Aplikovat důsledně cottage styl v městském bytě nebo vile je poměrně obtížné | foto: Dreamstime

Cottage styl: interiér, který pořídíte za pár korun v bazarech

  • 22
Z anglického slova cottage (chata, chalupa) je odvozen název stylu inspirovaného kulturou chataření a chalupaření. Ačkoliv má mnoho společného s country stylem, na rozdíl od solidního dojmu trvalého bydlení na venkově se v něm intenzivně odráží svoboda a uvolněná atmosféra prázdnin či rekreace. Vzniká spontánně, často s notnou dávkou improvizace, a působí proto velmi nenuceně, přirozeně a uvolněně.
Cottage styl je ideální pro zařízení opravdového "letního sídla" - bungalovu na pláži, romantické dřevěné chatky na břehu jezera nebo tradiční roubenky uprostřed horských štítů, kterou výborně využijeme i v zimním období.

Aplikovat důsledně cottage styl v městském bytě nebo vile je poměrně obtížné, protože čistě stylový interiér nepůsobí v kontextu více či méně rušného městského soukolí nikdy zcela přirozeně.

V posledních letech sílící romantické trendy využívají k navození příjemné atmosféry v městských interiérech alespoň některých prvků vypůjčených z country, popřípadě cottage stylu.

Jedná se především o široké využití přírodních materiálů, především masivního dřeva, proutí, slámy, banánového listí, bambusu a ratanu.

Také stylové doplňky, jako vazby z usušených plodů, pokroucené větve dekorativní vrby nebo dekorativní samorosty spolu s optimistickou decentní barevností navozují uvolněnou atmosféru.

Ozvuky cottage stylu tedy můžeme potkat i v ryze městském interiéru, který příjemně oživí a vnesou do něj závan romantiky.

Cottage styl

Podlaha
Stejně jako v country stylu najdeme na podlaze nejčastěji masivní dřevo, ať už to jsou prkna nebo palubky.

Můžeme sice zvolit moderní vícevrstvou podlahu s 3-4milimetrovou vrstvou masivního dřeva, ale stylový je masiv v plné tloušťce včetně nevyhnutelné daně - jemně se rozestupujících spár.

Krása přírodního dřeva nejlépe vynikne po ošetření bezbarvými čistě přírodními přípravky - zdravotně nezávadnými oleji a vosky.

Některé speciální povrchové úpravy (kartáčování nebo ruční hoblování prken) dokážou dřevu dodat patinu přirozeného opotřebení či zajímavou hrubou strukturu.

Pokud potřebujeme podlahu z nějakého důvodu ztmavit nebo zatónovat, opět nám pomohou speciální dekorativní oleje a vosky.

Pod jejich šetrným barevným závojem se budeme moci nadále těšit z dekorativní kresby a struktury dřeva, které s touto speciální povrchovou úpravou přirozeně dýchá.

Poslední cestou ke stylové podlaze je nátěr dřeva krycí barvou. Doporučuji citlivě vybírat mezi světlými pastelovými tóny a zjemnit je umělou patinou.

V ryze letních nebo dokonce přímořských sídlech uvítáme podlahu z materiálů, které nás při velkých vedrech příjemně ochladí.

Keramická dlažba je cenově dostupná a nabízí nepřeberné množství desénů, struktur a barev. Velmi oblíbená je léty prověřená barva terakoty a od ní odvozené nahnědlé, načervenalé a meruňkové tóny.

Praktická a nadčasově elegantní je jednobarevná dlažba v neutrálních odstínech hnědé, ozvláštněná žíháním, drobným melírem nebo umělou patinou.

Přírodní kámen je výrazně dražší nežli keramická dlažba, navíc jeho pravidelná údržba a kvalitní ošetření jsou značně náročné.

Nedostatky nám vyváží osobitou krásou a výraznou a nezaměnitelnou atmosférou, kterou s sebou do prostoru vnese.

Nábytek
Nábytek je obvykle také dřevěný a díky značnému skutečnému opotřebení či umělé patině působí často provizorním dojmem. Ten dodává uživatelům osvobozující uvolněnost při jeho každodenním užívání.

Zaručeně dobře působí přirozená barva dřeva, často nám však v jejím odkrytí zabrání technologie odstraňování starých vrstev laku.

Cottage styl vítá všechny pastelové jemné barvy, oživené umělou či přirozenou patinou. Starší, poctivý bytelný a citlivě repasovaný nábytek jako by svému uživateli naznačoval, že není nutné s ním jednat v rukavičkách a obávat se nějakého toho dalšího škrábnutí nebo šrámu.

Svou zpravidla dlouhou a často nastavovanou životní poutí osvobozuje svého uživatele do pocitů zodpovědnosti, opatrnosti a definitivy.

Cottage styl sluší kuchyni i koupelně
Obzvlášť v kuchyni a koupelně, nejnáročnějších provozech každé domácnosti, je cottage styl dobře čitelný a patrný.

Kuchyně ve stylu cottage má s rustikální kuchyní společný smysl pro detail a ruční řemeslné zpracování.
Typická je zděná kuchyňská linka, často bez vrchních skříněk, které úspěšně suplují jednoduché masivní dřevěné police.

Jako obklad za linkou se výborně vyjímají ručně malované dlaždice, nejlépe originální nebo zdařilé kopie historických vzorů. Spodní skříňky jsou uzavřeny buď prostými prkennými dvířky nebo jejich obsah zakrývá volně řasená látka.

Vybavení kuchyně ve stylu cottage je pořizováno často velmi nekonvenčními cestami bez zbytečných předsudků a především investic. Poměr výkon/cena přesně odpovídá účelu a je optimálně nastaven nákupem v bazarech a zastavárnách.

V koupelně se tak můžeme setkat s vyřazeným toaletním stolkem doplněným moderním zrcadlem, kuchyni vhodně oživí stará kredenc, která navíc poskytne pestrou řadu úložných prostor. Také stěna za kuchyňskou linkou poskytuje řadu možností pro uložení všeho potřebného.

Kromě otevřených polic a závěsných porcelánových zásuvek zde najdou místo také různé prvky drátěných programů včetně stylových tepaných doplňků. Vhodnou dekorací jsou staré kameninové nebo měděné formy na bábovku, litinové pekáče, pánve nebo struhadla.

Cottage styl

Svítidla

K navození té správné prázdninové atmosféry neváhejme využít stylová svítidla. Protože však mnoho výrobců často a snadno sklouzne v této kategorii ke kýči, je velmi obtížné ze současné nabídky dobře vybrat.

Pokud si tedy nejste zcela jistí svou volbou, navštivte raději několik bazarů a zastaváren - často tam naleznete za rozumnou cenu ukryté poklady.

Starší svítidla se stahovacími skleněnými stínidly jsou velmi praktická a nad jídelním stolem působí nenásilně a stylově, barevně tónované sklo dodá večeři nádech intimity.

Zaručeně stylově se bude v každém cottage interiéru vyjímat petrolejová lampa, jejíž pravidelné používání je jistou zárukou romantických večerů. Množství svícnů a svíček vykouzlí něžnou a velmi intimní atmosféru, ať už v interiéru nebo na zahradní terase.

Cottage styl hojně využívá souhru několika solitérních  svítidel - nejčastěji kombinuje stolní lampy se stojacími.

Stolní lampy mají zpravidla keramickou, dřevěnou nebo mosaznou nohu a stínidlo z hladké, plisované, decentně jednobarevné či jemně vzorované látky, která příjemně změkčuje vyzařované světlo.

Ostatní svítidla zaručující stálou, potřebnou a velmi praktickou hladinu světla v celé místnosti volme raději zcela nenápadná, zapuštěná do podhledů nebo uměle vytvořených předstěn, říms a půdy výklenků. V interiéru se nijak výrazněji neuplatňují, zapuštěná do stavebních konstrukcí jsou prakticky neviditelná.

Doplňky
Cottage styl obzvlášť sluší malým, útulným prostorům, jejichž stěny s oblibou zaplňuje praktickými drobnostmi, jakými jsou police, zrcadla či věšáky.

Vhodné jsou také všechny doplňky z přírodních materiálů, které interiér přirozeně ozdobí svou výraznou strukturou: proutěné košíky, dřevěné mísy, keramické dózy nebo zajímavě tvarované terakotové nádoby na zeleň.

Kromě pocitově "teplých" materiálů najdeme v cottage stylu i kov, nejčastěji na dvojlůžku a menších solitérních stolcích, držáku na noviny, stojanu na polena do krbu a podobně.

Chlad kovu je však nutné důsledně neutralizovat přírodním dřevem, koberci a textilem. Ten se zásadně podílí na celkovém vyznění, útulnosti a přívětivosti interiéru.

Textilní doplňky jsou proto obvykle voleny v jemných, oku lahodících tónech ozvláštněné případně klasickými drobnými vzorky: kvítky, proužky nebo stále aktuálními kostkami.

Materiál je - stejně jako v country stylu - výhradně přírodní: vlna, bavlna, hedvábí nebo len. Ty s sebou nesou uvolněnost při jejich užívání všemi členy rodiny, protože se dají snadno prát i na vyšší teploty, což ocení především rodiče malých dětí.

Zcela zásadním prvkem, který významnou měrou ovlivňuje celkové působení interiéru, je bezesporu krb, nejlépe s otevřeným ohništěm.

Pohled do plamenů živého ohně je i na prahu třetího tisíciletí lákavý, neodolatelný a ničím nenahraditelný. Obzvlášť v horských chatách ani chalupách nesmí krb chybět. Naopak v letních sídlech najdeme spíš zahradní grily pro večerní posezení s přáteli.

Barevnost
Stejně jako country styl tíhne i cottage styl k příjemným přírodním odstínům, které s sebou přirozeně nesou pocit klidu a harmonie.

Velmi oblíbené schéma se drží jemných světlých pastelových barev hnědé škály. Kombinace lomené bílé, slonové kosti, krémové, barvy bílé kávy, lískového oříšku nebo hořké čokolády vždy pohladí po duši a při citlivém dimenzování jednotlivých barev vytvoří nadčasově příjemnou barevnou harmonii.

Navíc neutrální základ můžeme snadno doplnit podle své povahy a vkusu. Barvu stěn, převládajících ploch prostoru, ladíme vždy k podlaze.

Neutrální základ vytvoříme pomocí smetanové, béžové a některé pečlivě vybrané exponované stěny či výklenky oživíme výraznějším teplým odstínem, například zrzavou nebo terakotovou.

V letních sídlech vystavených slunečnímu žáru nám pocitové ochlazení zajistí studené odstíny šedomodré, ledově bleděmodré, azurové, mechově zelené nebo pistáciové, vzruch do celé kompozice vnese fialová.

Cottage styl

Bílou barvou nešetřete

Elegantní jsou studené odstíny hnědé, šedohnědá, písková nebo barva bílé kávy. Čistá bílá barva sluší cottage interiérům v neomezeném množství. Kromě stěn ji proto často najdeme také na podlaze a nábytku.

V interiéru horské chaty bílou nutně zateplíme množstvím masivního dřeva a doplníme zajímavou strukturou přírodních materiálů, jakými jsou proutí, sláma nebo kůže.

Naopak v letních sídlech můžeme nechat vyznít studenou krásu, čistotu a jas bílé, která působí klidně a ze všech barev nejlépe odráží světlo, které s sebou často nese velkou dávku nepříjemného tepla.

Barvy stěn a ostatní povrchy volíme zásadně v matném provedení, které působí v kontextu okolní krajiny přirozeněji.

Kromě barevné výmalby se na stěnách interiéru v cottage stylu můžeme setkat s celou řadou dalších materiálů.

V letním sídle to bude nejspíš omítka s výraznou hrubší strukturou, v horské chatě nalezneme zdi z lomového kamene nebo velmi atraktivní roubené konstrukce.

Dřevěné palubkové podhledy zůstávají symbolem stylu a nejčastěji se s nimi setkáme v podkrovních ložnicích, které příjemně zútulní.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 5/2008.