Co lze domu dopřát?

-

Už při stavbě domu, zvlášť když kolem něj zbývají volné desítky metrů čtverečních, by měl majitel uvažovat o tom, jak upraví jeho okolí. Bazén, vířivá vana, sprcha, zimní zahrada, otevřená kuchyně, gril, ale také vyvedená voda, aby bylo snadné zalévat, dostupná zásuvka, do které bude možné zapojit elektrickou sekačku, pilu nebo jen obyčejnou lampu - patří dnes, zvlášť u domů za několik milionů korun, téměř ke standardní výbavě.

Čím ještě můžete doplnit bazén?
Různé typy schůdků od 5000 Kč
Skluzavka od 10 000 Kč
Protiproud od 65 000 Kč
Elektrické vytápění  od 10 000 Kč
Mechanické navíjení plachty od 7000 kč
Sprcha od 10 000 Kč
Bezchlorové čištění (přístroj) 35 000 Kč
Vysavač na nečistoty od 5000 Kč
Solární plachta 300 Kč/m2
Lamelová plachta 1000 Kč/m2

Majiteli, který si pořizuje na zahradu zapuštěný bazén, by mělo zbývat na bankovním účtu kolem čtvrt milionu korun. I když samotný typový bazén přijde na čtyřicet tisíc korun, je nutné ho zabudovat do země. Stavební práce a osazení bazénu za pomoci techniky pak přijdou skoro na sto tisíc korun. Kolem bazénu je nutné položit dlažbu, přivést vodu, elektrickou energii, vybudovat odpad. Zahradní architekti přitom neradi vidí, umístí-li majitel bazén přímo k terase nebo před okna domu. Bazén bývá v našem zeměpisném pásmu přibližně polovinu roku pod plachtou. A komu by se chtělo dívat několik měsíců na modrou fólii? Proto je lepší umístit bazén stranou nebo využít členitý terén a bazén schovat. Kdo se potýká s nedostatkem místa a špatným podložím, stačí mu na plavání hlubka 90 centimetrů. Běžná hloubka se však udává od 120 až 150 centimetrů. Objem běžného bazénu pro rodinu se pohybuje od 25 do 30 metrů krychlových.

Zastřešení bazénu umožní - pokud si majitel pořídí také vytápění bazénu - koupání prakticky celý rok. Každý, kdo po něčem podobném touží, by si měl uvědomit, že vlastně požaduje „skleněný dům“ pro bazén. Za střechu tak zaplatí od sto tisíc korun výš. Vybere-li si obloukovou, která je vysoká kolem dvou metrů, pak nemůže kolem bazénu procházet. Proto jsou výhodnější ty se skosenými stranami, které připomínají mansardovou střechu. Jednotlivá okna lze samozřejmě otevřít. Běžnější je však zastřešení, kdy se hala - po kolejnicích nebo bez nich - složí na malý přístřešek vedle bazénu.

Kdo měl to štěstí a u domu mu zbylo volných více než pět set metrů čtverečních, může si zde nechat zhotovit tenisový kurt. Aby se při hře řádně proběhl a zapotil, musí mít kurt s výběhem minimální rozměry 34 krát 16 metrů. Pořídí-li si majitel kurt s umělým povrchem, jaký je například na dvorcích v Merlbourne, přijde ho na více než půl milionu korun. Kdo se spokojí s obyčejnou antukou, je cena o měco nižší. V této částce už jsou započteny výkopové práce a úprava podloží. Pod umělým povrchem se totiž skrývají vrstvy asfaltu, štěrku a štěrkopísku. Důležité je také odvodnění.

Nejvíce žádaným materiálem na stavbu plotu je dřevo. U dražších plotů se pak kombinuje se zděnou zídkou. Na rozhodnutí každého majitele pak záleží, zda si nechá plotové tvárnice omítnout nebo nikoli. Cena za metr plotu s podezdívkou se pohybuje od pěti do osmi tisíc korun. Kdo si nechá tímto způsobem oplotit celou zahradu, musí počítat s částkou dvě stě až tři sta tisíc korun. Levnější variantou jsou dřevěné ploty bez podezdívky. I když kvalitní dřevo na plot je opatřeno třemi ochrannými nátěry, přesto by neměly plotové plaňky dosahovat až k zemi. Prostor pod plotem zaroste trávou, dřevo je ve vlhku a snadněji začne hnít. „Proto doporučujeme místo pod plotem vyložit alespoň dlažbou,“ vysvětluje Miluše Netolická z firmy Central group. Metr takového plotu pak přijde na dva až pět tisíc korun. Přesto i tak vydá majitel na plot částku až dvě stě tisíc korun. „Většina lidí řeší dilema plot versus peníze tím, že přední stranu si nechá zhotovit ze dřeva, na boční a zadní si vybere obyčejné pletivo,“ dodává Miluše netolická. Cena za metr pletiva se pohybuje od 470 do 800 korun. Samozřejmě, že s cenou lze hýbat nejen směrem dolů, ale také nahoru. Za dvacet tisíc korun si lze pořídit elektronické dálkové ovládání vrat.

Rodiny, které touží po bazénu i přesto, že se u nich doma plavání příliš neholduje, si mohou místo klasického bazénu pořídit masážní. Do bazénu se vejde tři až osm osob. Cena masážních van se pohybuje v rozmezí od 90 do 320 tisíc korun. Bazény jsou zvenku obloženy dřevem, do standardní výbavy patří opěrky hlavy a držáky. K vybavení patří turbotrysky, ionizátory, perlátory, rotační trysky, někde také páteřní protiproud.