Central Park na Parukářce

Central Park na Parukářce - Obyvatelé Central Parku na Parukářce budou mít k dispozici hlídaný park. | foto: CCP DEVELOPMENT

Co všechno musí mít luxusní bydlení

Podle realitních expertů vznikl v minulém roce největší počet bytů od sametové revoluce. Odborníci se shodují: Nejdřív se vyprodávají byty menších velikostí a levnější. Pořád rozhoduje cena. Jenže pražské kanceláře mají i své exkluzivní klienty, kteří jsou za úchvatný výhled na Pražský hrad či za apartmá s nadstandardními službami v domě ochotni platit desítky milionů.

„Poptávka i nabídka je limitovaná, těch bytů není moc, stejně jako klientů,“ tvrdí Milorad Miškovič z Real Estate Karlín Group.

Jaké požadavky mají tedy na bydlení lidé, které ekonomická situace příliš netíží? Každý makléř si je může spočítat na prstech – je jich totiž přesně deset.

1. Lokalita

Pražané jsou velkými patrioty. Často si koupí byt v části města, kde už bydlí. „Jsou tam zvyklí, jen si chtějí koupit lepší a pohodlnější bydlení,“ tvrdí Jiří Pokorný ze Satpo Development.

Jiné zase vábí atmosféra historického města. Tito kupci zpravidla upřednostňují překrásný výhled na střechy Starého Města nebo do zahrad. „Ale musí se smířit s tím, že nebudou mít k dispozici parkovací stání nebo je bude obtěžovat hluk z dopravního provozu,“ vypočítává nevýhody Tomáš Duda.

2. Dopravní dostupnost

Díky dostavbě metra se luxus rozmáhá i v širším okolí centra. „Lidé volí adresu trvalého pobytu i podle zaměstnání. Například v Praze 4 a 5 vítají napojení na kanceláře. Díky metru se začínají rozvíjet i Holešovice a Praha 8,“ tvrdí Milorad Miškovič z Real Estate Karlín Group.

3. Parkování

Největším problémem Pražanů se nechtějí zabývat ti, kteří si připlatí za přepych. Developeři to dobře vědí, a tak jsou ochotni vrtat pod zemí i do hloubky několika pater, jen aby každý vůz měl své místo. Dobrého parkovacího stání se ale většinou musí vzdát lidé, kteří si vyberou adresu v městské zástavbě.

4. Výjimečná architektura

Bohatí lidé se rádi stěhují do domů a budov, které nejsou jen tak k vidění, a je jedno, zda je to krásně zrekonstruovaný secesní dům, nebo vysoká hypermoderní věž z chromu a skla. „Lidé více cestují a více vidí. Doma se pak při plánování bydlení rádi obracejí na známé architekty, jejichž práce je zaujala,“ je přesvědčen Miškovič.

5. Vysoký standard dokončení

Je samozřejmostí, že člověk, který dá do bydlení několik desítek milionů, nemusí po předání klíčů pohnout v bytě ani malíčkem. Všechny spotřebiče, výbava, barevné sladění stěn a nábytku je dokonalé, protože je už předem prodiskutoval se svým prodejcem.

6. Landscape neboli úprava okolí

Tady záleží hodně na developerovi, na jak velkém pozemku může „hospodařit“. Ojedinělou ukázkou je Central Park na Parukářce, kde mají obyvatelé k dispozici oplocený a bezpečně hlídaný park. „J e to privátní komunita pouze pro rezidenty i se sportovním zázemím,“ představuje projekt, který nemá ve městě obdoby, Tomáš Zykán z CCP Development.

7. Dispozice bytu

Rozmáchnout se k neobvyklým řešením bytů mohou zpravidla jen projektanti nových rezidenčních domů. Stará zástavba v možnostech, jak naložit s prostorem, značně pokulhává. „Dobrým příkladem je zrekonstruovaný činžák na Loretánském náměstí. Cena za metr se pohybovala kolem 130 korun za metr čtvereční. Přitom místnosti v bytech byly malé, nevyhovující a úplně proti logice dnešního bydlení. Tu cenu tvořila především atmosféra místa,“ vysvětluje Tomáš Duda.

8. Počet bytových jednotek

„Jakmile je v jednom vchodu či budově více než 100 bytových jednotek, nedostanete tam luxusní klientelu. To je jasné pravidlo,“ představuje zákony trhu Miškovič.

9. Inteligentní bydlení

Zapojení internetu, telekomunikační technologie na špičkové úrovni je přesně to, co klient očekává. „Byt musí být připraven na lehkou a jednoduchou instalaci,“ prozrazuje přání „lepších“ klientů Milorad Miškovič.

10. Bezpečnost a servis

Dostatečně zabezpečená a chráněná budova s nadstandardní výbavou a vzhledem recepce je bod, který vynáší byt do vyšších cenových pater. A když k tomu developer přidá ještě služby, které si nezadají s těmi hotelovými – jako je prádelna, fitness centrum či hlídání dětí, nezbývá už k námitkám mnoho prostoru.

,