Pitná voda občas nechutná

Pitná voda občas nechutná | foto: Philips

Co můžete udělat pro svou vodu z vodovodu, aby vám chutnala

  • 30
Pít se musí. Nikoliv však nutně balenou vodu. Přesto jí průměrně vypijeme 120 litrů ročně, celá Evropa pak 50 miliard litrů – není divu, že plastové lahve jsou všude. Voda z veřejných zdrojů je pitná, občas ale zapáchá po chlóru a chuťově mnohým nevyhovuje. Jenže chuť lze vylepšit.

Zatímco v zahraničí se voda už často upravuje pomocí UV lamp, u nás se tohoto způsobu – až na výjimky – příslušné instituce bojí. Kvalita vody je však dobrá, často mnohem lepší než u balených vod.

Přesto se občas stane, že z kohoutků vytéká voda zapáchající po chlóru či obsahující drobné nečistoty z potrubí. Někdy se do vody "připletou" i organické nečistoty. Nejjednodušší způsob, jak vše odstranit, představují filtry a čističky vody instalované přímo na kuchyňské baterie.

Chladnička umožňující výdej až 20 l filtrované vody denně

Chladnička umožňující výdej až 20 l filtrované vody denně

Proč použít filtr

Odborníci přiznávají, že hlavním důvodem pro používání filtrů je snaha zlepšit chuť vody. Tu ovlivňuje tvrdost vody, která má dvě složky - stálou a dočasnou tvrdost.
Právě tato druhá výrazně ovlivňuje chuť jídla i nápojů připravovaných z vody - čaje a kávy i jiných nápojů.

Když je dočasná tvrdost vysoká, snižuje se schopnost rozpouštění aromatických látek ve vodě – a právě ty rozhodují o tom, zda káva a čaj chutnají, nebo nikoli. To platí také o vařených pokrmech.

Dočasná tvrdost může také za usazování vodního kamene v konvicích a nádobí vůbec. Vodní filtry dokáží tuto dočasnou tvrdost snížit zejména v případě měkké vody. Sníží či téměř eliminují i obsah těžkých kovů, mědi či olova, které se mohou vyskytovat ve vodovodním potrubí.

V létě je třeba vypít minimálně 3 l vody denně

V létě je třeba vypít minimálně 3 l vody denně

 Na odstranění zápachu z chlóru, snížení dočasné tvrdosti a obsahu těžkých kovů se standardně používají filtry Brita, které se instalují například také do chladniček a tzv. nápojových center společnosti Electrolux.

Filtry obsahují pryskyřice a uhlík – právě ten eliminuje chlór a sloučeniny chlóru, které zhoršují chuť vody. Množení mikroorganismů je zabráněno postříbřením uhlíku. Složení filtrovacích patron pro konvice se dokonce liší podle jednotlivých zemí, aby vyhovělo místním podmínkám.
 
V chladničkách, které mohou mít zásobníky na vodu nebo být přímo napojeny na vodovod, lze využít i přídavné vyměnitelné láhve s CO2 na boční straně, které vystačí na 70 až 100 litrů sycené vody. Tzv. nápojový expres funguje dokonce jako automat na neperlivou i perlivou mikrofiltrovanou vodu z vodovodu. Tu si lze natočit přímo z dvířek chladničky stisknutím tlačítka.

Někdo to nemá rád studené

Komu nechutná chlazená voda, může dát přednost čističkám vody, které lze přímo připevnit k vodovodnímu kohoutku pomocí adaptéru (k čističkám se dodává hned několik redukcí).
Jednodušší typ dokáže pomocí filtru odstranit nečistoty a pachy. Filtr Micro Pure, kterým je vybaven dražší typ čističek, obsahuje více než 520 miliard micro pórů. Díky nim nejdříve zlikviduje 99,99 % všech bakterií, pak filtr z uhlíkových zrnek zbaví vodu nepříjemných chloridů, nepříjemné chuti a zápachu.
 
"Filtry zvládnou vyčistit asi 2 500 litrů vody, to odhadem odpovídá půlročnímu používání," vysvětluje Martina Laketic z firmy Philips. 

Čistička vody

Čistička vody

Výrobci už odstranili i předchozí výtku spotřebitelů, a to pomalý průtok. Díky funkci Hi-Flow může být průtok až dva litry za minutu. Pokud filtrovanou vodu nepotřebujete, stačí stisknout páčku – a voda z baterie vytéká bez filtrování.

Kdo dává přednost vodě z watercooleru a barelům dovážené vody, neměl by zapomínat na pravidelné čištění průtokového mechanismu přístroje, kterým voda protéká. Pravidelnost neznamená jednou ročně, ale minimálně každý měsíc.

Jinak se uvnitř usadí sliz plný bakterií a ty produkují toxické látky. Barel by se měl vypít během jednoho týdne, už proto, že často bývá na světle a v teple – a tam voda nepatří. Chladná tmavá spíž je určitě lepším místem pro jeho umístění, i když v kuchyni je hned po ruce.

Bližší informace o vodě lze získat na internetu, například na  http://www.veoliavoda.cz/cz/informace/zajimavosti/,   http://voda.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2951&h=225&pl=37 nebo     www.vodakva.cz/html/ovode/tvrdost.htm.