Několik fíglů rozšíří malý byt alespoň opticky

Několik fíglů rozšíří malý byt alespoň opticky | foto: IKEA

Deset praktických rad, jak zvětšit malý byt

  • 18
Jak zvětšit malý byt? Kromě obligátního "pořídit si větší" existuje pár fíglů, které byt rozšíří alespoň opticky, nebo nám pomohou se s chybějícími metry lépe poprat.

Rada první: Vyhoďte zbytečnosti
Člověk za život nashromáždí až neuvěřitelné množství věcí. Většinou máme někde v hlavě zasunutou myšlenku, že bychom své věci měli podrobit nemilosrdné revizi.

Ale teprve stěhování do malého bytu bývá tím spouštěcím mechanismem. Takže sešity z páté třídy do popelnice, oblečení, které nenosíme na charitu a rázem se do bytu vejdeme snáz.

Rada druhá: S barvami opatrně
S barvami se dá opravdu kouzlit. Obecně se dá říct, že studené barvy jsou prostorotvorné. Je vhodné je tedy použít na stěny malých místností a ty poté zútulnit nábytkem či vhodnou dekorací.

Samozřejmě volíme spíše světlé barvy. Tmavší barvou případně opatříme kratší stěnu místnosti.

Pro připomenutí:
studené barvy = modrá, zelená, fialová
teplé barvy = červená, žlutá, oranžová, hnědá
neutrální barvy = černá, bílá, šedá

Vyvarujme se též velkých vzorů a to nejen na stěnách, ale třeba i na potahu sedací soupravy.

Rada třetí: Využijte stěny
V malém bytě uvítáme každý centimetr volné plochy. Nebuďme proto svázáni pouze podlahovou plochou, ale využijme plně i stěny.

I když, všeho s mírou. Vestavěné skříně od podlahy ke stropu jsou vhodné v předsíni či ložnici. Obývací stěnu bychom měli volit spíše odlehčenou.

Rada čtvrtá: Pozor na masivní nábytek
Nábytek by v malém bytě neměl působit příliš masivně a těžkopádně. Vhodným odstínem je javor, bříza, borovice.

Využijme odlehčení pomocí skleněných dvířek (například v obýváku či kuchyni).

Masivní obývací stěny nejenže jsou minulostí, ale do malého bytu prostě nepatří. Nízký stolek a pár zavěšených skříněk nám musí stačit.

Rada pátá: Nábytek rozpohybujte
Dobrým tipem jsou mobilní kousky nábytku. Kontejner na kolečkách můžeme využít jednak k ukládání písemností u pracovního stolu a jednak jako příležitostný stolek.

Podobně jídelní stůl volíme raději rozkládací než příliš velký. V kuchyni se pak snažíme maximálně využít místo.

"V soklu schované zásuvky využijeme na méně používané nádobí. Dejte si pozor na vysoké horní skříňky, které dosahují až do stropu. Aby kuchyň nepůsobila stísňujícím dojem, volte raději světlé barvy," doporučuje Ing. Kouba ze společnosti Kouba Interier.

Rada šestá: Sklo a zrcadla nesmí chybět
Oba materiály se pro výbavu menších bytů ideálně hodí. Zrcadlo díky odrazu místnost opticky zvětšuje a zesvětluje.

Nemělo by proto chybět v malé předsíni či koupelně. V obou místnostech samozřejmě poslouží i k praktickému účelu.

V koupelně se nebojme větší zrcadlové plochy, která pokračuje od umyvadla (kde je nezbytná) třeba nad vanu.

Sklo pak vhodně odlehčí masivnější kusy nábytku. Hodí se do dveří vestavěných skříní v ložnici, do horních skříněk kuchyňské linky nebo do nábytku obývacího pokoje. Většinou se používá sklo matné.

Rada sedmá: Podlaha může byt opticky zvětšit
Správně zvolená podlaha nám pomůže malý byt alespoň opticky zvětšit. Pokud vsadíme na souvislou podlahovou krytinu v celém bytě, navodíme dojem neohraničeného prostoru a byt se bude zdát opticky větší.

Odborníci doporučují světlé dřeviny. Celkový dojem můžeme dotvořit kusovým kobercem. Obdélníkový tvar vzbudí pocit prodloužení místnosti.

Rada osmá: Příčky a dveře musí pryč
Pokud to jde, zbavte se v bytě zbytečných příček a dveří. Rozdělením bytu na funkční zóny příčkami vytvoříme příliš malé a stísněné "kamrlíky".

Zkusme tedy například pracovnu vhodně zakomponovat do obývacího pokoje nebo ložnice a oddělit ji pouze opticky - barevně.

Kde je to možné, osadíme prosklené dveře. Opět se tak zbavíme příliš masivní plochy. Nakonec i do koupelny a WC můžou být dveře prosklené a oblíbená matná skla jsou téměř neprůhledná.

Rada devátá: Světlo vylepší celý prostor
Světlo dokáže zničit nebo naopak vylepšit celý prostor. Centrální světlo v místnosti bychom měli doplnit jedním nebo více funkčními světly.

Jsou jimi například bodovky nad pracovní deskou v kuchyni, osvětlení pracovního stolu či osvětlení zrcadla v koupelně.

Příjemnou atmosféru nám pak pomůžou naladit světla dekorativní. Využijeme je v době odpočinku, při hovoru či při sledování televize. Zajímavým pomocníkem je též stmívač.

Čím více světel v místnosti použijeme, tím víc můžeme pomocí nich měnit atmosféru. Dobře umístěná světla též rozjasní zvolené barvy.

Rada desátá: Na postel musíme chytře
Postel, obzvlášť ta pro dva, je nejrozlehlejším kusem nábytku. Ušetřit místo můžeme několika způsoby.

Jednou možností je sklopná postel. Přes den je umístěna ve vestavěné skříni a na noc sklopena do normální polohy.

Lůžkoviny bývají k posteli uchyceny pásem. Ovládání takovéto postele by mělo být snadné a bezpečné.

Další možností je rozkládací pohovka. V tomto případě ovšem kvalita spánku zřejmě trochu trpí. Výrobci většinou počítají pouze s příležitostným přespáním a tomu odpovídá i kvalita roštů či matrací.

Pokud to výška místnosti dovolí (potřebujeme alespoň 3,3 m) využijme pro spaní zvýšeného patra. Do prostoru pod patro můžeme umístit pohovku, pracovní kout nebo vestavěné skříně.

Nad spacím patrem by mělo být minimálně tolik místa, aby se nocležník dokázal na lůžku bezpečně posadit.

Při plánování malého bytu platí dvojnásob ono známé "dvakrát měř a jednou řež". Pečlivá rozvaha a důkladné naplánování se nám určitě vyplatí.


Témata: IKEA, kuchyně, Rozvaha