V ložnici převládá limetkově zelená. Čela postelí jsou vyrobena ručně

V ložnici převládá limetkově zelená. Čela postelí jsou vyrobena ručně | foto: Michaela Štouračová

Čtyři slečny spí ve společné ložnici, kterou ovládla limetkově zelená barva

  • 47
Dalším příspěvkem do soutěže o zajímavě zařízený pronájem je byt čtyř kamarádek. V Praze studují vysokou školu a místo kolejí se rozhodly pro společné bydlení. Proměny pronajatého 2+kk se ujala maminka jedné z nich. "Největší odměnou za mé úsilí je spokojenost všech obyvatelek bytu," říká šťastně.

Byt jsem zařizovala pro dceru a její tři spolužačky ze střední školy, které nyní studují vysokou školu v Praze a místo života na kolejích se rozhodly pro společné bydlení v pronájmu.

Na dobu studia si pronajaly byt 2+kk o velikosti necelých 60 metrů čtverečních s atypickou dispozicí. Měl kompletně vybavenou kuchyni, ale jinak byl zařízený jen postelemi, knihovničkou a jídelním stolem. Potřebám čtyř studentek svým strohým vybavením příliš neodpovídal.

Obě místnosti jsou oddělené pouze posuvnou příčkou a v každé z nich celou jednu stěnu zabírají okna. Výhodou je samostatná šatna o velikosti 4,5 metrů čtverečních. Úložné prostory proto nebylo nutné řešit.

Nad rozkládací džínovou pohovkou je samolepící dekorace

Nad rozkládací džínovou pohovkou je samolepící dekorace

Dispozice dvou navzájem propojených pokojů je ale spíše vhodná pro bydlení v páru, než pro čtyři studentky s různým denním režimem. Dívky se proto rozhodly, že společná ložnice bude v neprůchozí místnost s šatnou a pokoj s kuchyňským koutem bude sloužit jako jídelna, obývací pokoj a studovna.

Všechny čtyři se v bytě sejdou málokdy. Každá studuje jinou školu, mají různé rozvrhy a bydlí i poměrně nedaleko Prahy. Byt tedy využívají nepravidelně a takto rozvržené bydlení jim proto vyhovuje.

Limetkově zelená, žlutá a petrolejově modrá

Základem celého řešení interiéru byl výběr vhodných barev na stěny a na závěsy. Nakonec jsme vybraly tři poměrně výrazné odstíny: limetkově zelenou, petrolejově modrou a žlutou. Jsou použité ve všech místnostech a celý byt tak sjednocují.

Stěna za jídelním stolem je žlutá, obrázky jsou z kalendáře

Stěna za jídelním stolem je žlutá, obrázky jsou z kalendáře

Hlavní stěny v obou místnostech jsou limetkově zelené. Polopříčka a překlad mezi místnostmi, do něhož jsou posuvné dveře vestavěny, jsou z obou stran vymalovány petrolejově modrou. V ložnici na čelní zdi za postelemi a v druhé obytné místnosti na zdi za jídelním stolem je použitá žlutá barva.

Zelené jsou ještě dvě stěny v předsíni a zeď v kuchyni do výšky obkladu. V podobném barevném ladění jsou i průsvitné gázové záclony, které místnosti opticky uzavírají. Záclony jsme na okna upevnily ocelovými lanky a žabkami, které jsme stejně jako záclony koupily v Ikea. Pro barevné sladění interiéru byl důležitý i výběr povlečení.

Stůl je vyrobený z dávno odložené příčky, která kdysi zakrývala bok kuchyňské linky

Stůl je vyrobený z dávno odložené příčky, která kdysi zakrývala bok kuchyňské linky

K původnímu nábytku přibyla rozkládací pohovka s džínovým potahem, na které přespávají četné návštěvy, a pracovní stůl. Ten je vyrobený z dávno odložené příčky z masivu, která kdysi zakrývala bok kuchyňské linky v mém bytě. Postačil jen nový lak a nové stolové nohy. Skosený tvar příčky je původní a nebyl nijak upravován.

Protože postele slouží nejen ke spaní, ale často i ke čtení a učení, mají u hlavy nalepená měkká čela. Vyrobily jsme je ze sololitu a molitanu a potáhly džínovinou z metráže. Díky tomu ladí se sedačkou.

Noční stolky jsou různého původu, ale všechny jsou natřené stejnou modrou barvou. Jde o totožný odstín, který jsme použily na stěně. V hobbymarketu nám namíchali stejný odstín i pro syntetický nátěr.

Kuchyně byla v pronajatém bytě již kompletně vybavená

Kuchyně byla v pronajatém bytě již kompletně vybavená

Dívky se rozhodly pro společnou ložnici

Dívky se rozhodly pro společnou ložnici

Obrazy na stěnách jsou vyrobeny z fotografií ze starého kalendáře s geologickými motivy. Dostaly paspartu z barevných aranžérských čtvrtek z papírnictví a starší rámy. Prostor nad sedačkou oživila samolepící dekorace.

O další doplňky se postaraly nové obyvatelky, které s proměnou aktivně pomáhaly a prostor brzy zabydlely vlastními předměty a doplňky. Přibyla výzdoba na stěnách, květiny, akvárium s rybičkami a skládací židle pro početnější návštěvy.

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interier navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interier byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jejími autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interiér

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interier nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace BioActive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match.