úhoře či černou rybu s knedlíkem. Inspirovat se můžete i ze zahraničí. Výborný je třeba krocan.

"Aby maso nebylo suché, nezapomeňte ho dostatečně prošpikovat, hlavně v prsních partiích," radí Radek Pálka, šéfkuchař hotelu Paříž. Menu může být i exotičtější.

"Můžete servírovat například srnčí carpaccio, pošírované slávky v šampaňské polévce, mořského vlka pečeného v solné krustě a na závěr čokoládové suflé s višněmi," dává tip šéfkuchař hotelu Alcron Jiří Stift.

10. Nadílka ptáčkům
A ještě jeden tip nakonec - nezapomeňte na ptáčky. Pokud máte krmítko, nasypte do něj to, co mají opeřenci rádi. Například kos, špaček nebo červenka přivítají raději měkkou potravu, jako jsou jablka, hrušky, ale i rozinky.

Sýkorky, brhlíci, pěnkavky nebo strakapoudi vyhledávají směsi tvořené zrním - slunečnicovými semeny, semencem, oříšky či ovesnými vločkami. Sýkorka nebo brhlík mají rádi i samotný tuk - nejlépe hovězí nebo skopový lůj zavěšený na provázku na větvi stromu nebo na zábradlí balkonu.

, ,