Christopher Holm-Hansen (Dánsko, škola: Technical University of Denmark),

Christopher Holm-Hansen (Dánsko, škola: Technical University of Denmark), Tastee. Indikátor chuti, který použitím receptorů založených na lidských chuťových pohárcích sdělí uživateli, co je třeba doplnit, aby bylo jídlo skvělé. | foto: Electrolux Design Laboratory

Designová lžíce by mohla trumfnout i kuchaře Pohlreicha

  • 12
Jejich nápady nahradí i mlsný jazyk šéfkuchaře nebo vyčistí vzduch v kuchyni pomocí vznášejících se bublin. Finalisté desátého ročníku soutěže Design Laboratory dostali totiž hodně speciální úkol: spotřebiče zaměřené na senzorické zpracování informací.

Do letošního jubilejního ročníku se přihlásilo 1 200 mladých designérů z celého světa, do semifinále postoupilo 30, do finále v Milánu už jen deset účastníků z Austrálie, Brazílie, Mexika, Číny, Dánska, Anglie, Nového Zélandu, Norska, Polska a Španělska.

Nakonec sice vyhrál Jan Ankiersztajn z Polska se svým Aeroballem, bublinkami, jež se vznášejí v prostoru a přitom čistí vzduch, ale všechny přítomné v sále milánského muzea designu Triennale, kde se finále konalo, i na internetu si získal Christopher-Holm Hansen.

Jeho Tastee neboli chytrá lžíce, která vám řekne, zda je pokrm dost slaný, sladký nebo jestli máte přidat to či ono koření, by mohla z každého kuchaře udělat mistra svého oboru.

Nápad dánského designéra získal třetí místo od poroty, ale i cenu veřejnosti, kde vyhrál zcela bezkonkurenčně.

V porotě tentokrát zasedli čtyři odborníci: šéfkuchař a nositel michelinské hvězdy David Oldani, který založil svou slavnou D'O Restaurant v roce 2003, návrhářka a bloggerka Kelly Beallová a Henrik Otto, designový ředitel Electrolux EMEA.

Jan Ankiersztajn (Polsko, škola: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Aeroball. Bublinky Aeroballu se vznášejí v prostoru a čistí i filtrují vzduch. Kde nestačí filtrace, přicházejí parfémované varianty.

Tři nejlepší

Vítězný koncept Aeroball představuje podle poroty revoluční způsob, jak zlepšit prostředí, v němž žijeme. Bublinky Aeroballu proplouvají a vznášejí se prostorem a přitom čistí a filtrují vzduch. Tam, kde nestačí pouhá filtrace, přichází Aeroball s parfémovanými variantami.

Design je v tomto případě inspirován přírodou, zářící povrch koulí absorbuje během dne světlo a v noci je vyzařuje zpět. Tyto drobné "domácí světlušky" zlepšují vzduch.

"Skoro ve všem se spoléháme na naše smysly, takže při navrhování nových spotřebičů je působení na smysly velmi podstatným faktorem," vysvětlil Thomas Johansson, designový ředitel společnosti Electrolux.

Ben de la Roche z Nového Zélandu získal druhé místo za návrh chladicí stěny Impress, která umožňuje uživateli vložit skladovací nádoby a lahve přímo do zdi. Impress využívá tepelně akustickou technologii a plyny jako argon nebo helium, které nepoškozují ozonovou vrstvu a nezatěžují životní prostředí.

Ben de la Roche (Nový Zéland, škola: Massey University), Impress. Chladicí stěna, která uchovává jídlo a pití v otevřeném prostoru, takže nic nepřehlédnete.

Svou volbu porota zdůvodnila: "Impress je vizuální zážitek, který spojuje úsporu energie a zjednodušuje spotřebitelům život."

Koncept Tastee od Christophera Holm-Hansena z Dánska, který se umístil na třetí příčce, je lžíce využívající receptory založené na lidských chuťových pohárcích a říká nám, které ingredience bychom měli přidat, abychom zlepšili chuť připravovaných pokrmů. "Tastee je nástroj, který pomáhá našim chuťovým buňkám objevit šéfkuchaře, který se ve vás skrývá," oceňuje na konceptu Tastee porota.

Téma roku

K naplnění tématu soutěže Electrolux Design Laboratory 2012 byli studenty designu vyzváni, aby se nechali inspirovat od profesionálů, šéfkuchařů, architektů či hotelových designérů. Měli vytvořit návrhy budoucích domácích spotřebičů, které by uživatelům poskytly intenzivnější smyslový zážitek.

Yunuén Hernández (Mexiko, škola: Centro de Investigaciones de Diseno Industrial - UNAM), Mo'Shere. Svému uživateli dovoluje experimentovat v kuchyni jako v případě molekulární gastronomie a špičkových šéfkuchařů.

Electrolux nepředpokládá, že by se nápady mladých designérů v nejbližší době vyráběly, je však nutné najít nové pohledy na fungování domácností v budoucnosti.
Porota tak hodnotila návrhy na základě intuitivního designu, inovace a z pohledu spotřebitele.

Vítěz soutěže získal šestiměsíční stáž v globálním designovém centru Electrolux a finanční odměnu 5 000 eur. Soutěžící na druhém a třetím místě si odnesli částky 3 000 a 2 000 eur.

"Před deseti lety jsme se vydali zmapovat budoucnost. Kam směřuje náš průmysl? Jak budeme vařit, prát a čistit své oblečení v příštích letech? Jak budou spotřebiče v budoucnu vypadat? K dnešnímu dni jsme ohodnotili více než 10 000 konceptů, ale každý rok vidím koncepty a nápady, které by mě nikdy nenapadly. Je to prostě skvělý zážitek," říká Henrik Otto, viceprezident globálního designu v Electroluxu.

Amy Mon-Chu Liu (Austrálie, škola: Queensland University of Technology), Treat.
Amy Mon-Chu Liu (Austrálie, škola: Queensland University of Technology), Treat.

Amy Mon-chu Liu (Austrálie, škola: Queensland University of Technoiogy), Treat. Dokáže potraviny uchovávat díky vakuování, jakmile bude končit doba spotřeby, začne "kapsle" zelenat a poté, kdy projde lhůta, prostě spadne jako "přezrálá" dolů. Pomocí mobilu lze na dálku spustit ohřev, přijdete domů a máte jídlo připravené.

Čeští studenti tentokrát postoupili do výběru 80 nejlepších, a to Lenka Andrášová s konceptem MOIO a Roman Blahynka s Wine Steward.