Co je malé, může být i praktické

- Člověk nemusí příliš ovládat fyzikální zákony,aby pochopil, že do malé panelákové koupelny nemůže postavit bazén. Bojuje se zde o každý centimetr, a tak výrobcům nezbylo nic jiného než přijít se speciálními výrobky právě pro malé koupelny. Ukázalo se, že není problém vyrobit umyvadla s hloubkou kolem 38 až 40 centimetrů běžně totiž bývá hloubka kolem 50 centimetrů, umývátka mohou mít dokonce hloubku pouhých 26 centimetrů. Vana zase nemusí mít svůj tradiční oválný tvar,ale lze ji »ukrojit« jako kus dortu.
Pro pohodlné vykoupání totiž člověk potřebuje vanu širokou okolo 70 centimetrů kolem ramen, nohám »postačí« šíře 50 centimetrů. K asymetricky řešeným vanám je možné ještě postavit pětibokou sprchovou vaničku nebo do malého prostoru vtěsnat klozetovou mísu.

Novinka, která potěší rozměry i cenou

Pokud jde o tuzemskou výrobu, pak první speciální řada sanitární keramiky pro malé koupelny bude mít svou premiéru teprve za několik dní na veletrhu Aqua-therm. Novou řadu Olymp tvoří 16 výrobků (na trh budou ovšem přicházet postupně), od umyvadel se šířkou 50, 55 a 60 centimetrů a hloubkou 40 centimetrů (objeví se však i rohová varianta!) až po klozety a bidety jak v klasickém, tak závěsném provedení. Chybět nebudou ani sloupy a polosloupy na zakrytí sifonu. Ceny jsou příjemné,asi od 800 korun za sloup až po 3500 korun za WC kombi. Autora novinky,designéra Jaroslava Smolíka, může potěšit už dnes to, že i díky Olympu si letošní řada výrobků jihočeské Jiky odnesla Cenu za design od brněnské Masarykovy Akademie umění. (Tuto cenu získal vloni karlovarský Moser.) Tuzemští výrobci akrylátových výrobků přišli s nabídkou pro malé koupelny již dříve. Patří sem například akrylátová vana od Vagnerplastu s tvarovaným podhlavníkem v délce 120, 150, 160 nebo 170 centimetrů, která je doplněná kruhovým umyvadlem se spodním krytem. Sestava je určená pro malé průchozí koupelny, u nichž bylo u vany původně použito malé otočné porcelánové umyvadlo. Vedle bílé barvy lze zvolit i dalších asi deset odstínů. Komplet vany a umyvadla stojí podle provedení kolem devíti až deseti tisíc, za čelní krycí vanový panel zaplatíte kolem dvou a půl tisíce. Dalším, kdo přišel na trh s úspornými vaničkami a vanami, je i tuzemská firma JVP Riho ze Suchého. Tady se ceny pohybují kolem pěti až dvaceti tisíc. Další firma Ravak přišla dokonce s rohovou vanou do malých koupelen o rozměrech 150 x 150 centimetrů. Vana Rosa o rozměrech 150 x 105 za 9185 korun získala i ocenění na letošním podzimním veletrhu For Arch. Můžete si k ní pořídit i čelní panel za 3450 korun, podhlavník za 980 korun a madlo za 920 korun (obr. na str. VI).

Nápady ze zahraničí

Z dovozových výrobků určených do malých koupelen se nejčastěji objevují dvě řady,a to Renova Nr. 1 Comprimo a Joly od Keramagu. Ta první vznikla přímo jako odpvěď na to, jak vylepšit původní bytové jádro a miniaturní prostor v panelových bytech v bývalé NDR. Najdete zde i takové unikáty,jako je nejkratší závěsný klozet na trhu s hloubkou pouhých 48 centimetrů nebo zápustný pisoár Joly. Ten využívá vnitřní prostor takzvaných předstěnových prvků, které se používají pro instalaci závěsné keramiky. Ven »vystupuje« pouhých 15 centimetrů, a tak si pisoár může dopřát i rodina v běžném panelovém bytě. Je-li v rodině výrazně zastoupena mužská část, je to velmi užitečné řešení, které ocení muži, ale hlavně maminky dohlížející na hygienu koupelny. »Úsporné« vany nabízí i firma Kaldewei nebo Bette. Ta na tuzemském trhu představila letos zajímavou novinku, smaltovanou vanu BetteCora. Díky svému zajímavému tvarování a sprchové zástěně funguje zároveň jako sprchový kout i vana. Zástěnu je možné připevnit přímo do stropu (při výšce 243 až 261 centimetrů), nebo pouze ke stěně. Jediné, co zákazníka potěší méně,bude cena. Vana stojí kolem 38 tisíc (to u smaltu, který se náročně tvaruje, informovaného zákazníka nepřekvapí), bohužel zástěna přijde na dalších 33 tisíc.

Pokud požijete sanitární keramiku určenou do malých koupelen, máte šanci, že se vám sem vejde i bidet. V případě řady Olymp vás tento doplněk přijde asi na 1600 korun.