Ředitel iDNES.cz Jaroslav Kábele se občas topí v číslech

Ředitel iDNES.cz Jaroslav Kábele se občas topí v číslech | foto: Marek Burza

Co se také najde na stolech redaktorů iDNES.cz

  • 9
Nejhorší pracovní stoly jsou prý v médiích. Nejde o ergonomii, ale o hygienu. Vinu nesou především monitory a klávesnice. Stoly redaktorů iDNES.cz toto tvrzení vyvracejí. Ovšem jen některé.

Redaktoři iDNES.cz nestudovali u profesora Zajíce z filmových "Básníků", a tudíž netuší, co patří třeba do sektoru B5, byť mnozí z časových důvodů stolují v jeho těsné blízkosti, tedy hned vedle klávesnice.

Šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák má rád pořádek

Šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák má rád pořádek

Většina z nich však pořádek ctí. Jinak by totiž jen těžko v roce 2008 stihli vyprodukovat celkem 60 619 a za jedenáct let 402 258 článků - právě dnes totiž server iDNES.cz slaví 11 let své existence.

Pokud jde o stav stolů, lze ovšem vysledovat určitou spojitost mezi "životností zpráv“ a pořádkem na stole. "Zprávaři" žijí tak rychle, že si ani nestačí vytvořit na stole zásoby časopisů, novin či výstřižků – ty včerejší už prostě neplatí.

Vzdálit se od svého počítače se neyplácí - kolegové dokáží rychle zareagovat

Vzdálit se od svého počítače se nevyplácí - kolegové dokážou rychle zareagovat

Magazínové weby mívají jiný rytmus – proto se jejich redaktoři občas dostávají do situace, kdy jim stůl prostě nestačí.

Pro všechny však platí jedno - nedostatek místa často doprovází i nedostatek času –  a tak se u pracovních stolů nejen pracuje, ale i stoluje. Na doping nikotinem však redaktorský živel může zapomenout.

Podnikové směrnice nechrání "zdraví lidu", ale především počítačů -  popelník proto už dnes v redakci nenajdete. Kdo chce kouřit, musí na ulici.

Zástupce šéfredaktora Petr Pravda má rád přehledný chaos

Zástupce šéfredaktora Petr Pravda má rád přehledný chaos

Dokonce tu ani nepřekážejí stohy kávových hrnků, které jsou prý v neumyté podobě ideálním místem  pro bakterie a plísně. Kávu nahrazují plastové lahve s vodou a kofeinovými náhražkami. Zdravý život ovšem novinářům nehrozí.

To platilo ostatně už za první republiky, kdy se na schůzi Senátu jednalo o pojištění pro tuto profesi:

"Tuto práci platí novináři především svým zdravím, svými nervy, předčasnou neschopností k povolání, které ničí své příslušníky tak jako žádné jiné. Průměrný věk novinářů je o 10 až 20 procent kratší než příslušníků jiných tříd, prostě z toho důvodu, že toto povolání nezná oddechu, ale jen spěch, shon a denně do maxima možnosti napínanou kapacitu pracovní."

Jak to nemá být - stravování u stolu

A to zastánci novinářů netušili, kolik bakterií "uživí" za pár desítek let monitor počítače, telefonní sluchátko, myš či neumytý hrnek od kávy - v použitém hrnku totiž najdete až tři sta tisíc bakterií.