Studna

Studna | foto: Profimedia.cz

Co je výhodnější: žumpa, septik, nebo čistírna odpadních vod?

  • 13
Septik s biologickým stupněm čištění, žumpa anebo domovní čistírnu odpadních vod. To jsou tři možnosti možnosti pro lidi, kteří se nemohou napojit na obecní kanalizaci a musí se s odpadní vodou vypořádat sami.

Která z těchto metod je právě pro váš dům nejvýhodnější?

Žumpa
Je to bezodtoková jímka, což znamená, že musí být vodotěsná – nesmí z ní unikat žádné splašky. Je buď betonová, nebo plastová. „Výhodou je, že k ní není třeba povolení k vypouštění odpadních vod,“ uvádí ministerstvo životního prostředí. Naopak nevýhodou pro někoho může být to, že si musíte zajistit pravidelné vyvážení splašků fekálním vozem do čistírny odpadních vod.

Kdy si pořídit žumpu: Tam, kde není kanalizace, kde je problém získat povolení k vypouštění zejména do podzemních vod a u domů využívaných jen zřídka. Podmínkou je, aby k žumpě mohl zajet fekální vůz.

Pořizovací cena: Záleží na velikosti, cena je od zhruba 15 tisíc korun.

Cena za vyvážení: Okolo tisíce korun za jeden odvoz. Rozhodně si uschovávejte doklady o vyvážení pro případnou kontrolu!

Stavební povolení: Je potřeba. Povolení vydává stavební úřad, správní poplatek je 300 korun, na podzemní stavby do 300 metrů čtverečních zastavěné plochy a hloubky tři metry postačuje ohlášení stavebnímu úřadu.

Septik s biologickým stupněm čištění
Obvykle má několik komor (dvě, nejčastěji tři) a funguje jako usazovací nádrž. To znamená, že se odpadní vody předčistí, protože se usadí kal, který je pak nutné jednou ročně odčerpat. Předčištěné odpadní vody ze septiku se přepadem vypouštějí buď takzvaným trativodem do půdy, nebo přímo do potoka či řeky. Samotný septik není dostatečně účinný a odpadní vody, které z něj vytékají, je třeba ještě biologicky dočistit.

Neznamená to ale, že si každý majitel septiku musí pořídit domovní čistírnu odpadních vod. V mnoha případech postačí doplnit septik o biologické čištění, například o zemní filtr, který může být pískový. Ceny zemních filtrů jsou dány jejich velikostí, kolem 5 tisíc korun na kubík. Vhodně navržený septik ve spojení se zemním filtrem je stejně účinný jako správně provozovaná domovní čistírna.

Kam se hodí: Tam, kde není kanalizace, majitel domu nechce investovat do domovní čistírny nebo nechce platit za časté vyvážení žumpy, velmi vhodným řešením je v případě staveb k individuální rekreaci.

Cena za vývoz kalu: okolo tisíce korun, zhruba jednou ročně.
Stavební povolení: Je třeba. Vyřizuje (i dodatečně) vodoprávní úřad. Správní poplatek je 300 korun.

Povolení k vypouštění: Je třeba. Vyřizuje vodoprávní úřad (bez správního poplatku).

Pokud je septik postavený na „černo“, bez jakýchkoliv dokladů či povolení, je třeba před podáním žádosti o povolení k vypouštění odpadních vod na vodoprávním úřadě nejprve zlegalizovat stavbu septiku.

Domovní čistírna odpadních vod
Pro rozhodnutí pořídit si domovní čistírnu je třeba znát počet osob, které se na ni připojí, a způsob využití vyčištěné vody. Možné jsou i čistírny až pro padesát obyvatel, tedy pro více domů.

Kam se hodí: Tam, kde není kanalizace, objekt je užívaný k trvalému bydlení a majitel nechce platit za vyvážení žumpy.

Pořizovací cena: pro čtyři připojené obyvatele kolem 50 tisíc korun. Je nutné také počítat s provozními náklady, zejména na spotřebu elektrické energie.

Stavební povolení: Je třeba. Vyřizuje (i dodatečně) vodoprávní úřad. Správní poplatek 300 korun.

Povolení k vypouštění: Je třeba. Vyřizuje vodoprávní úřad (bez správního poplatku).

Studna musí být dostatečně daleko
Aby odpadní voda neznečistila pitnou vodu, je především zapotřebí, aby čistírna či septik byly dostatečně daleko od studny. Záleží především na propustnosti podloží.

„V případě, že v okolí domu máte málo propustné podloží, například hlínu či jíl, měla by být studna vzdálená aspoň pět metrů. V případě propustného podloží, tedy kupříkladu štěrku nebo písku, to musí být nejméně dvanáct metrů,“ upozorňuje ministerstvo životního prostředí.

Pokud nevíte, jak propustné je podloží v blízkosti vašeho domu, nemusíte sami kopat v zemi a zjišťovat to. Stačí se obrátit na příslušný vodoprávní orgán, který by měl mít potřebné informace k dispozici.

Kdy je potřeba povolení
Důležité je vědět, kam odpadní vody ze septiku či domácí čistírny odcházejí. Pokud se vypouštějí do kanalizace (která ovšem nesmí být ukončena obecní čističkou), pak úřední povolení k vypouštění odpadních vod není potřeba. Je ovšem potřeba dohoda se správcem kanalizace.

Pokud splašky ze septiku nebo domácí čističky míří do potoka či řeky, jde o vypouštění odpadních vod do povrchových a povolení je nutné.

„Jestliže odpadní vody prosakují do půdy (například takzvaným trativodem), povolení je také potřeba. V tomto případě jde totiž o nepřímé vypouštění splašků do podzemních vod. Takové vypouštění do podzemních vod je možné povolit jenom u rodinných domů či objektů k individuální rekreaci,“ uvádí ministerstvo.

Povolení může úřad prodloužit
Pakliže už povolení máte, je důležité vědět, kdy ho vodohospodářský úřad vydal, respektive kdy nabylo právní moci. Pokud to bylo před 1. lednem 2002, přestane toto povolení platit na konci letošního roku a do 1. července je možné si požádat o jeho prodloužení. Úřad ovšem povolení prodlouží pouze v případě, když se nezměnily podmínky, za nichž bylo vydáno.

Kdo to nestihne a termín „prošvihne“, musí si požádat o povolení nové. Příslušný formulář si můžete vyzvednout na svém vodoprávním úřadu, anebo si ho stáhnout na internetových stránkách www.zanikpovoleni.cz.