Cukrárna Myšák: rekonstrukce za 30 milionů

  1:51
Byla to unikátní cukrárna. A ještě výjimečnější cukráři, na něž dodnes vzpomínají mnozí účastníci světových soutěží. Většina běžných zákazníků si však může pamatovat jen pohár Karamel. Přesto se znovuotevření Cukrárny Myšák stalo velkou výzvou pro architekty i provozovatele.

Výjimečnost této cukrárny má řadu důvodů: desítky let existence, unikátní interiér i boj o zachování budovy ve Vodičkově ulici v Praze, v níž sídlila. Nakonec z domu zbyla téměř jen fasáda, připisovaná slavnému architektovi Josefu Gočárovi.

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš však říká: "Je to Gočár s otazníkem. Neexistuje stoprocentní důkaz, že jde o jeho dílo. Fasáda není v autorizovaném seznamu jeho prací, víme ovšem, že je neúplný. V rodinné kronice z 50. let se však objevuje zmínka, že se František Myšák na Gočára obrátil, byl to rodinný přítel."

Na barevném plánu fasády, který se nalezl, také jméno Gočár nenajdete, pouze razítko: Josef Čapek, mistr zednický. Ten si teprve časem udělal zkoušky na stavitele, nebyl to tedy žádný světově známý architekt, jak se mylně uvádí. Právě on stojí za přestavbou domu z počátku 20. let minulého století.

Zdeněk Lukeš nemá rád ani označení rondokubismus, kterým se fasáda běžně nálepkuje: "Kubismus je něco mnohem závažnějšího, mnohem přiléhavější je termín národní dekorativismus."

Na zachování fasády památkáři trvali

Na zachování fasády památkáři trvali

Rekonstrukce na poslední chvíli

Myšák také nemusel být. Po zboření dvou tzv. Vosátkových domů, které se nacházely hned vedle, to s ním totiž nevypadalo dobře. V roce 2006 se dokonce zřítila štítová zeď. Fasáda naštěstí zůstala.

Rekonstrukce domu s cukrárnou, který tvoří jednu ze dvou částí projektu Myšák Gallery, tak nebyla rozhodně jednoduchá.

V přízemí se sice zachovala  část původního vybavení, v prvním patře však zůstaly jen  fabiony kolem dveří. Vše ostatní zmizelo hned po znárodnění, zkázu dokonali nejrůznější "podnikatelé" po sametové revoluci.

Kolem pultu v přízemí procházejí zákazníci ke schodišti do prvního patra

Kolem pultu v přízemí procházejí zákazníci ke schodišti do prvního patra

Nakonec architekt Jan Špaček, autor projektu, získal od památkářů souhlas s koncepcí repase přízemí, kde centrální bufet nahradila stylová replika.  

V přízemí zůstala zachována piškotová – mozaiková – podlaha, obnovily se malby na stropě, mramorové schodiště i dřevěné niky či unikátní štuky. Repasovaný je také portál cukrárny a vstupní dveře.  

Přízemí v orientálním stylu zůstalo zachováno i díky tomu, že zde sídlila prodejna Český granát, které dekorativní styl vyhovoval. Bohužel vitríny na zákusky zmizely a ani četné inzeráty nepomohly získat je zpět, stejně jako ostatní zařízení. To, co zafungovalo například u Loosovy vily, se nezdařilo.

Ověskové lustry byly vyrobené v České republice

Ověskové lustry byly vyrobeny v České republice

V prvním patře - při respektování původního prostorového řešení – se Jan Špaček  rozhodl nahradit původní vybavení současnými materiály tak, aby evokovaly zdobný styl prvorepublikové cukrárny.

"Dispozice sice příliš praktická není, ale rozhodli jsme se ji zachovat, k této cukrárně vždy patřila," říká zkušený architekt.

Celkem má cukrárna tři patra. Nejnižší slouží jako přípravna zákusků a zmrzliny, přízemí nabízí velký oválný pult, za nímž vás mramorové schodiště dovede do prvního patra.

Celková kapacita je 144 míst, všechny prostory jsou bezbariérové. K výstupu do patra je však třeba využít výtah, k němuž je ovšem vstup z pasáže Myšák Gallery.

Rozdělení cukrárny na dvě části v prvním patře zůstalo zachováno

Rozdělení cukrárny na dvě části v prvním patře zůstalo zachováno

"Bylo těžké vytvořit dialog mezi přízemím  a prvním patrem, protože nahoře se takřka nic nedochovalo. Fotografie původního stavu sice existují, ale vytvářet jeho kopii nemělo smysl," vysvětluje architekt Špaček.

Na rozdíl od původního vybavení byly vybrány pohodlnější čalouněné židle, plánované atypické barové pulty byly však na přání investora nahrazeny tvarově podobnými italské provenience (firma ISA).

Do repasovaných dřevěných nik v obkladu stěn v přízemí byly nakonec vloženy pouze prosvětlené plochy z materiálu Hi-Macs, na které se aplikovala oválná zrcadla.
Ta se pak objevují i v dalších částech prostoru na bočních, šedočernou ornamentální tapetou pojednaných, stěnách, ale již v kombinaci s  neobarokními svítidly od firmy Moooi.

Cukrárnu zdobí fotografie původní podoby

Cukrárnu zdobí fotografie původní podoby

Aby splnila svůj účel, jsou v půli svisle rozříznuta a "přiložena" na zrcadlo. "Vytvořili jsme tak nástěnné svítidlo v ploše zrcadla, jak tomu bylo i v původním řešení z 20. let minulého století," říká Jan Špaček.

Moderní materiály

Tradiční mramor, štuky či dřevo nahradily zejména v prvním podlaží moderní materiály. "V ploše podstupnic mramorového schodiště se rozvíjí podsvětlený  dekor na materiálu Hi-Macs. Dekor se uplatňuje v plné míře v celém interiéru prvního patra," popisuje architekt Špaček.

Ten využil transparentnost materiálu Hi-Macs i u stropu v prvním patře. Moderně pojatý dekor tak napomáhá dialogu mezi víceméně zachovalým dobovým interiérem přízemí a soudobě řešeným prostorem horního podlaží.

Schodiště s podsvícenými podstupnicemi z materiálu Hi-Macs

Schodiště s podsvícenými podstupnicemi z materiálu Hi-Macs

Dekor Jan Špaček použil i na stropě v prvním patře, a to na materiálu Barrisol. Jde o polyvinylovou fólii, která se vypíná do obvodových lišt. Zakryje tak nerovnosti stropu, staré rozvody či elektrické vedení. Fólie je nehořlavá a  antistatická, nevyžaduje proto takřka žádnou údržbu.

Slavná historie

Za první republiky patřil interiér Myšáka mezi nejvyhlášenější. A to měl velikou konkurenci, tehdy bylo podle pamětníků v hlavním městě kolem 725 cukráren! Jména Myšák, Juliš, Štěrba, Berger -  to byla tehdejší cukrářská elita.

Stejná chodila k Myšákovi – od prezidenta Masaryka, Emy Destinnové až po básníka Svatopluka Machara či herce Oldřicha Nového.

Samotný noblesní interiér by však cukrárně nestačil, důležitá byla kvalita zákusků a zmrzlin. František Myšák a zejména pak jeho syn představují dodnes oceňovanou extratřídu.

Schodiště do prvního patra

Schodiště do prvního patra

Mezi nejlepšími světovými cukráři současnosti najdete mnohé, kteří se pyšní tím, že se učili u mladšího z nich. Pak se rozeběhli po světě a stále sklízejí nejvyšší ocenění.

Svou pověst si cukrárna uchovala i po znárodnění, byť zakladatel firmy zemřel v roce 1941 a jeho syn skončil po roce 1948 načas dokonce v jáchymovských dolech. Propuštěn byl prý teprve na přímluvu svého bývalého zaměstnance.

V roce 1958 se úžasné marcipánové výtvory Františka Myšáka dostaly až na Světovou výstavu v Bruselu (v roce 1975 vyhrál svou poslední světovou soutěž). V dalších letech se však přítomnost Františka Myšáka stala v cukrárně nežádoucí.

Její pověst a kvalita nabídky přesto přežila i "bolševika", který ji načas přejmenoval na Jahodový bar. "Když on vytvořil koš s houbami, nepoznali jste, že jsou z marcipánu. Měl takzvanou švýcarskou školu, klasické punčové dorty nebo kremrole ho nezajímaly," vysvětluje Bedřich Vesecký, který pracoval v 70. až 80. letech dvacátého století u Myšáka jako vedoucí výroby.

Salónek v prvním patře dodržuje původní dispozici

Salónek v prvním patře dodržuje původní dispozici

Sladká budoucnost

"Když jsem byl letos v lednu na světové soutěži v Rimini, přišel za mnou cukrář z Brazílie a vzpomínal, co všechno ho František Myšák naučil. Nebylo to poprvé, co jsem něco takové zažil, jeho žáci jsou po celém světě," vzpomíná Drahoslav Hvězda, prezident Společenstva cukrářů. 

"Deset let jsme se těšili, až se Myšák zase otevře, pro všechny cukráře je to veliká událost," tvrdí.
Odkaz Františka Myšáka oceňuje i Stanislava Kortánová, která se o něho starala v posledních letech jeho života (zemřel v roce 1992 v 85 letech).

Mrazicí desky pro cukráře jsou v republice jen dvě, jedna právě u Myšáka

Mrazicí desky pro cukráře jsou v republice jen dvě, jedna právě u Myšáka

"Byl výjimečný," říká s přesvědčením. Její cukrárna v Malé Hraštici využívá mnohé z toho, co se u Františka Myšáka naučila - i proto se stala již několikrát cukrárnou roku.

Společnost Ice Art, která má Cukrárnu Myšák v pronájmu, má  proto na co navazovat. Peter Freiwald, její jednatel, se při otevření netajil tím, že po Myšákovi už nic lepšího přijít nemůže.

Proto tu chtěl mít nejlepší cukráře i vybavení – najdete zde např. jednu ze dvou mrazicích mramorových desek pro přípravu cukrářských ozdob, které jsou v republice k vidění.

Dnes je však důležité jediné: Cukrárna Myšák opět funguje - rekonstrukce přišla na 30 milionů korun. Nabízí zajímavý interiér a zákazníkům i dorty a zmrzliny hodné své pověsti. Alespoň to provozovatel – společnost  Ice Art – slibuje.

Tedy včetně karamelu a smetanové zmrzliny (prý ji nabízejí jako jediní v Praze, kopeček za 25 korun). Právě vanilková zmrzlina vyráběná ze smetany stojí za neopakovatelnou chutí opěvovaného karamelového poháru.

Obnovená cukrárna chce opět lákat na výběr zákuslů a zmrzlin

Obnovená cukrárna chce opět lákat na výběr zákuslů a zmrzlin


Ing. arch. Jan Špaček

*1947  Praha

Jan Špaček se pohybuje od projektů výstav a interiérů až po stavby soukromého i veřejného charakteru. Jeho další projekty a následné realizace:

1997 -  Kavárna Slavia  v Praze (spoluautor Ing. arch. Jiří Špaček)
1999 -  Restaurace Pražské selátko na Pražském hradě
2002 -  Interiéry Kolovratského a Malého Fürstenberského paláce v Praze pro Senát ČR – Senátorský klub
2007 -  Restaurace Zlatá ulička na Pražském hradě
2008 -  Cukrárna Myšák, Praha

www.studio-spacek.cz

Autorský tým Cukrárny Myšák:

Ing. arch. Jan Špaček
Mgr. A.  Ondřej Štědrý
Mgr. A.  Dora Špačková
Mgr .A.  Petra Novotná
ak. mal. Radek Leszczynski
ak. mal. Jiří Brynda

Realizační tým:

Akant Art, s. r. o.  -  rekonstrukce původní štukové výzdoby a truhlářských prvků v přízemí
Interexpo Brno, s. r. o.  -  truhlářské práce (nábytek, dveře)
Kamenictví Jež, s. r. o.  -  obklady mramorem
DCH – Bohemia Trade, s. r. o.  -  zpracování materiálu Hi-Macs
Optimal, s. r. o.  -   tapety, draperie
Horizont, s. r. o  -  svítidla
Setec, s. r. o.  -  svítidla
CS Lyon Praha, s. r. o.  -  barrisolové stropy
Investorem a developerem projektu Myšák Gallery je Gallery Myšák, a. s., člen skupiny CEE Property Development Portfolio B. V.,  uzavřený realitní investiční fond se sídlem registrovaným v Nizozemsku, který byl založen na jaře roku 2004 Českou spořitelnou. Projekt je dílem architektů Martina Kotíka, ateliéru Omicron K a Studia Casua.

  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...