Pro zloděje, který zfalšuje dokumenty potřebné k převodu nemovitosti, je přesměrování pošty snadné. Přitom hlídat si nemovitosti své i celé rodiny je jednoduché.

Pro zloděje, který zfalšuje dokumenty potřebné k převodu nemovitosti, je přesměrování pošty snadné. Přitom hlídat si nemovitosti své i celé rodiny je jednoduché. | foto: Profimedia.cz

Podvedený majitel nemovitosti musí zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí

  • 27
Podvedený majitel, kterému zloděj ukradl nemovitost, musí uhradit daň ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti. Pokud dojde například k podvodnému převodu nemovitosti v ceně 3 milionů korun, musí se podvedený vlastník navíc ještě smířit se zaplacením daně ve výši 120 tisíc korun.

Daň z převodu nemovitosti se od 1. 1. 2014 změnila na daň z nabytí nemovitých věcí. Předmětem daně je úplatné nabytí nemovité věci, ale poplatníkem daně zůstává převodce (tj. původní majitel), bez ohledu na to, zda k převodu došlo podvodem, nebo ne.

Podle § 1 odst. 1 písm. a) zákoného opatření senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce vlastnického práva k nemovité věci, jde-li o nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou a převodce a nabyvatel se v kupní nebo směnné smlouvě nedohodnou, že poplatníkem je nabyvatel.

„Tedy ze zákona je poplatníkem převodce a pouze pokud je to v kupní či směnné smlouvě mezi stranami výslovně dohodnuto je poplatníkem nabyvatel,“ vysvětluje advokát Michal Klusák z odborného serveru Katastr365.cz.

V případě podvodných převodů pak logicky žádné takové ujednání ve smlouvě nebude (proč by na sebe podvodník dobrovolně přebíral povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí) a poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí bude podvedený vlastník nemovitosti.

Jak se krade nemovitost

Změny pravidel na katastru nemovitostí se vším nepomohou. Opět je tu nový postup, jak lze vše obejít a byt majiteli prodat pod rukou. Postup je to sice složitý, ale existuje a je třeba se mu bránit. Přinášíme několik možných postupů, jak se nekalému prodeji bránit. Čtěte ZDE.

„Když k tomu přičteme náklady za soudní výlohy, které jsou ve výši 50 až 100 tisíc korun, a to s nejistým výsledkem, hlídat nemovitosti celé rodiny by mělo být pro každého vlastníka samozřejmosti,“ říká Michal Klusák 

Daňově přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je majitel povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce po měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad vlastnického práva k nemovité věci.

K provedení vkladu může dojít i bez vědomí skutečného vlastníka, a to úmyslným podvodem, ale i administrativní chybou. Katastrální úřad má zákonnou povinnost vlastníka nemovitosti o každé změně informovat doporučeným dopisem, ale ani na ten se nelze úplně spolehnout. Pro zloděje, který zfalšuje dokumenty potřebné k převodu nemovitosti, je přesměrování pošty snadné. Přitom hlídat si nemovitosti své i celé rodiny je jednoduché.

Nejčastějšími podvody, kdy zloději nemovitostí dosáhnou podvodného přepisu vlastníka, je zfalšování smluvních dokumentů potřebných pro převod. Podle § 62 a 63 vyhlášky č. 357/2013 Sb., katastrální vyhláška v platném znění, se podpisy na listinách považují za pravé tehdy, jsou-li na listinách úředně ověřené.

Dírou do systému jsou tedy ověřené podpisy. Podpis na smluvní dokumentaci může ověřovat hned několik institucí: notář, Czech point, pošty, matriky a v zahraničí též zastupitelské úřady. Celkem může podpis ověřit přes pět tisíc subjektů s různou úrovní správy dat, a tedy i rozdílnou úrovní schopnosti odhalit zfalšovaný pas či občanský průkaz, plnou moc a podobně.

„Ač by to tak být nemělo, z logiky vyplývá, že čas ke kontrole pravosti občanského průkazu má poštovní úředník za přepážkou mezi příjmem zásilek a prodejem stíracích losů značně menší než hodnotově stejný ‚ověřovatel‘ v podobě notáře,“ upozorňuje Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com.

Jak se podvodům s nemovitostmi bránit?

„Podvod nenastane jen tak, každý vklad nejdříve na katastru čeká minimálně 20 dnů, než jej úřad provede. Veřejnost s velkou nelibostí nese tuto lhůtu a má za to, že katastrální úřad nic nedělá a jen jejich zápis zdržuje. Musím se postavit na stranu úřadu. Tato lhůta je naopak nejlepší období, ve kterém může podváděný vlastník zasáhnout nejúčinněji, nejefektivněji a nejlevněji, tedy zdarma a bez nákladů za advokáty. V této lhůtě stačí zaslat obyčejné nesouhlasné vyjádření vlastníka (zdarma ke stažení zde) a katastrální úřad žádný podvodný vklad neprovede, a tedy se nebude vůči čemu dále bránit a napravovat,“ vysvětluje správný postup Patrik Nacher.

O tom, že se s nemovitostí něco děje, někdo ji prodává či žádá do katastru zapsat jakékoliv další právo (například věcné břemeno), byste měli být jako její vlastník automaticky informováni.

Vybrat si můžete z několika možností:

  • Katastr nemovitostí vám informaci zašle buď na adresu místa trvalého pobytu, nebo do datové schránky. U katastru nemovitostí si lze rovněž za jednorázový poplatek 200 korun zřídit službu sledování změn v katastru. Ta vás bude automaticky a ihned informovat o všech změnách a manipulacích s vaší nemovitostí. Služba se dá objednat i na e-mail nebo SMS. Je nutné katastr osobně navštívit, případně poslat žádost s ověřeným podpisem, nebo vše provést přes datovou schránku.
  • Služba Katastr365.cz bude automaticky sledovat pohyby na katastru nemovitostí. Základní balíček stojí 199 korun na rok. Za tuto cenu bude vše sledovat denně a při zjištění změny zašle obratem informaci až na pět e-mailových adres. Zasílání SMS zprávou se plánuje do budoucna. Sledování změn v katastru si lze zřídit on-line bez jakékoliv návštěvy či ověřování podpisu.
  • Služba Strážce katastru je hlídací pes katastru a první pomoc při problémech s katastrem. Při zjištění změny zašle obratem informaci emailem nebo SMS zprávou či oběma způsoby. Sledování změn v katastru si lze zřídit on-line bez jakékoliv návštěvy či ověřování podpisu. Kdykoliv můžete přidat více nemovitostí ke sledování nebo je naopak ze sledování vypustit (cena se tomu přizpůsobí).