Udělejte pořádnou inventuru v dokumentech, které se vztahují k dané nemovitosti

Udělejte pořádnou inventuru v dokumentech, které se vztahují k dané nemovitosti | foto: Profimedia.cz

Co potřebujete k prodeji bytu

  • 4
Určit dobrou cenu, podat inzerát, najít kupce. Člověk, který prodává nemovitost, chce rychlou akci, po níž mu na účet přistane nejvyšší možná částka. Pokud však chcete bezproblémový obchod, udělejte důkladnou inventuru v dokladech.
Nejednou se totiž stalo, že nadějného kupce odradily průtahy, když majitel neměl všechny podklady. Pokud svěříte obchod realitní kanceláři, udělá většinu kroků za vás. Prodáváte-li sami, poběžíte na úřady.

1. Pro výpis můžete zajít i k notáři nebo na poštu
Ještě než začnete inzerovat nemovitost v osobním vlastnictví, obstarejte si aktuální výpis z katastru nemovitostí.

Zaplatíte za něj sto korun a nemusíte ani vážit cestu na katastrální úřad. Kromě něj vám výpis vydá i notář, pošta nebo pracoviště Czech POINTU (Českého Podacího Ověřovacího Informačního Národního Terminálu).

Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality upozorňuje na to, že v některých případech nestačí jako vlastnický doklad pouhý výpis.

"V případech, kdy vlastník získal nemovitost před 1. lednem 1993, je nutné doložit nabývací titul. Tak se zjistí, že dotyčný byt či dům nejsou třeba předmětem restitučního sporu," říká Velebil.

2. Sjednejte právníka, který vám připraví smlouvu
Včas si zvolte právníka, který vám připraví kupní smlouvu. Sami ji rozhodně nesepisujte, ačkoliv na internetu najdete spoustu vzorů.

Právník vám zaručí, že veškeré náležitosti ve smlouvě - předmět smlouvy, kupní cena a platební podmínky, prohlášení a závazky smluvních stran, převod vlastnického práva, předání nemovitosti, odstoupení od smlouvy a sankce - jsou kompletní a nenapadnutelné.

Asistentka Advokátní kanceláře Aleš Novák Tereza Nováková uvádí, že za vypracování kupní smlouvy klient zaplatí od deseti do patnácti tisíc korun.

"Cena je orientační, záleží na složitosti případu a také na hodinové sazbě dané advokátní kanceláře," upozorňuje.

3. Nechte si připravit návrh na vklad
Po podpisu smlouvy - nejlépe před právníkem, nebo alespoň před úředníkem na obecním úřadě, kde vám také podpis za třicet korun ověří se však už cestě na katastrální úřad nevyhnete.

Aby na zájemce, který vaši nemovitost koupí, přešlo vlastnického právo, musíte vy nebo kupující podat návrh na vklad, i ten by vám měl sestavit právník. Pokud si však váš kupec bere hypotéku, připraví návrh na vklad hypoteční banka. Za podání návrhu zaplatíte pět set korun.

Řízení o povolení vkladu zahájí úřad v den, kdy mu návrh na vklad doručíte, rozhodnout musí do třiceti, v některých složitějších případech do šedesáti dnů. Cena za vypracování návrhu na vklad se podle Novákové pohybuje od dvou do čtyř tisíc korun.

4. Potřebujete znalecký odhad ceny nemovitosti
Při prodeji nemovitosti vám vznikne povinnost odvést daň. K tomu budete potřebovat odhad ceny vašeho domu nebo bytu, který připraví profesionální odhadce-znalec.

Ceny nemovitostí se stanovují podle cenového předpisu vyhlášky ministerstva financí. Za odhad zaplatíte tři až osm tisíc korun.

5. Domluvte se s notářem na úschově peněz
Pokud je to nutné, může kupec před prodejem uložit peníze určené k nákupu u advokáta, u notáře či na depozitním účtu peněžních ústavů.

"Poplatky za deponování peněz jsou různé, podle platných sazeb je to deset procent z kupní ceny za rok, nejméně to činí tisíc korun. V mém případě bývá po domluvě poplatek za úschovu peněz asi pět tisíc korun," uvádí advokát Daniel Šimánek.

6. Vyplnit budete muset i daňové přiznání
Daň z převodu nemovitosti činí tři procenta, a to buď z odhadu nemovitosti, nebo z kupní ceny. Záleží na tom, která částka je vyšší.

Nezapomeňte daň přiznat do tří měsíců ode dne zapsání vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Kromě toho je daňovou povinností daň z příjmu. Dělá dalších patnáct procent.

V některých případech se můžete dani z příjmu vyhnout. "Pokud jste v nemovitosti měli dva roky trvalé bydliště, nebudete daň platit. Stejně tak, pokud jste ji vlastnili déle než pět let. Dani se vyhnete také, pokud jste byt nebo dům koupili za částku, která je vyšší než cena, za kterou ho teď prodáváte," vysvětluje daňový specialista Zdeněk Semrád.