Poslední zářijový víkend bude patřit architektuře. Navštívit můžete i Jižní Město.

Poslední zářijový víkend bude patřit architektuře. Navštívit můžete i Jižní Město. | foto: MAFRA

Skvělé procházky s architekty. Čekají vás slavné stavby i sídliště

  • 9
Architektonická procházka po (ne)rekonstruovaných bytech v panelácích sídliště Jižní Město se uskuteční v rámci Dne architektury. Navštívit můžete také další pražská sídliště, ale i slavné či naopak neznámé architektonické skvosty. Festival bude probíhat v sobotu a v neděli po celé republice.

Obyvatelé a návštěvníci více než čtyřiceti českých a moravských měst budou moci objevovat architektonické zajímavosti a neznámá zákoutí v doprovodu mladých architektů a teoretiků v rámci festivalu Dne architektury.

Po loňské úspěšné premiéře, kterou navštívily více než tři tisíce lidí, festival expanduje. V celkem 45 městech proběhne 29. a 30. září sedm desítek akcí, které osobitým způsobem přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti daného místa.

Organizátoři upozorňují, že všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou na kolech a náročným nabídne program i celodenní pěší výlety za architekturou. Většina komentovaných prohlídek potrvá přibližně dvě hodiny, v některých případech i s unikátní možností vstoupit do interiérů vybraných staveb.

V Praze lze navštívit sídliště, obchodní domy i slavné paláce

V hlavním městě se uskuteční rekordních osmnáct procházek, které povedou krom architektů i umělci a patrioti svých čtvrtí. Návštěvníci pražského programu mohou podniknout exkurzi na tři pražská sídliště (Solidarita, Prosek, Jižní Město), absolvovat cyklovyjížďku za moderní architekturou Prahy 6 a okolí s Milanem Mikuláštíkem či se vydat na dobrodružnou výpravu podél řeky Rokytky s architektem Janem Šépkou.

V nabídce je i výprava po stavbách německy mluvících architektů se studentkami teorie architektury Helenou Doudovou a Klárou Brůhovou. Procházka po Praze 1 představí stavby období od přelomu 19. a 20. století do třicátých let 20. století: Palác Vídeňské bankovní jednoty, Palác Adria, Palác Dunaj, Obchodní dům Brandýs, Obchodní dům Teta, Hotel Central a další.

S architektem Petrem Klímou lze navštívit tři pražské obchodní domy ze 60. až 70. let: Obchodní dům Kotva manželů Machoninových, Družba autorů Vaška, Klimeše a Růžičky a Máj architektů Eislera, Masáka a Rajniše.

Obchodní dům Kotva manželů Machoninových

"Zaznamenali jsme obrovskou odezvu ze strany návštěvníků, což považujeme za pozitivní důkaz zájmu o architekturu. Osobně bych se ráda vydala na setkání s autorem Modlitebny Církve bratrské Zdeňkem Fránkem do Černošic anebo bych vyjela na jednu ze tří procházek po Ostravě, a to ať už na setkání s historikem Martinem Strakošem, komentovanou prohlídku první pasivní administrativní budovy v ČR anebo zažít nové Vítkovice s Josefem Pleskotem", prozrazuje ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.

Součástí Dne architektury jsou letos také procházky po slovenských městech a exkurze do Berlína. Ve Vídni připraví prohlídky a dílny pro mládež rakouští a čeští architekti a umělci.

Občanské sdružení Kruh navíc poprvé nabídne Den architektury formou nevšedních vzdělávacích workshopů určených dětem a studentům vybraných škol, které povedou lektoři spolu s architekty.

Pro zastupitele vybraných měst Kruh rovněž organizuje odborné prohlídky, například 18.–19. října do Berlína za vzorem zdařilých rekonstrukcí a výstavbami památníků obětem 20. století.

Několik procházek, například v Klatovech, proběhne pod vedením hlavních městských architektů mladé generace. "Snažíme se představit současnou architekturu stejně jako upozornit na kontroverzní realizace či záměry. V řadě měst fungují komunity lidí, které se dlouhodobě zasazují o kultivaci svého prostředí," říká iniciátorka festivalu Marcela Steinbachová.