Čtyři varianty dětského pokoje pro školáka

  1:00
Běž se učit! Už máš udělané úkoly? Pokud vaše dítě právě nastoupilo do první třídy, uslyší asi tyhle věty velmi často. Aby školák mohl vaše přání splnit, potřebuje vhodné místo, kde by měl na učení klid. Přinášíme čtyři modely, jak může studovna vypadat.
Dětský pokoj rozdělte na pracovní, odpočinkovou a hrací zónu.

Dětský pokoj rozdělte na pracovní, odpočinkovou a hrací zónu. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

1. Pokoj pro prvňáka

Vzít, vyhodit a koupit nové
Dětský pokoj, který jste před lety tak pečlivě zařizovali pro nového člena rodiny, čeká revoluce. To, co stačilo malému dítěti, už pro prvňáka nebude dost. V tuto chvíli máte několik možností. Všechno dětské zařízení vystěhovat a pořídit zbrusu nový pokoj, který dítěti zase nějaký čas vydrží.

Nebo vyměnit jen některé vybavení tak, aby měl školák vše, co potřebuje. "Pro psychiku dítěte je lepší, když učiníte jen menší změny, tedy pokud pouze doplníte, co je potřeba, a nebudete předělávat celý pokoj od základů," myslí si architektka Helena Paz. I školák totiž bude stále potřebovat své hračky a prostor pro hraní.

První možnost vyjde samozřejmě dráž, na celou sestavu počítejte s desítkami tisíc korun. A pokud si necháte interiér navrhnout architektem a vyrobit na míru, ještě trochu peněz přidejte. Odměnou bude promyšlený a plně využitý veškerý prostor místnosti, spolu ladící a navzájem se prakticky doplňující vybavení.

Jestliže se rozhodnete dětský pokoj pouze "občerstvit“, stačí zajít do specializované prodejny nebo obchodního domu s dětským nábytkem a pořídit školácký nábytek jako sestavu psacího stolu, pracovní židle a úložných prostor nebo každý kus zvlášť.

Ceny se pohybují v řádu tisíců korun, záleží především na značce a kvalitě nábytku. Nevýhodou je, že když koupíte zařízení "každý pes jiná ves", můžete mít problém je v pokoji vzájemně sladit.

"Když šla dcera do školy, potřebovala jsem ke dvěma malým komodám a posteli dokoupit stůl a skříň. Požádala jsem o nákres architekta. Návrh byl pěkný, ale truhlář jej vyčíslil na 35 tisíc korun. Když jsem si představila, jak děti s nábytkem zacházejí, zapátrala jsem na internetu a našla přesně padnoucí stůl a dvě skříně. I s dovozem stály kolem 10 tisíc korun," popisuje zkušenost Jana Martincová, autorka odborného dětského serveru www.babyonline.cz.

Pokoj pro prvňáka

Tři zóny, které se prolínají

Ve chvíli, kdy máte nakoupené veškeré potřebné vybavení, je třeba ho v pokoji správně rozmístit. S tím vám může pomoci bytový architekt, u něhož si můžete zaplatit konzultaci.

Hodinová vyjde obvykle na 350 až 650 korun. Jestliže se do zařizování vrhnete sami, místnost si opticky rozdělte do tří zón - na spaní, hraní a učení. Nemusí být striktně oddělené, mohou se volně prolínat.

Do pracovní zóny patří určitě psací stůl se židlí. Nejvýhodnější je pořídit ty rostoucí, u nichž se dají nastavit rozměry - u stolu výška a sklon pracovní desky, u židle výška sedáku, opěráku a hloubka sedu.

Stůl by měl stát u okna, pravákovi by mělo světlo na pracovní desku dopadat zepředu nebo zleva, levákovi zprava. "Přímé denní světlo by dítě oslňovalo, lepší je to rozptýlené či cloněné,“ vysvětluje oční lékař Vít Machů, který spolupracuje s webem babyonline.cz.

"Nezapomeňte školákovi koupit nastavitelnou stolní lampu. Dejte ji pod úroveň očí, aby neoslňovala, a opatřete ji žárovkou o síle minimálně 60 wattů. Zároveň s ní by mělo vždy svítit hlavní světlo, jinak se oči rychle unaví.“ Do dětského pokoje jsou zcela nevhodné zářivky.

Nad stůl připevněte police na pomůcky, které je třeba mít stále po ruce. A nezapomeňte na nástěnku či magnetickou tabuli, na níž bude viset rozvrh hodin. "Praktickou pomůckou na stůl jsou podložky na psaní, dobře se na nich pracuje a dají se snadno očistit,“ dává tip Michaela Moravanská z firmy LOKKI International, která prodává dětský nábytek.

Výhodné je, pokud má stůl zásuvky, do nichž by šly uložit psací potřeby. Pokud je nemá, můžete jej doplnit pojízdným kontejnerem se zásuvkami, uvnitř nichž jsou přihrádky a pořadače, které dítěti pomohou udržet pořádek. Kout na učení vybavte ještě několika menšími skříňkami a knihovnou. Do blízkosti stolu umístěte odpadkový koš.

Pokoj pro prvňáka

Místo almary menší skříňky
Do klidného koutu místnosti, dále od dveří, umístěte zónu na spaní. Nejlepší místo pro postel je v rohu či alespoň u stěny, kde se dítě bude cítit bezpečně. Rozhodně ji nedávejte pod okno, kde by mohl být průvan a kde by se v noci mohlo bát.

"Je vhodné vyměnit dětskou postel za tu pro dospělé, případně za vyvýšenou, která se později dá přestavět na jednoduché nízké lůžko, nebo palandu, již je potom možné rozložit na dvě obyčejné postele,“ doporučuje Michaela Moravanská.

Praktické je, pokud má postel úložný prostor, chybět by u ní neměl noční stolek s lampičkou. Pro dvě děti v menším pokoji s dostatečně vysokými stropy můžete pořídit i vysoké postele - podle výšky pod ně můžete umístit psací stoly, skříňky na oblečení nebo třeba jen ponechat koberec na hraní.

Nedaleko od postele dejte šatní skříně. Spíše než objemné almary jsou vhodné menší skříňky a komody, jež by si dítě mohlo samo uklízet. Ovšem neměli byste to s nimi přehánět, abyste pokoj nezastavěli nábytkem. Abyste se vyhnuli haldám pohozeného oblečení, kupte školákovi němého sluhu nebo mu někam zavěste ramínko, případně přivrtejte háčky - klidně na vnější boční stěnu skříně.

Školní potřeby by ze školákova pokoje určitě neměly vytlačit hračky. Třetí zónu místnosti proto vyčleňte na hraní. Prostor nechte volný, na podlahu dejte jen kusový koberec, který je možné prát a má protiskluzovou úpravu.
Pokoj pro prvňáka

Žádné koberce a tmavé barvy
Jestliže jste změny v dětském pokoji vzali zeširoka a spojili je s celkovou rekonstrukcí místnosti, volte pečlivě materiály a barvy. Architekti doporučují pořídit do školákova pokoje nábytek ze dřeva či lamina v neutrálních přírodních tónech a doplnit ho pestrobarevnými doplňky.

Na podlahu se nejvíce hodí přírodní linoleum, laminátová či dřevěná plovoucí podlaha nebo parkety. Snažte se vyhnout celoplošným kobercům.

Stěny školákova pokoje by měly pokrýt decentní a spíše světlé barvy. Určitě se vyhněte tmavým odstínům, které by na dítě působily depresivně, stejně jako křiklavým tónům. V nich se školák nebude moci soustředit a budou ho rušit. Jednu stěnu pokoje můžete nechat bílou, aby si na ni dítě mohlo psát a malovat nebo si na ni vylepit plakáty a obrázky.

2. Prostor pro dva školáky

Všechno koupit dvakrát
Jeden dětský pokoj, dvě děti. Jedno právě nastoupilo do první třídy, druhé už je ostříleným školákem. Jak je v místnosti srovnat? Bude to úplně stejné, jako kdybyste zařizovali pokoj pro jedno dítě, jenom bude všechno dvakrát.

"Minimální velikost pokoje pro dvě děti je dvanáct, lépe však šestnáct metrů čtverečních. Místnost si zase rozdělíte na zónu na spaní, na hraní a na práci. U okna bude pracovní kout, postele u stěn a prostor na hraní mezi nimi uprostřed pokoje,“ popisuje architektka Petra Peřinová z ateliéru K4.

Prostor pro dva školáky

Každé z dětí by mělo mít svůj psací stůl a židli, to vše přizpůsobené věku a postavě. Není vhodné, aby se praly o jeden kus nábytku. "Jestliže v pokoji není dost místa, můžete si pořídit pouze jeden dlouhý stůl pro obě děti,“ dává tip architektka Helena Paz. Jinak však kupte každému dítěti vlastní úložné prostory na učebnice, knihy, psací potřeby a další školní pomůcky. Tak bude moci každé uklízet svoje věci.

Oběma dětem pořiďte kvalitní pracovní židli, která se dá nastavit podle potřeby. "Nemá smysl kupovat prvňáčkovi polstrovanou kancelářskou židli. Vhodnější je spíše nějaký omyvatelný materiál. A židle pro malé děti by neměla být na kolečkách," říká Helena Paz.

Pravý opak si však myslí Lucie Kuligová ze společnosti Delso, která prodává dětský nábytek. "Čalounění lze kdykoli sejmout a vyprat nebo koupit jiné. Kolečka u dětských židlí mají bezpečnostní dobrzdění. Když se dítě postaví, židle neodjede dozadu, a nehrozí tak pád do prázdna.“

Postel kupte každému dítěti zvlášť, dvojlůžko se do dětského pokoje nehodí. Do malých prostor můžete dát palandu, ale ne každému spaní ve výšce vyhovuje. Nad horním lůžkem navíc hůře proudí vzduch, což není pro spánek dobré.

Prostor pro dva školáky

Místa málo, nábytku hodně
Jestliže je pokoj pro dvě děti malý, můžete si vypomoci mobilním nábytkem na kolečkách. Odsunete je například ke stěnám a vznikne volný prostor na hraní. "Můžete si koupit i nábytkové stěny, které plně využívají prostor na základě vzájemného vysunování, zasunování a sklápění jednotlivých dílů," doplňuje Petra Peřinová.

"Prostor šetří skříně s posuvnými dveřmi, patrové palandy či postele se skrytým úložným prostorem. Dvířka do skříně můžete nahradit látkovými závěsy," přidává další tipy.

Pokud se přes veškerou snahu nemůže zařízení pro obě děti do pokoje vejít, zvažte, zda třeba nelze přestěhovat jinam objemné šatní skříně, v nichž je uložené například sezonní oblečení nebo věci, které děti nepotřebují tak často.

3. Studijní kout v malém bytě

Stůl pod postelí
Máte problém - dítě nastoupilo do školy a ve vašem dvoupokojovém bytě, zařízeném s přesností na centimetry, není lehké najít volný prostor pro pracovní kout. Ovšem nechat dítě učit se u jídelního stolu není právě ten nejlepší nápad, takže hledejte, nějaké místo se najít musí.

"Psací stůl s židlí a úložným prostorem by mělo dítě mít i v malém bytě,“ souhlasí Jana Martincová. "Kout umístěte tam, kde školáka nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny."

Helena Paz doporučuje vybrat klidné místo u okna, aby dítě mělo denní světlo. "Pokud to není možné, zařiďte mu studovnu třeba pod zvýšenou postelí nebo u stěny za paravánem," radí architektka. "Pak mu ale kupte kvalitní umělé osvětlení, aby dobře vidělo na pracovní plochu."

Studijní kout v malém bytě

Ani ve třídě není samo

To, že je školák neustále součástí rodinného dění, může se kdykoli na cokoli zeptat a není izolován nad učebnicemi ve svém pokoji, má i své výhody. "Naučí se například soustředit se ve větší skupině lidí, vždyť ve škole také studuje v přítomnosti dalších dětí," říká Jana Martincová.

Nechávat dítě nad učením příliš často samotné podle ní není moc dobré. "Zejména první tři měsíce byste měli na prvňáka intenzivně dohlížet a pomáhat mu při přípravě do školy. Později mu buďte k dispozici, když se bude potřebovat na něco zeptat."

Studijní kout v malém bytě

4. Zvláštní místnost pro učení

Odpor ke studiu
Jestliže jste na tom přesně opačně než v předchozím modelu, totiž že máte velký dům a o místo rozhodně nemáte nouzi, můžete dítěti zařídit samostatnou studovnu. Tedy místnost, kde se bude jenom učit.

Tahle varianta se však příliš nehodí pro prvňáky. Ti by naopak měli zůstat ve svém dětském pokoji, aby okolo sebe měli známé a přívětivé prostředí. Už samotný vstup do školy je pro ně velkou změnou, proč jim přidávat další?

"Samo slovo studovna zní chladně, navozuje pocit izolace, a dítě by tak mohlo mít z učení nepříjemný pocit," souhlasí Jana Martincová. Když tedy studovnu, tak pro větší dítě, třeba teenagera či studenta střední školy.

Zvláštní místnost pro učení

Učení "u kompu"
V pokoji by neměl chybět stabilní počítačový stůl s plochou pro psaní. Je to lepší řešení než umístit počítač na obyčejný psací stůl, protože ten nemá výsuvnou plochu pro klávesnici, držák či stojan na monitor ani police na počítačovou skříň, tiskárnu a další techniku.

Je dobré na pracovní desku stolu přidat nástavbu s policemi. "Děti začínají ve škole dostávat úkoly s počítačovou přípravou ve čtvrté až páté třídě. Takže dříve není důvod jim vlastní počítač pořizovat, ale vše je na rozhodnutí rodičů," říká pedagožka Irena Košutová, která spolupracuje se serverem babyonline.cz.

Ke stolu vyberte kvalitní kancelářskou židli a pojízdný kontejner či jiné úložné prostory. Část stěny pokoje by mohla pokrýt knihovna, ať už klasická, či otevřené police. Tam bude možné ukládat i jiné věci, třeba cédéčka.
Studovna může fungovat zároveň jako pokoj, kde bude dítě přijímat návštěvy, takže by v ní měla být i pohovka či křesla s odkládacím stolkem.

Zvláštní místnost pro učení

Jak správně sedět u psacího stolu
1. Při sezení na židli se musí celá plocha chodidla dotýkat podlahy. Mezi lýtkem a stehnem by měl být úhel 90 stupňů.
2. Pokud máte předloktí na pracovní desce, musí ruka svírat pravý úhel.
3. Mezi přední hranou sedáku a podkolenní jamkou by měla zůstat mezera sedm až deset centimetrů, pokud jsou záda opřena celou plochou.
4. Opěrka zad by měla končit pod lopatkami.
5. Zádům občas ulevte opřením těla o područky.
6. Při sezení je dobré střídat polohy a pohybovat se.
7. Neseďte na místě dlouhou dobu v kuse, dělejte pravidelné přestávky, během nich se projděte, protáhněte nebo se procvičte.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...