Jak se vyhnout problémům na úřadě.

Jak se vyhnout problémům na úřadě. | foto: iDNES.cz

Deset modelů, kdy musíte na úřad

  • 1
Musím mít na plánovanou opravu stavební povolení, ohlášení, nebo ani jedno z toho? V jakých případech bude nutné územní rozhodnutí nebo souhlas? Kdy je nutné oznámit změnu v užívání stavby? To jsou tři otázky, které budete řešit před započetím rekonstrukce domu. V přehledu modelových situací si najděte správný postup při jednání s úřady.

1) Kompletní renovace celého domu
Koupíte starší dům a chcete ho rekonstruovat. Vyměníte okna a střešní krytinu, zateplíte fasádu, přesunete některé příčky, ale nebudete nic přistavovat ani nastavovat.

Povolení: Asi se nevyhnete tomu, aby se změnil vzhled nebo podmínky pro požární bezpečnost, možná i zasáhnete do nosných konstrukcí. Pokud vzhled "negativně ovlivníte", což posuzuje stavební úřad, například na historickou budovu chcete dát křiklavě zelenou fasádu, musíte získat stavební povolení, bez územního rozhodnutí či souhlasu.

Podle některých stavebních úřadů není vždy nutné stavební povolení, a to u domů zastavěné plochy do 150 metrů čtverečních, dvou nadzemních podlaží a obytného podkroví (dům splňující podmínky ohlášení), místo něj postačí ohlášení.

2) Nástavba nebo přístavba
Chcete ke staršímu domu přistavět nové patro nebo ho rozšířit, a výsledná stavba bude celkově větší než 150 metrů čtverečních nebo mít více než dvě nadzemní podlaží a obytné podkroví.

Povolení: Budete potřebovat stavební povolení a územní rozhodnutí.

3) Přestavba stodoly na obytný dům
Koupíte stodolu, kterou se rozhodnete přebudovat na obytný dům. Vyměníte okna, zobytníte podkroví, přivedete inženýrské sítě.

Povolení: Potřebujete stavební povolení a pravděpodobně též územní rozhodnutí, musíte podat i oznámení změny v užívání stavby.

4) Z velkého domu dvougenerační
Bydlíte ve vile, kde je v přízemí kuchyň a sociální zařízení, zatímco koupelna a obývák v prvním patře, takže musíte běhat po schodech. Protože ve vile žijí dvě generace, chcete ji přebudovat na dva byty.

Povolení: Protože se pravděpodobně zasáhne do nosných konstrukcí a můžete negativně ovlivnit požární bezpečnost, budete potřebovat stavební povolení, bez územního souhlasu nebo rozhodnutí. U domů splňujících podmínky ohlášení může stavební úřad namísto stavebního povolení vyžadovat pouze ohlášení.

Poradce MF DNES architekt Patrik Tichý

"Neexistuje žádný trik, jak se při rozsáhlejší rekonstrukci domu vyhnout úřadům. Je lepší se tam předem informovat, zda budete potřebovat stavební povolení, či stačí jen ohlášení."

5) Půdní vestavba
Podkroví ve starším domě chcete upravit na obytné místnosti.

Povolení: Nemine vás ohlášení změny v užívání stavby. Pokud nezasáhnete do nosných konstrukcí a negativně neovlivníte vzhled domu, bude třeba ohlášení. Použití střešních oken může znamenat potřebu stavebního povolení.

To vše bez územního rozhodnutí nebo souhlasu. Úřady však někdy připouštějí možnost, že projdete územním řízením, a následné ohlášení nebo stavební povolení vám odpadne.

6) Oprava komínu a stavba krbu
Rozhodnete se ve svém domě vybudovat krb, bude vás tedy čekat úprava komínu nebo stavba nového.

Povolení: Potřebujete stavební povolení, případně ohlášení (u domů splňujících podmínky ohlášení), bez územního rozhodnutí či souhlasu. Bude však třeba územně plánovací informace.

7) Výměna oken
Ve starším domě chcete pouze vyměnit stará okna za nová.

Povolení: Pokud si necháte vyrobit stejná jako ta původní, nepotřebujete povolení ani ohlášení. Jestliže ta nová budou vypadat jinak, čeká vás ohlášení, bez územního řízení či souhlasu.

8) Výměna střechy
Rozhodnete se vyměnit střešní krytinu za novou, která vypadá stejně jako ta původní.

Povolení: Opravu nemusíte ohlašovat ani žádat o povolení. Jestliže však budete opravovat i krov, musíte mít stavební povolení, případně ohlášení (u domů splňujících podmínky ohlášení), bez územního rozhodnutí nebo souhlasu.

9) Oprava památkově chráněného domu
Pustíte se do jakékoliv stavební úpravy na chráněné památce.

Povolení: Vždy potřebujete stavební povolení, v závislosti na druhu prací případně i územní rozhodnutí nebo souhlas.

10) Nová fasáda a zateplení
Chcete zateplit dům, znamená to také novou fasádu.

Povolení: Nejčastěji to vyžaduje ohlášení na stavebním úřadě, bez územního rozhodnutí nebo souhlasu. Pokud použijete stejnou barvu jako původní, některé úřady nevyžadují ani ohlášení. U větších domů a výrazné změny barvy vás však může naopak čekat i stavební povolení.

,