Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co si dát do bytu? Laminát, nebo masivní dřevo

Už toho máte plné zuby. Vaše podlaha v obýváku je stará a nemoderní. Rozhodli jste se proto, že si dáte do svého bytu tolik oblíbenou plovoucí podlahu. Čemu dát přednost? Laminátu, nebo masivnímu dřevu? Každá podlaha má svá pro i proti.
Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha - Pokud si vyberete dražší podlahovou krytinu, pořiďte si ji včetně montáže přes firmu. Pak bude DPH pouze 5 procent (místo 19 pro vás jako kupce) - a to vám zaplatí pokládku. | foto: Archiv Living

Co všechno vás při výměně podlahy čeká? Nejprve musíte současnou podlahovou krytinu odstranit. Následuje úprava či příprava podkladu a nakonec pokládka nové podlahové krytiny.

Je jen na vás, zda si na některý z výše uvedených úkonů troufnete vlastními silami, nebo zda oslovíte profesionály.

Jedno moudré rčení praví: Vše je jen otázkou peněz. A právě proto, abyste nějaké ty peníze ušetřili (o drahocenném času a vlastních nervech nemluvě), máme pro vás několik rad:

Odstranění původní podlahové krytiny
Nebojíte se obyčejné práce? Pak zde můžete velice jednoduše ušetřit. Nebude to sice žádná horentní suma (i když jak pro koho), o to více ale budete moci později investovat do nové krytiny.

Strhnout starý koberec, PVC krytinu, vytrhat staré parkety či takzvaně odsekat dlažbu zvládne snad každý za pomoci obyčejného nářadí (majzlík, špachtle, škrabka, kladivo). Chce to jen chuť do práce.

Odstraněný materiál můžete odvézt na některý ze "sběrných dvorů" (jen v Praze je jich několik). Zde materiál bezplatně zlikvidují za předpokladu, že máte trvalé bydliště ve stejném městě. Firmy za takovou likvidaci platí!

Cena za takovou práci neboli úspora se může vyšplhat až na několik set korun za metr čtvereční, u firmy může být počítána jako vícepráce v hodinové sazbě (průměrně kolem 250 Kč/h), záleží na konkrétní situaci a stavu podlahy.

Profesionál si samozřejmě bude účtovat mimo vlastního odstranění krytiny i dopravu. Pokud bude pracovat například v pátém patře bez výtahu, tak i manipulační poplatek, likvidaci materiálu a podobně. A to už zanedbatelná suma nebude!

Jaký podklad zvolit?
Ve starých činžovních domech původní pochozí vrstvu většinou tvoří takzvaný prkenný záklop. Na něm bývá často po spolupráci s bývalým OPBH položena obyčejná dřevotřísková deska.

Tu bývá dobré odkrýt a zkontrolovat pro jistotu i vrstvu pod ní. Případné komplikace? Prkna mohou být shnilá, napadená dřevokazným hmyzem, prošlapaná, popraskaná, uvolněná a podobně. Napadená prkna budete muset vyměnit, uvolněná stačí přišroubovat.

Nejjednodušší způsob, jak takovou "podpodlahu" připravit pro pokládku, bývá položit nebo přišroubovat na ni další desky, například dřevotřískové (DTD), dřevoštěpkové (OSB), multifunkční panely (MFP), cementotřískové (Cetris) a podobně, cena se pohybuje od 60 do několika set korun za metr čtvereční.

Vyrábějí se také v menších formátech, (s nimiž lze lépe manipulovat) s perem a drážkou. Běžné totiž mívají desky rozměry 2,5 x 1,5 metr, menší formáty pak 0,6 x 2 metry, což už jsou rozměry, jež lze dát pod podpaží a jít.

Zmíněný systém je ovšem jen jednou z mnoha možných skladeb! Nevýhoda? Nové desky budou kopírovat případné nerovnosti podkladu. Pokud byste chtěli docílit perfektní roviny suchou cestou (ne beton), nabízí se několik variant "plovoucí podpodlahy" (stará prkna, hranoly a škváru odstraňte).

Jednou z možných variant je následující skladba (odspodu): fólie, liapor (granulát na srovnání nerovností), kročejová izolace (bloky - tvrzená pěna), dvě vrstvy desek OSB, Cetris a podobně, přeplátované a vzájemně prošroubované. Cena takové podpodlahy se pohybuje kolem 1300 korun za metr čtvereční včetně práce.

Jakou podlahovou krytinu vybrat?
Možností existuje dnes mnoho, vyberme pouze dvě nejzajímavější - plovoucí podlahy a masivní dřevo. Každý ze zmíněných materiálů má své klady i zápory.

Plovoucí podlaha
Jako plovoucí podlaha se dnes již nevyrábí jen notoricky známý "laminát" a "sendvič" s dýhou z masivního dřeva, ale i dřevěné palubky, průmyslová mozaika (sendvič), broušené a povrchově upravené OSB desky, korek a podobně.

Obrovskou výhodou usnadňující montáž je zámkový spoj, lepená varianta se dnes již prakticky nepoužívá. Proto byste se neměli bát, montáž můžete zvládnout vlastními silami. Návod s instruktážními obrázky bývá většinou součástí balíku, potřebné nářadí pořídíte za pakatel.

Důležitá je rovinnost, pevnost a vlhkost podkladu, dodržování dilatačních spár, tyto parametry byste neměli podcenit.

Cena materiálu se pohybuje již od několika desítek korun (obyčejný laminát ze supermarketu, tady však pozor!) až třeba po dva a půl tisíce korun za metr čtvereční ("sendvič" s dýhou nebo dřevěné palubky). Montáž od firmy bývá díky zámkovému spoji velmi levná, kolem 200 korun za metr čtvereční.

Masivní dřevo
Je to nejzajímavější a bezkonkurenčně nejhezčí a nejkvalitnější materiál. Bohužel také nejdražší (ale ne vždy!) a nejnáročnější, co se týká znalostí problematiky, podmínek na stavbě, zručnosti a fortelu při montáži a podobně.

Nabídka jednotlivých typů je obrovská a stále se rozšiřuje - parkety (vlysy), palubky, lamely, kazety (parketové čtverce), mozaiky a stále více oblíbená průmyslová mozaika (kantovka - používala se dříve zejména v textilních továrnách).

Mimo tuzemských dřevin stále stoupá obliba tropických, respektive exotických dřevin. Jejich cena má naštěstí s rostoucí konkurencí v tomto oboru klesající tendenci.

Ceny materiálu se pohybují od několika set (například dubová kantovka asi 450 Kč/m2) až po několik tisíc (třeba parkety wengé, oliva 2 až 3000 Kč/m2, kazety 500 až 4000 Kč/m2). Cena se odvíjí od rozměru (čím větší rozměr, tím dražší) a od třídy materiálu (I. třída nejdražší).

Také je důležité počítat s prořezem, na "volný řemen" asi pět procent, na "stromeček" kolem deseti procent. Cena za montáž (lepení, broušení, tmelení a povrchová úprava) se pohybuje kolem 700Kč/m2.

Při výběru povrchové úpravy (lak, olej, vosk) je dobré nechat si ukázat skutečné vzorky poptávané dřeviny s konkrétním druhem povrchové úpravy, vyvarujete se tak nepříjemného překvapení.

Každý druh laku nebo oleje vytváří jiný odstín, zabarvení dřeva a podobně. Například vodou ředitelný lak vytvoří spíše světlý odstín, napuštění olejem zabarví dub do medové barvy, odstín tedy bude tmavší než po laku.

U exotických dřevin, které jsou většinou tmavší barvy (kávová, tmavě hnědá, červená a podobně) bývá rozdíl v odstínu mezi lakem a olejem velmi výrazný.

Další informace k tématu najdete v Living 11/2005

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Z levných domů pro vojáky zůstaly jen ukázky, dnes ovšem za miliony

17. dubna 2024

S koncem druhé světové války vedla potřeba domů pro vracející se vojáky k explozi moderní...

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...