Obývací stěna - Jednoduchá obývací stěna působí v pokoji vzdušně. | foto: Nábytek Říha

Co sluší obývacímu pokoji? Jednoduché stěny

  • 32
Obývací pokoje už dávno nejsou plné mohutného nábytku. Masivní skříňové sestavy, které zakrývaly minimálně jednu stěnu obývacího pokoje dnes z našich bytů mizí. Moderní jsou teď variabilní kombinace, které si můžeme sami sestavovat podle vašich potřeb. Skládají se jen z několika málo kusů a obývací pokoj pak působí vzdušně.

Vše dobře naplánujte
Nejdůležitější při výběru obytné stěny je to, abyste si rozmysleli, jak bude váš obývací pokoj vypadat. Nakreslete si proto plánek pokoje a rozvrhněte si jeho jednotlivé části: místo na sezení, televizní a hi-fi část nebo jídelní kout.

Podle velikosti, kterou máte vyhrazenou pro obytnou stěnu, se můžete pustit do kombinování jednotlivých částí nábytkové sestavy.

Při výběru si pohrajte s otevřenými a zavřenými prvky i s rozdílnými výškami, stěna pak bude působit méně masivně. Do malých místností volte raději světlé barvy nábytku a odlehčenější sestavy.

Do moderního bytu rozhodně volte sestavy jednoduchých linií, které působí vzdušně. Ty jsou často složeny z položených či zavěšených nízkých skříněk v jedné úrovni a polic či skřínek v druhé a třetí úrovni.

Pokud si naopak potrpíte na starožitné kousky, myslete na to, že se budou lépe vyjímat ve velkém bytě v činžovním domě než v dvoupokojovém bytě v paneláku.

Obývací stěna

Kombinací u obytných stěn je nespočet, takže nehrozí, že by mohl mít váš soused stejný obývací pokoj, jako tomu bylo dříve.

Kombinujte materiály
Barev, povrchových úprav i stylů je na trhu nespočet. Moderní jsou dnes nábytkové systémy, které jsou zajímavé nejen svým tvarem, ale také kombinací jednotlivých druhů materiálů. Masivní dřevo se například kombinuje s kovem a sklem.

Oblíbenými druhy dřeva jsou exotické dřeviny, třešeň, ořech, buk, olše a javor. V pozadí nezůstávají ani sestavy barevné, u kterých převládá bílá, červená, ale také černá.

Musíte ovšem počítat s tím, že se použitý materiál odráží v ceně výrobku. Například obytná stěna z masivního dřeva je sice většinou dražší, ale také má mnohdy lepší řemeslné zpracování, což je znát i na její delší životnosti.

Nezapomeňte také na světelné efekty. Ideální jsou bodovky, které jednotlivé části nábytku zvýrazní a u knihoven jsou navíc velmi praktické a dobře poslouží při hledání knížek. Někteří výrobci nábytku nabízejí světelné systémy rovnou při koupi stěny.