Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dali přednost staršímu domu

aktualizováno 
Okolo měst vyrůstají kolonie nových domů, kterým se říká satelitní městečka. Je o ně stále zájem, avšak najdou se i tací, kteří si raději pořídí starší dům ve vesnici. A právě k tomu dospěli před sedmi lety i manželé Brožovi. V panelovém domě v pražských Řepích se Brožovým už přestalo líbit. Rozhodli se proto, že si pořídí domek se zahradou.

Rozhodování, jakou lokalitu vybrat, však nebylo jednoduché, neboť Ivana Brožová chtěla co nejblíže Praze.

"Manželka měla představu vlastního domečku s vchodem ze sklepa do metra a v zeleni," směje se Vladimír Brož. "Bylo ale jasné, že sehnat dům v Praze bude nad naše finanční možnosti," dodává. Začali se proto poohlížet po domě na jihozápad od města s kopcovitým terénem.

Satelit byl pro ně drahý
V té době začala výstavba v Rudné u Prahy a Brožovým se naskytla možnost koupit si nový dům. Za holý domek bez zařízení s malou zahradou požadovala firma peníze, které Brožovi nemohli dát dohromady. Rozhodli se proto, že si raději koupí za stejné peníze starší domek ve vesnické zástavbě.

"Tehdy v Rudné stálo pár domků, takže to ani jako satelitní městečko nevypadalo. Ale dnes? Když vidíme, co postavili, už bychom tam ani nechtěli," říká Ivana Brožová. Uznávaný odborník na tvorbu krajiny Václav Cílek z Akademie věd se tomuto rozhodnutí nediví, protože podle něj zde chybějí sociální vazby.

"Pokud totiž nemáte auto nebo když výrazně zdraží benzin, stáváte se vězni za okny, před kterými se nic neděje a odkud je daleko na návštěvu i do obchodu," říká Cílek. "To vyhovuje mladým a značně zaměstnaným lidem, ale pro ty středního a vyššího věku nebo pro nemocné či osamělé se stávají jistým druhem vězení."

Velký pozemek je přednost
Manželé Brožovi nakonec narazili na starší domek v Mořině nedaleko Karlštejna, který koupili za 2 200 000 korun i s vybavením. Bylo to sice relativně daleko od Prahy, ale neváhali ani okamžik.

"Je to zabydlená vesnice, na zahradě stály vzrostlé stromy, jsou tady obchody, škola, pošta - prostě všechno funguje. Jezdí sem autobus, takže i do města se relativně v pohodě dostanete," říká Brož.

Pozemek, na kterém dům stojí, je prostorný a členitý. To se v satelitech vidí jen málokdy. Tam nejsou výjimkou ani pozemky kolem 400 metrů čtverečních a úzké ulice, kde se dvě auta jen stěží vyhnou. "A není se ani co divit. Je to zájem těch, kteří tam domy stavějí a prodávají, ale mnohdy i jejich klientů," říká šéf stavebního úřadu Černošice Vladimír Voldřich.

Kolik stojí dům

Ceny nově stavěných domů a starších domů v nabídce realitních kanceláří

Nové domy

* Rodinný dům Hostivice-Sadová, 3+1, 73 m2, pozemek 182 m2
Cena: 2 551 233 Kč

* RD Popůvky u Brna, 5+kk, 92,6 m2, pozemek 400 m2
Cena: 3 060 000 Kč

* RD Průhonice - Zámecká čtvrť, 5+1 s garáží, 190 m2, pozemek 883 m2
Cena: 8 230 247 Kč

Starší domy

* RD Vrňany, Praha-východ, 5+2, 144 m2, pozemek 348 m2
Cena: 2 380 000

* RD Kožlany, Plzeň-sever, 6+2 s garáží, 158 m2, pozemek 800 m2
Cena: 2 500 000

* Dvougenerační dům Tursko, Praha-západ, 2+1 a 5+1, 300 m2, pozemek 533 m2
Cena: 5 000 000

"Vždyť při dnešních cenách pozemků kolem dvou a půl až tří tisíc za metr čtvereční by konečná cena domu byla neúnosná. Proto je největší zájem o domy na menších pozemcích."

Přesto se některé obce snaží, aby domy měly zahrady větší. "U nás jsme se například dohodli, že nebudeme povolovat výstavbu nových domů na pozemcích menších než osm set metrů," říká Voldřich.

Rozmanitá architektura
Kritici satelitních městeček jim často vytýkají i architekturu, která se mnohdy podobá známému přísloví - každý pes jiná ves. "Ale tak je to přece ve všech městech. V Praze stojí vedle sebe secesní dům, barokní a funkcionalistický a nikomu to nevadí," říká Voldřich.

"Ale protože jsou městské domy obklopené zelení a jsou kolem nich veřejná prostranství, vůbec vám to divné nepřijde. A to je problém satelitů - chybí v nich zeleň, parky, lavičky, náměstíčka..." I to je podle něj logické. Firmám stavějícím nové domy v satelitech se veřejná prostranství nevyplatí. Zabírají totiž místo pozemkům, které se dají výhodně prodat na stavbu rodinných domů.

"Pozemky, na nichž stojí domy, firmy prodají, ale ostatní prostory musí vrátit zpět obci," vysvětluje vedoucí stavebního úřadu z Černošic. Dnes se však situace začíná měnit a obce se snaží přimět investory, aby satelitní městečka stavěli již podle nových zásad. "Není to ale tak jednoduché. Obce musí změnit územní a regulační plány a to je běh na dlouhou trať. A také to stojí nemálo peněz."

Pozor na špatnou koupi
Ale koupit naopak starší dům, nemusí být také vždycky výhra. Spousta z nich, i když jsou po rekonstrukci, může mít vady zaviněné stářím, které nejsou na první pohled patrné. Třeba ztrouchnivělé krovy, zatékající střechu, vlhkost v části domu či shnilé podlahy schované pod kobercem.

Starý dům také potřebuje víc investic na nejrůznější opravy a úpravy, což v novém domě odpadá. "Starý dům je sice na počátku levnější, ale člověk musí počítat s dalšími investicemi, aby dům vyhovoval," říká Miluše Netolická z Central Group.

"Nový dům je výhodnější investice, nehledě na to, že člověk si může ještě před stavbou sám upravit vnitřní dispozice i zařízení, jako je kuchyň, koupelna, obklady či podlahové krytiny," dodává.

Staršího domu se nemusíte bát

Koupě staršího domu má svá pro i proti. Generální ředitel Českomoravské realitní Petr Vosmík však vidí spíše klady. "Starší domy jsou většinou v již zabydlené zástavbě, a to je rozhodně jejich největší klad," říká.

Považujete za výhodnější koupit a rekonstruovat starý dům v obci než si pořídit novostavbu?

Určitě ano, vždyť u novostavby jsem odkázán na to, co mi stavební firma provede, zda dodrží kvalitu i termíny a nakolik se budu dohadovat ohledně víceprací, nedodělků, reklamací a podobně. Vnabídce realitních kanceláří jsou přitom i relativně nové hotové domy - mají jasnou kvalitu, stavba je sedlá a odpadá problém dokončovacích prací u novostaveb. Navíc starší domy jsou v zabydlené zástavbě, kde se nemusíte zaobírat několik let výstavbou na okolních pozemcích, čekat na dokončení cest a podobně.

V čem vidíte hlavní úskalí současných satelitních městeček?

V přetrhání dosavadních vztahů v místě bývalého bydliště a někdy obtížném navazování nových. Dále v chybějící infrastruktuře, zejména v případě rodin s dětmi, která nutí rodiče vozit děti autem do školy a za zájmovou činností.

Bude zájem o výstavbu satelitů pokračovat?

Určitě, ale bude se klást stále vyšší důraz na kvalitu výstavby i okolního prostředí. Také se budou zvyšovat požadavky kupujících na infrastrukturu a dopravní dostupnost, aby se neopakovala situace jako u výstavby někdejších sídlišť, kdy se zpočátku stavěly pouze bytovky bez infrastruktury a ta se řešila až následně. Navíc český zákazník se stává náročnějším, má si z čeho vybrat a po právu vybírá.

Novostavba dává větší komfort

Odpověď na otázku, zda si nechat postavit nový dům, nebo rekonstruovat starší, je podle obchodní a marketingové ředitelky Miluše Netolické ze společnosti Central Group jednoznačná: nový dům. U něj totiž podle ní nehrozí, že by v nejbližší době vyžadoval výraznější investici na rekonstrukci. "Ani cena není nijak horentní. Vždyť nejlevnější nové domy pořídíte už kolem dvou a půl milionu i s pozemkem," říká Netolická.

Považujete za výhodnější koupit a rekonstruovat starý dům v obci než postavit novostavbu?

Určitě je výhodnější pořídit si novostavbu. Starý dům je sice na počátku levnější, ale člověk musí počítat s dalšími investicemi na rekonstrukci a dispoziční úpravy, aby dům vyhovoval. Postupně na něm můžeme nacházet "nemoci" starých domů, které při koupi nemusí být na první pohled patrné, například ztrouchnivělé krovy, zatékající střecha, vlhkost v části domu, shnilé staré podlahy, které mohou být potaženy kobercem, ale jsou na výměnu, a podobně.

Jaká je poptávka po nových domech v satelitech kolem velkých měst?

Zájem je stále značný, ale hodně záleží na lokalitě. Je důležité, aby byla dobře dostupná z centra Prahy a zároveň aby splňovala komfort dnešního moderního bydlení. Také záleží na ceně. O cenově dostupné domy, které se dají pořídit již za dva a půl milionu korun včetně pozemku, je značný zájem. Například v Hostivicích bylo prodáno více než čtyři sta rodinných domů a parcel.

Vyplatí se koupit si nový dům na klíč, nebo si ho nechat postavit od stavební firmy?

Pokud člověk může kupovat dům dopředu a nepotřebuje ho okamžitě, vyplatí se nechat si ho postavit. Všechny firmy umožňují úpravy dispozic rodinných domů, výběry podlah, obkladů a dlažeb a další dílčí úpravy, a člověk tak má dům svých představ a potřeb. A to nechci opomenout cenu: většina firem nabízí cenu domu nižší při výstavbě než až po dokončení v upravené lokalitě, což je logické. Co se týče výběru domu, tak záleží opravdu na potřebě klienta - zda mu stačí malý dům pouze s předzahrádkou nebo má pětičlennou rodinu, která samozřejmě vyžaduje úplně jiné nároky. Otázkou jsou i finance, i když nyní jsou hypotéky stále příznivé.

Kam podle vás povedou evropské trendy v bydlení? Budou se stavět další satelitní městečka?

Myslím, že ano. Evropské trendy změní určitě architekturu a vybavení rodinných domů, ale zájem o ně bude i nadále.

Vidíte nějaká úskalí současných satelitů kolem velkých měst?

Vysloveně úskalí asi ne. Kladem je, že lokality se stavějí najednou, a tak jsou kompletně k určitému termínu čisté a připravené k bydlení. Pak už stačí jen zeleň a nové městečko se stane malebné a příjemné pro bydlení.

Hitem současnosti jsou satelitní městečka. Jedno z nich je také v Nebušicích severozápadně od Prahy, kam se v současné době stěhují ve velkém majetní obyvatelé tohoto města. Tzv. podnikatelské baroko poznamenalo zdejší architekturu velmi silně.

Nový dům v satelitu by přišel rodinu Brožových na stejné peníze jako domek po rekonstrukci na Mořině. Navíc bylo v ceně i vnitřní vybavení.

Autoři:
Nejčtenější

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

1
Věčně opilý soused je vulgární a vše mu vadí. Z bytu se mu line zápach

Bydlím v brněnském činžáku, do kterého se před rokem nastěhoval starší soused, který chodí domů opilý, je vulgární a vadí mu vše, co je umístěné na společné...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Další z rubriky

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Kemp Nedamov stojí na Kokořínsku od 70. let minulého století.
Autokemp Nedamov v Dubé vstal z mrtvých. Oživení pokračuje

Na Kokořínsku stojí od 70. let autokemp Nedamov u Dubé. V roce 2013 se areál zbavil nevyhovujících chatek a nahradil je stylovými domky od architektonického...  celý článek

Design a vyznění moderní dřevostavby určil pozemek a orientace ke světovým...
Postavili si dřevostavbu přezdívanou hausbót. Bydlení si v ní užívají

Místo, na němž dnes stojí moderní dům z modřínového dřeva architekta Michaela Malysy a jeho rodiny, o sobě dalo vědět zhruba před šesti lety zcela náhodou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.